Zamiast spaceru ferie z TVP

W przyszłym roku ferie zimowe będą mocno odbiegać od tradycyjnych. W całej Polsce odbywają się w tym samym terminie, nie będzie można wyjechać na narty, a dzieci i młodzież wciąż obowiązywały będą ograniczenia w poruszaniu. W zabiciu nudy ma im za to pomóc Telewizja Polska.

18.12.2020

Orlen przejmuje prasę lokalną, a prezes UOKiK pod presją

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Na rozpatrzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czeka zgoda na przejęcie przez PKN Orlen wydawnictwa Polska Press. O przygotowania do tej decyzji pyta Rzecznik Praw Obywatelskich, a z kontrolą do Urzędu wybrali się posłowie opozycji. Wszyscy chcą wiedzieć, czy prezes UOKiK widzi zagrożenie dla niezależności prasy. Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma.

18.12.2020

Badanie kodu DNA wciąż w Polsce bez dobrej regulacji

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna RODO

Wciąż nie ma w Polsce ogólnie wiążących przepisów, wskazujących, jakie warunki muszą spełniać badania oraz placówki, które je wykonują - by wyniki były pewne, rzetelne i nie do podważenia - Rzecznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że niemal od 20 lat kolejni RPO zgłaszają rządzącym konieczność uregulowania badań kodu genetycznego DNA, wykonywanych w toku postępowań sądowych.

18.12.2020

Emerytury i renty jeszcze przed świętami

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci i renciści, którzy otrzymują swoje świadczenia 25. dnia miesiąca, w grudniu - wzorem lat poprzednich - dostaną pieniądze wcześniej. Podobnie jak ci, którzy swoje świadczenia otrzymują 1. dnia miesiąca i powinni je otrzymać 1 stycznia 2021 roku. Emerytury doręczane przez listonoszy trafią na pocztę już 28, a konta w banku - 29. i 30. grudnia – zapewnia ZUS.

18.12.2020

Opłata za aplikację niezależna od płacy minimalnej - jest rozporządzenie MS

Prawnicy Strefa aplikanta

Opłata roczna za aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną wyniesie 2021 roku - 5 850 zł, wynika z rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Będzie stała. Do tej pory powiązana była z wysokością płacy minimalnej - w przypadku adwokatów i radców współczynnik wynosił 2,25, w przypadku notariuszy 2,15.

18.12.2020

Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – czas na złożenie wniosku kończy się

Emerytury i renty

W styczniu 2021 roku ZUS rozpocznie przeliczanie emerytur już wcześniej przyznanych osobom z rocznika 1953. Ci, którzy jeszcze do tej pory nie przeszli na emeryturę, muszą złożyć wniosek o przeliczenie swojej przyszłej emerytury. Mają na to czas do 11 stycznia 2021 roku. Wniosku nie muszą natomiast składać ci, którzy mają przyznaną emeryturę, bo ZUS z urzędu przeliczy już wypłacane świadczenie.

18.12.2020

MF zaczyna konsultacje w sprawie dokumentacji cen transferowych

Ordynacja CIT PIT

Do 31 stycznia 2021 roku potrwają prowadzone przez Ministerstwo Finansów konsultacje projektu objaśnień podatkowych w zakresie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej. Uwagi i pomysły mogą zgłaszać wszyscy. MF zaprasza do przesyłania propozycji opinii, wniosków i uwag wraz ze szczegółowym ich uzasadnieniem.

18.12.2020

Od stycznia akcja protestacyjna sędziów - celem wsparcie Morawiec, Tulei, Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

18. dnia każdego miesiąca, począwszy od stycznia, sędziowie mają nie wyznaczać wokand, a jedynie pracować nad aktami. Celem akcji protestacyjnej jest przywrócenie do orzekania sędziów Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tulei. O udział w niej apeluje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i podkreśla, że ci, którzy się wyłamią opuszczają prześladowanych kolegów.

18.12.2020

Wulgarna wypowiedź strony lub świadka może trafić do protokołu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy przed sądem wypowiada się elegancko. Do uszu sędziów dochodzą niekiedy słowa nieprzyzwoite. Czasami sędziowie protokołują wulgarne wypowiedzi stron i świadków dosłownie, co może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami dla ich autorów - wskazują prawnicy. Pojawia się więc pytanie, czy tak formułowane zeznania lub wypowiedzi powinny być zamieszczone w protokole w sposób dosłowny,

18.12.2020

Wybór instytucji obsługującej PPK wymaga porozumienia z przedstawicielami załogi

Finanse samorządów Emerytury i renty PPK

To wójt decyduje, czy wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi każda jednostka organizacyjna gminy, dokona samodzielnie, czy też zostanie przeprowadzony jeden, wspólny wybór takiej jednostki. Od 1 stycznia 2021 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych.

18.12.2020

Student odwoła się od decyzji o urlopie, aplikant już nie

Prawnicy Strefa aplikanta

Aplikanci adwokaccy i radcowscy nie mają możliwości odwołania się od decyzji dotyczących urlopu dziekańskiego na analogicznych zasadach jak studenci. Choć przedstawiciele samorządów zawodowych zapewniają, że urlopy udzielane są prawie wszystkim chętnym, część ekspertów uważa, że przepisy w tym zakresie powinny ulec zmianie.

18.12.2020

Petent poczeka i poszuka – organ może dowolnie wstrzymać bieg sprawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Ogłoszenie o wstrzymaniu wszystkich spraw przez organ – to nowe rozwiązanie wprowadzone tzw. tarczą 6.0. Co więcej – organ nie musi podawać powodów zawieszenia biegu terminów, ani doręczać stronom informacji – muszą sobie poszukać zawiadomienia na stronie internetowej lub w BIP. Ustawa przewiduje też ponowne wstrzymanie biegu terminów za zgodą organu wyższego stopnia.

18.12.2020

Profesjonalista może być konsumentem albo przedsiębiorcą

Rynek i konsument Prawo unijne

Pojęcie konsumenta zależy od obiektywnej pozycji zajmowanej przez daną osobę w ramach określonej umowy z uwzględnieniem natury i celu tej umowy. Ta sama osoba może być w przypadku jednej umowy konsumentem, a w przypadku innej przedsiębiorcą. Wynika to z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego osoby zarabiającej na graniu w pokera.

18.12.2020

Dodatek covidowy dzieli medyków na tańszych i droższych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Nie widać końca sporu o dodatki dla leczących i sprawujących opiekę nad chorymi na Covid-19. Przepisy i wytyczne, które przyznają tylko niektórym lekarzom, pielęgniarkom czy diagnostom laboratoryjnym, stuprocentowe dopłaty do pensji, to legislacyjny bubel. Dyrektorzy nie mogą go przyznać wszystkim lekarzom czy salowym pracującym z pacjentami covidowymi, ale muszą wszystkim diagnostom.

18.12.2020

Firmy szukają sposobów na uniknięcie strat, ale muszą uważać na podatki

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Spółki

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku wiele firm notuje straty. Dofinansowanie spółek często więc okazuje się konieczne – zwłaszcza przy znacznych ubytach i przesłankach upadłości. Dokapitalizowanie może być dokonane na kilka sposobów – nie wszystkie jednak metody będą tak samo korzystne. Trzeba też uważać na skutki podatkowe. Szczególną ostrożność powinny zachować spółki komandytowe.

18.12.2020

Senat proponuje zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT

Finanse samorządów PIT

Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który ma zwiększyć udział samorządów w dochodach z PIT. Celem projektu przygotowanego przez grupę senatorów ma być wyrównanie ubytków w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, spowodowanych wprowadzeniem w 2019 r. zmian w ustawie o podatku dochodowym

17.12.2020

Strażnicy dyscypliny pokierują warszawskim sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław Radzik, został powołany od poniedziałku 21 grudnia do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Wcześniej na stanowisko prezesa tego sądu powołany został jego szef w służbie dyscyplinarnej, sędzia Piotr Schab.

17.12.2020

Porażka władzy - kandydaci do SN mogą się odwoływać od decyzji KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ramach tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości władza najpierw zagwarantowała sobie obsadzenie składu organu, który dokonuje wyboru kandydatów na sędziów i następnie przedstawia je Prezydentowi RP, bez możliwości skutecznego odwołania się do niezależnego sądu. Ale coraz bardziej realne jest, że tę praktykę zablokuje unijny trybunał - piszą Marcjanna Dębska, Michał Gajdus i Łukasz Bucki.

17.12.2020

Na ferie na obóz szkoleniowy lub półkolonie, ale nie na prywatny wyjazd

Zarządzanie oświatą

Podczas ferii zimowych organizować można jedynie półkolonie i obozy szkoleniowe. Jak ogłosił w środę minister zdrowia, zamknięte w tym czasie będą hotele i stoki narciarskie, więc ewentualne indywidualne wyjazdy będą mocno ograniczone. Młodzież obowiązywał będzie także częściowy zakaz przemieszczania się.

17.12.2020