Prawo.pl

Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo
Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.
Krzysztof Mielech
03.09.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo
Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG
Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy
Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy
Resort zdrowia zakończył konsultacje w sprawie projektu przewidującego, że e-papierosów ani pojemników zapasowych (bez względu na to, czy zawierają nikotynę, czy nie) nie będzie można sprzedawać małoletnim. Eksperci postulują jednak szersze zmiany, które rzeczywiście mogłyby wpłynąć na niższą konsumpcję wyrobów tytoniowych wśród młodych ludzi. Podkreślają też, że podstawą są nie tyle przepisy, co ich rzetelne przestrzeganie przez sklepy.
Inga Stawicka
02.09.2024
Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
02.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści

Nie warto ryzykować przelewu do zadłużonego kontrahenta

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse
Fiskus coraz lepiej wykorzystuje dane z jednolitego pliku kontrolnego i chętnie zajmuje u przedsiębiorców należności ich zalegających z podatkami kontrahentów. Zignorowanie zajęcia dokonanego przez urzędników podatkowych i dalsze przelewanie zadłużonemu partnerowi także niektórych przyszłych należności, niewymienionych wprost w piśmie z urzędu skarbowego, może być dla nas bardzo kosztowne.
Michał Kosiarski
02.09.2024
Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse
Sądy administracyjne w dalszym ciągu uchylają interpretacje dotyczące limitowania, zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, kosztów niematerialnych. Dokonywana przez nie wykładnia przepisów ma olbrzymie znaczenie dla podatników prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych. Organy podatkowe, na przekór istniejącej linii orzeczniczej, kwestionują prawa podmiotów strefowych do nielimitowania wartości kosztów niematerialnych związanych z działalnością zwolnioną od podatku.
Krzysztof Kaźmierski
02.09.2024
CIT
Na rynku są podmioty, które chętnie skupują wierzytelności z kredytów frankowych. Konsumenci, którzy nie chcą procesować się z bankami, mogą wpaść w pułapkę. Cesja wierzytelności może dotyczyć zwrotu wszystkich wpłaconych rat, ale bank i tak będzie mógł zażądać od kredytobiorcy zwrotu udostępnionego kapitału. Frankowicze powinni też uważać na propozycje pokrycia kosztów procesu w zamian za udział w zysku osiągniętym po unieważnieniu umowy.
Regina Skibińska
02.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prawo budowlane nie precyzuje, kto odpowiada za skrzynkę gazową, a orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednoznaczne. Część sądów uważa, że odpowiedzialny jest właściciel domu, a część, że gazownia. Pomóc w ustaleniu tej odpowiedzialności może definicja obiektu budowlanego.
Katarzyna Niemiec
31.08.2024
Budownictwo
Jasne, zrozumiałe, widoczne, czytelne i niewprowadzające w błąd  - takie mają być informacje i umowy, które biura podróży przekazują turystom. Ustawa o imprezach turystycznych podkreśla ten obowiązek aż siedem razy. I to w jednym rozdziale. Jak musi wyglądać praktyka, skoro coś tak oczywistego jak prosta komunikacja z klientem musi być zagwarantowana ustawą – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk z gdańskiej kancelarii armińska radcowie prawni, która projektuje jasne, proste i czytelne dokumenty prawne.
Katarzyna Armińska-Waszczyk
30.08.2024
Prawo cywilne
Wykonywanie mandatu radnego ma być służbą na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego oprócz diety radny nie może liczyć na dodatkowe korzyści majątkowe, w tym na możliwość preferencyjnego zatrudnienia albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z gminą. Od istniejących zakazów są jednak wyjątki.
Marek Sondej
30.08.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Informację o proponowanych zmianach w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnych przez wiceministra finansów oceniam krytycznie. Dotyczy to zarówno zmian merytorycznych zaproponowanych przez ministerstwo, jak i sposobu komunikacji - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny i wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.
Piotr Aleksiejuk
30.08.2024
CIT Fundacja rodzinna
Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do ministra finansów o dialog i wsparcie w sprawie fundacji rodzinnej, odnosząc się w ten sposób do przedstawionych przez MF propozycji "uszczelnienia" przepisów o fundacji. Przedsiębiorcy oceniają zaproponowane zmiany jako radykalne i niekorzystne, postulując wstrzymanie prac.
Monika Pogroszewska
30.08.2024
Fundacja rodzinna
Limity zatrudnienia cudzoziemców powinny być elastycznie dostosowywane do bieżących potrzeb rynkowych, a przepisy nie powinny nadmiernie obciążać finansowo przedsiębiorców – to wnioski resortu rozwoju i technologii oraz rolnictwa i rozwoju wsi, po analizie propozycji nowelizacji przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Nie trzy-, a dziewięciomiesięczne vacatio legis przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o zakazie stosowania aromatu charakterystycznego w tzw. podgrzewanych wyrobach tytoniowych. Eksperci zwracają również uwagę, że konieczne są zmiany w obszarze reklamy i surowsze sankcje, bo obecnie granica między reklamą a informacją w obszarze wyrobów tytoniowych nie jest do końca jasna.
Inga Stawicka
30.08.2024
Opieka zdrowotna
Jedna puszka będzie zwrotna, a identyczna bez kodu - nie. Litrowa butelka po mleku, nawet wyprodukowana w 2025 roku, też nie. Szklana po piwie nie wiadomo - do oddania na starych czy nowych zasadach, a może w ogóle bez możliwości zwrotu kaucji. Na starcie systemu kaucyjnego klientom trudno będzie pojąć o co chodzi. Będzie jeden wielki chaos.
Zofia Jóźwiak
30.08.2024
Środowisko Rynek i konsument

Czy w protokole powypadkowym powinien być numer PESEL i dowodu?

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne RODO
Zespół powypadkowy nie może wpisywać do protokołu powypadkowego numeru PESEL i numeru dowodu osobistego osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, bo stanowi to naruszenie zasady minimalizacji danych osobowych. Także ZUS nie powinien żądać uzupełnienia protokołów o podanie numeru dowodu, jeżeli podany jest w nim już numer PESEL identyfikujący pracownika, który uległ wypadkowi – uważają prawnicy. Teraz ich stanowisko potwierdziła nam Państwowa Inspekcja Pracy.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2024
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne RODO
Myślę, że w najbliższych latach wzrośnie liczba postępowań grupowych z udziałem konsumentów. To efekt najnowszych zmian w prawie. Do tej pory organizacje konsumenckie nie mogły wszczynać postępowań grupowych, tj. być reprezentantem grupy. Takim reprezentantem mógł być tylko członek grupy, powiatowy rzecznik konsumentów i od niedawna Rzecznik Finansowy. Teraz to się zmieni - pisze adwokatka Agnieszka Trzaska-Śmieszek.
Agnieszka Trzaska-Śmieszek
30.08.2024
Rynek i konsument
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprost orzekł, że pracownicy niepełnowymiarowi powinni mieć wypłacany dodatek za pracę ponad wymiar etatu ustalony w umowie. Niewypłacanie im takiego dodatku stanowi ich nierówne traktowanie. Trybunał uznał też, że brak dodatku za pracę ponadwymiarową może stanowić dyskryminację pośrednią kobiet – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Małgorzata Perchel-Ducka. Co to oznacza dla polskich pracodawców?
Iwona Jaroszewska-Ignatowska Małgorzata Perchel-Ducka
30.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W przyjętym przez rząd projekcie budżetu na 2025 rok zaplanowano wyraźny wzrost dochodów podatkowych. Same wpływy z VAT mają być wyższe o 50 mld złotych. To w dużej mierze efekt wysokiego wzrostu gospodarczego i inflacji. Prawnicy zastanawiają się jednak, czy tak wysoki wzrost jest realny. Rosną też obawy, że może to pociągnąć kolejne niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, np. wzmożone kontrole czy zaostrzenie przepisów podatkowych.
Monika Pogroszewska
30.08.2024
VAT
Wiceminister finansów w swoich komunikatach zdaje się stwierdzać, że administracja w zasadzie nie radzi sobie zalewem spółek na estońskim CIT, fundacjami rodzinnymi czy IP Box. Podatnicy zbyt agresywnie z nich korzystają i za dużo zadają o nie pytań we wnioskach interpretacje, więc zamiast korzystać z narzędzi przeciwdziałających unikaniu opodatkowania, MF chce zniechęcić ich do tych rozwiązań - piszą Szymon Czerwiński i Sergiusz Felbur z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.
Szymon Czerwiński Sergiusz Felbur
30.08.2024
CIT Fundacja rodzinna
Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 oraz ministra ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy poinformowały o swoich sprzeciwach wobec projektu dopłat do kredytów mieszkaniowych, zgłoszonych na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Nie ma jednak oficjalnej informacji, że rząd rezygnuje z tej formy pomocy dla kredytobiorców.
Ret/PAP
29.08.2024
Kredyty
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, przedstawiony przez MRPiPS, koncentruje się na formie zatrudnienia opartej na umowie o pracę. Nie obejmuje legalizacji pracy obywateli Ukrainy - ich zatrudnienie reguluje bowiem odrębnie specustawa ukraińska. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa pracy dokument powinien dać możliwość rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat zasad zatrudnienia i czytelnej polityki migracyjnej.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Polska Izba Handlu uważa, że podwyższenie wysokości pensji minimalnej od 1 stycznia 2025 r. będzie obciążeniem, którego nie udźwigną przedsiębiorcy MŚP. Uczyni polską gospodarkę nieatrakcyjną dla inwestorów – ze względu bardzo wysokie koszty pracy. Ponadto zmiana ta dostarczy silnego impulsu proinflacyjnego.
Ret
29.08.2024
Finanse

Oszuści podszywają się pod portal Biznes.gov.pl

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii ostrzega przed wiadomościami wysyłanymi do przedsiębiorców, w których oszuści informują o konieczności weryfikacji danych w serwisie Biznes.gov.pl. Nie ma ono nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami. I ostrzega. Jeśli przedsiębiorca wprowadzi swoje dane na fałszywej stronie, oszuści uzyskają dostęp do jego pieniędzy i danych osobowych.
Ret
29.08.2024
Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Elon Musk poparł właśnie na platformie X ustawę SB 1047 o obowiązku testów AI w stanie Kalifornia. Microsoft oraz Open AI poparli projekt ustawy AB 3211 o oznaczaniu treści generowanych przez AI. Większość wolnych strzelców również chce większej regulacji prawnej AI - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy portal dla freelancerów Freelancehunt.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy

Polskie kredyty gotówkowe pod lupą TSUE

Banki Kredyty Prawo europejskie
W razie korzystnych orzeczeń TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego można spodziewać się tysięcy pozwów konsumentów, a wymiar sprawiedliwości czeka kolejne wyzwanie, które ze względu na różnorodność możliwych naruszeń, będzie bardziej skomplikowanie niż chociażby tzw. sprawy frankowe. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku korzystnych decyzji unijnego Trybunału będzie to ważne narzędzie ochrony konsumentów na rynku finansowym - piszą adwokatki Karolina Pilawska oraz Emilia Tomanek.
Karolina Pilawska Emilia Tomanek
29.08.2024
Banki Kredyty Prawo europejskie
Od czwartku, 29 sierpnia, organizacje konsumenckie będą mogły skarżyć przedsiębiorców o zbiorowe naruszenie praw konsumentów, czyli praktycznie o wszystko. Nie będą musiały też płacić kosztów sądowych. Zdaniem prawników zmiana zdyscyplinuje firmy. Pojawia się też pytanie, czy nie wrócą praktyki sprzed lat, kiedy stowarzyszenia z wnoszenia powództw uczyniły "dojną krowę".
Renata Krupa-Dąbrowska
29.08.2024
Rynek i konsument
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma problem z przygotowaniem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2025, bo zastanawia się, jaką jego wysokość ustalić – dowiedział się nieoficjalnie serwis Prawo.pl ze źródeł zbliżonych do resortu. Wszystko dlatego, że minister finansów zmienił prognozę inflacji z 4,1 na 5 procent. Potwierdził to rząd, przyjmując projekt ustawy budżetowej. Czy powinno to wpłynąć na wysokość płacy minimalnej? Wśród ekspertów i prawników zdania są podzielone.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy