Prawo.pl

KIDP: Potrzebne zmiany w e-Urzędzie Skarbowym

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samorząd doradców podatkowych apeluje do resortu finansów o rozwiązanie problemu, który mają pełnomocnicy reprezentujący osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Doradcy wskazują, że MF zapomniał o dostępie do rozliczeń osób fizycznych. Sprawa jest pilna, bo w 2024 roku po raz pierwszy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą dostaną od fiskusa gotowe rozliczenie, które będą mogli zaakceptować lub ręcznie skorygować.
Krzysztof Koślicki
25.01.2024
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Związek Banków Polskich uważa, że zaproponowane przez rząd zmiany w przepisach dotyczących Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ograniczają zdolność kredytową. W przypadku pięcioosobowej rodziny zdolność kredytowa może obniżyć się nawet o 30 proc. - ostrzega Związek. Krytykuje również propozycję wprowadzenia wakacji kredytowych w 2024 roku.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.01.2024
Banki Kredyty frankowe
Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Anna Wilińska-Zelek
25.01.2024
Środowisko Prawo unijne ESG
Raportowanie ESG będzie jednym z kluczowych wyzwań, które czekają firmy w 2024 r. Wynika to przede wszystkim z wejścia w życie dyrektywy CSRD i czekającej Polskę implementacji, ale także z innych zmian, które są procedowane na szczeblu unijnym. Wiąże się to m.in. z rozszerzeniem obowiązku raportowania na kolejne podmioty, na które już teraz firmy powinny się przygotowywać. Dyskutowali o tym eksperci podczas naszej debaty „Raportowanie ESG w pigułce – szanse i wyzwania dla firm”.
Inga Stawicka
25.01.2024
Środowisko ESG
Przepisy dotyczące rynku nieruchomości wymagają pilnych zmian. Tak uważają członkowie Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej. Do biura ministra rozwoju trafiła check-lista, wskazująca problemy do pilnego rozwiązania. Wśród nich znalazły się m.in. dokończenie reformy uwłaszczeniowej użytkowania wieczystego i przesunięcie w czasie uchwalenia planów ogólnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.01.2024
Nieruchomości
Sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę nie wystarczy do uznania jej związku z działalnością gospodarczą. W ustaleniu takiego związku przydatne jest to, czy nieruchomość wprowadzona została do ewidencji środków trwałych. Rozbiórka linii kolejowej wyklucza możliwość realizowania przewozów, ale nie pozbawia związku tych nieruchomości z działalnością gospodarczą spółki – uznał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
25.01.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W środę Rada Ministrów przyjęła informację na temat projektów ustaw skierowanych do Sejmu przez rząd od 21 listopada do 8 grudnia 2023 roku. Wynika z niej, że 14 z nich zostało wycofanych i wróciło do poszczególnych resortów. Wśród nich jest m.in. propozycja zmian prawa restrukturyzacyjnego, kodeksu cywilnego czy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ret
24.01.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze
W 2024 roku będziemy mieli do czynienia z rosnącymi kosztami zatrudnienia i trudnościami z pozyskiwaniem kandydatów do pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Forum HR oraz Konfederację Lewiatan. W br. 35 proc. ankietowanych firm planuje zwiększyć zatrudnienie w swojej organizacji. Spadek zatrudnienia planuje natomiast 27 proc. respondentów.
Grażyna J. Leśniak
24.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Wakacje ZUS dla mikroprzedsiębiorców jeszcze w tym roku

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Mikroprzedsiębiorca ma być zwolniony z obowiązku opłacania należnych składek na jego ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy – przewiduje projekt ustawy o wakacjach ZUS. Zwolnienie ma przysługiwać za jeden miesiąc w roku kalendarzowym i będzie stanowiło pomoc de minimis. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2024 roku.
Grażyna J. Leśniak
24.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Obecnie dostęp do większości danych posiadają wyłącznie producenci urządzeń. To oznacza, że poszczególny użytkownik nie może wyeksportować danych z urządzenia w celu skorzystania z konkurencyjnych usług posprzedażowych albo naprawczych. Zmiana tego stanu rzeczy to jedna z głównych korzyści wynikająca z Data Act - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, członek zarządu Digital Europe.
Michał Kanownik
24.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W 2023 r. zarejestrowano blisko 450 fundacji rodzinnych. Liczba fundacji rodzinnych jest wyższa od oczekiwań. Nie wszystko idzie jednak gładko. Bez wątpienia tempo rozpatrywania wniosków o rejestrację fundacji rodzinnych mogłoby być większe, zwłaszcza gdy porównać je do wniosków o rejestrację spółek kapitałowych.
Ret
24.01.2024
Małe i średnie firmy

Wkrótce decydująca uchwała dotycząca kredytów frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 stycznia br. uznał za oczywiście niedopuszczalny wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sąd Najwyższy. Akta sprawy zostały już zwrócone Sądowi Najwyższemu, co pozwoli na powrót do rozpoznawania zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych - w tym niedopuszczalności wprowadzania do umowy innego sposobu obliczania kursu waluty niewynikającego z umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.01.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Organizacje społeczne, które podpisały się pod stanowiskiem w sprawie projektu ustawy o sygnalistach, spotykają się dziś w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by rozmawiać o projekcie – dowiedział się serwis Prawo.pl. Na razie nie wiadomo czy resort przystanie na przeprowadzenie konsultacji publicznych i czy zgodzi się na wykorzystanie projektu społecznego. Prawnicy zwracają uwagę na krótkie vacatio legis, które sprawi, że mało który pracodawca wprowadzi procedury na czas. Problemy będą miały też organy publiczne i samorządy.
Grażyna J. Leśniak
24.01.2024
Prawo pracy Prawo unijne
Nowe brzmienie przepisu dotyczącego pobieranych od wynagrodzeń pracowników składek ZUS i zasad uznania ich za koszty uzyskania przychodów w ramach ustawy o CIT wzbudza niemało wątpliwości. Jedno jest pewne - wskazane wydatki mogą być kosztem w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne - jednak pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.
Malwina Pasternak-Janik
24.01.2024
CIT Rachunkowość
W postanowieniach, w których oddalono wnioski o formalne otwarcie likwidacji TVP i Polskiego Radia, powołano się m.in. na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, co do którego skuteczności prawnicy mają zasadnicze wątpliwości. Co zaskakujące, nie przeszkodził w tym nawet fakt, że rozstrzygnięcia na razie nie opublikowano. Wskazano bowiem, że nie ma to zasadniczego znaczenia, a rolą sądu rejestrowego nie jest "wybiórcze stosowanie orzeczeń TK".
Inga Stawicka
24.01.2024
Spółki
61 proc. menedżerów zarządzających firmami przyznaje, że w ciągu ostatniego półrocza warunki prowadzenia działalności uległy pogorszeniu. Znacznie lepiej przedsiębiorcy oceniają przyszłość. Pozytywne nastawienie dotyczące prowadzenia firmy w kontekście biznesowym ma 59 proc. menedżerów, a w kontekście zmian w prawie 60 proc. - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Ret
23.01.2024
Prawo gospodarcze
Do 31 stycznia płatnicy składek, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, mają czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2023. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
23.01.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Implementacja unijnego Aktu o Usługach Cyfrowych do polskiego prawa będzie kluczowa dla przyszłości firm działających na krajowym rynku cyfrowym - ocenia Związek Cyfrowa Polska. W przedstawionym stanowisku wskazuje, że propozycje założeń przedstawione przez Ministerstwo Cyfryzacji w tym zakresie kierunkowo są właściwe, zaznaczają jednak, że należy uważać, by przy okazji nie przeregulować rozwiązań.
Inga Stawicka
23.01.2024
Nowe technologie
Oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym jest przestępstwem. Podróbki to zjawisko zagrażające konsumentom i gospodarce o dalekosiężnych i poważnych konsekwencjach w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Stały się w ostatnich latach jednym z ważniejszych obszarów nielegalnej działalności grup przestępczych - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzeczniczka patentowa, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka.
Katarzyna Jedynak-Gierada
23.01.2024
Rynek i konsument Własność przemysłowa
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce umożliwić wliczanie do stażu pracy także okresów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Na razie konsultuje swoje zamierzenia z innymi resortami. To ważne, bo od stażu pracy zależy m.in. wyższy dodatek za wysługę lat, nagroda jubileuszowa czy dłuższy urlop.
Grażyna J. Leśniak
23.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Nie tylko telewizor czy radio - jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny, odbiornikiem jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programów radiowych i telewizyjnych, którego konstrukcja wskazuje na jego przeznaczenie zasadniczo do odbioru programów radiowych lub telewizyjnych. Liczy się również to, czy dane urządzenie - np. telefon czy tablet - jest nabywany w celu oglądania filmów. To istotne, bo może wpłynąć na obowiązek opłacania abonamentu.
Inga Stawicka
22.01.2024
Rynek i konsument
TSUE pozbawił banki możliwości domagania się waloryzacji roszczeń. To czwarte rozstrzygnięcie Trybunału dotyczące roszczeń banków, związane z tym, że banki miały wątpliwości, czy w słynnym wyroku z czerwca 2023 r. rozstrzygnął o waloryzacji kapitału. Konsumenci zyskali dodatkowe narzędzie i argumenty pozwalające skutecznie odpierać takie roszczenia - wskazują prawnicy frankowiczów. Innego zdania są ci z banków.
Regina Skibińska
22.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. w porównaniu z grudniem 2022 r. wzrosło nominalnie o 9,6 proc. i wyniosło 8032,96 zł brutto. Przeciętne zatrudnienie było niższe o 0,1 proc. i wyniosło 6495,3 tys. etatów – podał GUS. Według Konfederacja Lewiatan w całym 2023 r. wynagrodzenia urosły średnio o 11,9 proc., tj. niewiele ponad średnioroczną inflację, czyli w teorii średnio powinno nam zostać więcej w portfelu. Nie widać tego jednak w innych wskaźnikach, choćby sprzedaży detalicznej.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy

NIK: Gminy nieskutecznie ściągają podatki i opłaty lokalne, szwankuje kontrola zarządcza

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza
W większości skontrolowanych gmin działania podejmowane w celu zwiększenia dochodów własnych były nieskuteczne lub obarczone nieprawidłowościami. Podatki lokalne naliczano w niewłaściwej wysokości lub za niewłaściwy okres. Większość gmin nieprawidłowo dochodziła zaległości z tytułu dochodów własnych – wynika z raportu NIK.
Robert Horbaczewski
22.01.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza
UOKiK w 2023 roku wobec 34 firm wydał decyzje w sprawie zatorów płatniczych. Nie wszystkie zakończyły się karami, ale najwyższa wyniosła 7,5 mln zł. Zatory płatnicze to spory problem polskiej gospodarki, często duże przedsiębiorstwa przetrzymują pieniądze należne małym firmom. To zagraża ich płynności, a nawet istnieniu. Kara UOKiK to nie wszystko, co grozi opóźniającym płatności. Straty wizerunkowe mogą być równie dotkliwe.
Ret
22.01.2024
Rynek Finanse
Postanowieniem referendarza Sądu Rejonowego w Warszawie dla m.st. Warszawy oddalono wniosek o formalne otwarcie likwidacji Polskiego Radia i wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Rozstrzygnięcie nie jest jednak prawomocne. Wcześniej sądy na terenie całej Polski zaakceptowały kilkanaście wpisów o likwidacji regionalnych rozgłośni radiowych należących do jednostek mediów publicznych.
Inga Stawicka
22.01.2024
Spółki
Przewoźnik Wizz Air Hungary zorganizował 18 maja 2023 roku promocję urodzinową. W czasie jej trwania można było kupić bilety lotnicze za 35 zł. Większość z nich spółka anulowała po zawarciu umowy. Prezes UOKiK postawił przewoźnikowi zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. To nie jedyne działania urzędu wobec przedsiębiorcy.
Ret
22.01.2024
Rynek i konsument
W 2024 r. obowiązuje analogiczny katalog zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, jak w roku poprzednim. W sprzedaży dostępne są obecnie kasy fiskalne online. Nie można już kupić kas z zapisem papierowym, które były dostępne do 31 sierpnia 2019 r., ani kas z zapisem elektronicznym, które można było kupić do 31 grudnia 2022 r.
Sylwia Loręcka
22.01.2024
VAT Małe i średnie firmy
Najnowszy projekt ustawy o sygnalistach to niepoprawiony, a tylko przypudrowany projekt PiS, który powiela jego najgorsze wady – mówi dr hab. Grzegorz Makowski. Jego zdaniem nie powinniśmy poprzestawać na poziomie dyrektywy, która określa minimum. Chociażby z uwagi na ochronę osób zgłaszających nadużycia o charakterze korupcyjnym. Powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej w naszych realiach krajowych te unijne przepisy wdrożyć.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Prawo pracy Prawo unijne
Znów wraca pytanie, czy likwidacja spółek prowadzących działalność w zakresie publicznej radiofonii i telewizji jest możliwa i dopuszczalna na gruncie obecnego prawa, czy też wymagałaby zmiany ustawy. Emocje podgrzało stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie, która toczyła się przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku posłów PiS. Zdaniem prawników, proces likwidacji spółki może się zacząć, natomiast nie może się skończyć dopóki ustawa nie zostanie zmieniona.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Spółki