Preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK wydłużone o pół roku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Preferencyjne warunki programu gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego zostaną wydłużone o pół roku, do 30 czerwca 2021 roku - zdecydował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jak poinformował resort, we wtorek podpisano stosowny aneks do umowy MF a BGK.

15.12.2020

ZUS przypomina przedsiębiorcom o złożeniu deklaracji rozliczeniowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za listopad 2020 roku, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.12.2020

Rzecznik Praw Dziecka zarzuca samorządom, że opóźniają wypłaty 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej, by wyjaśniła samorządom, jak należy działać na rzecz dobra wszystkich rodzin. Jego zdaniem samorządy coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego.

15.12.2020

Nauczyciele będą szczepieni tuż po medykach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie - zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Uwzględniono to w Narodowym Programie Szczepień, po konsultacjach nauczyciele dołączyli do pierwszej grupy osób w kolejce do zaszczepienia.

15.12.2020

Zmiany w prawie bankowym mają zwiększyć odporność sektora finansowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Zwiększenie zabezpieczeń przed utratą płynności przez instytucje finansowe - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji prawa bankowego. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, które przygotowało te propozycje, zmiany będą korzystne dla sektora finansowego.

15.12.2020

UOKiK zdecyduje, czy Orlen przejmie wydawcę lokalnych gazet i czasopism

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press. Urząd musi m.in. ocenić, czy ta transakcja nie wpłynie negatywnie na rynek medialny, ponieważ ten koncern paliwowy jest też znaczącym dystrybutorem prasy w Polsce.

15.12.2020

Jest już ostateczna wersja tarczy branżowej 6.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Prezydent podpisał już tzw. tarczą branżową 6.0. i we wtorek 15 grudnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Za jej sprawą prowadzący działalność gospodarczą o określonym kodzie PKD - pierwotnie było ich 25, obecnie jest ponad 40 - mogą liczyć na pomoc w postaci: dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego i mikropożyczki.

15.12.2020

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Będą odszkodowania za skutki uboczne

Opieka zdrowotna Koronawirus

We wtorek rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. I podkreślał, że najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała bowiem, jeśli do programu szczepień przystąpi zbyt mała liczba osób. Dlatego będzie fundusz kompensacyjny dla osób z odczynami poszczepiennymi.

15.12.2020

PE nie chce wiceprezesa NIK w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Prawo unijne

Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.

15.12.2020

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w najbliższą sobotę

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka, mimo procedowania w Sejmie noweli umożliwiającej jej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, nie wycofuje się z nadzwyczajnego zjazdu zaplanowanego na 19 grudnia br. Głównym jego celem jest wprowadzenie zmian umożliwiających zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.

15.12.2020

Rzecznik MŚP: Minister może wydłużyć termin na złożenie wniosku o pomoc z tarczy branżowej

Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, wystąpił do wicepremiera Jarosława Gowina o niezwłoczne wydanie rozporządzenia, wydłużającego termin składania wniosków o pomoc z ramach tarczy branżowej 6.0. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS za okres od lipca do września 2020 roku. Na razie nie mogą z niej skorzystać, bo termin na składanie wniosków upłynął już 30 listopada,

15.12.2020

Linklaters doradzała przy nabyciu terenów inwestycyjnych w trzech miastach

Rynek

Kancelaria Linklaters doradzała Echo Investment, polskiemu deweloperowi realizującemu inwestycje w sektorze mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych, przy zamknięciu transakcji nabycia terenów inwestycyjnych w Poznaniu, Łodzi i Krakowie, na których znajdują się m. in. hipermarkety „Tesco” z pasażami handlowymi.

15.12.2020

Kolejna edycja kongresu podatkowego KPMG już w styczniu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 20 i 21 stycznia odbędzie się kolejna, jedenasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Hasłem przewodnim będzie tym razem „Business Reimagined”. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online. Potrwa dwa dni. 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

15.12.2020

Żołnierze pomagają aptekom szpitalnym

Pandemia COVID-19 daje się we znaki szpitalnym aptekom. Wielu pracowników choruje lub przebywa na kwarantannie. Te, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, wspiera wojsko. Z takiej pomocy korzysta obecnie kilkadziesiąt aptek szpitalnych w Polsce.

15.12.2020

RPO: Policjanci podczas demonstracji powinni mieć widoczny numer służbowy

Policja

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar apeluje o zmianę przepisów, aby w czasie demonstracji podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego funkcjonariusze mieli widoczne oznaczenie „Policja” oraz widoczny znak identyfikacji, np. numer służbowy. Obecne przepisy sprzyjają anonimowości policjantów

15.12.2020

Rewolucja na drodze - pieszy musi zmienić nawyki

Administracja publiczna Policja

Dzisiaj 15 grudnia br. zbiera się sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia trzech projektów ustaw - Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o dwa projekty poselskie i jeden rządowy, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych. Są zmianami rewolucyjnymi, bo łamią nawyki kierowców i przechodniów, gdyż zmieniają zasady pierwszeństwa i zakazują rozmów telefonicznych na pasach.

15.12.2020

COVID uderza po kieszeniach, a opłaty zniechęcają do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegłoroczna nowelizacja procedury cywilnej podniosła opłaty sądowe i choć miało to - może poza kwestią stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie - swoich przeciwników i zwolenników, COVID-19 sytuację zmienił. Prawnicy podkreślają, że w dobie kryzysu są one zbyt wysokie, a ich obniżenie zasadne byłoby także z powodu wprowadzenia e-rozpraw. MS zapowiadało obniżenie opłat,

15.12.2020

Samorządy oszczędzają na kadrach – tną podwyżki, nagrody, premie i etaty

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.

15.12.2020

Dostęp do szczepień w Polsce utrudniony

Pacjent Opieka zdrowotna

UNICEF jest zaniepokojony spadkiem liczby szczepień w Polsce. Według ekspertów brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej o szczepieniach, ale także jest za mało nowoczesnych szczepionek jest objętych pełną refundacją. By zachęcić Polaków do szczepienia się należy zacząć walczyć z dezinformacją i wprowadzić dopłaty do tych zalecanych, np. przeciwko pneumokokom. Państwu też bardziej opłaciłoby się pokrywać koszty szczepionek wieloskładnikowych.

15.12.2020

Przerwa świąteczna to nie urlop nauczyciela, ale zmiany w drodze

Od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły pracują zdalnie - na środek tego okresu przypada przerwa świąteczna, która potrwa od 23 do 31 grudnia. Ferie zimowe będą natomiast odbywać się z podziałem na województwa - pierwszy termin to 17 - 30 stycznia 2022 r.

15.12.2020