NIK: Gminy gardzą spadkami

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Mimo że pieniądze z rachunków bankowych osób zmarłych oraz dziedziczone nieruchomości mogą być potencjalnym źródłem dochodów gmin, te nie spieszą się do nabycia spadku – zbadała NIK. Jednak na bierność samorządów wpływają też niepełne informacje od banków i długotrwały proces sporządzania spisów inwentarza przez komorników.

26.02.2019

PFRON: Mniej bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wśród osób z niepełnoprawnościami stopa bezrobocia latach 2015-2018 spadła z 13 proc. do 6,2 proc. Według danych za trzeci kwartał 2018 r. współczynniki aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 30,2 proc., a wskaźnik zatrudnienia 28,2 proc.

26.02.2019

MS chce nowej ustawy o kuratorach sądowych, nie nowelizacji

Wymiar sprawiedliwości

Projekt powinien być gotowy w marcu - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort zamierza też - jak dodaje - uwzględnić część propozycji samych kuratorów sądowych, m.in. dotyczących pracy kuratorów rodzinnych.

26.02.2019

Dodatkowe pięć dni płatnego urlopu? Jeśli tak, to kto za to zapłaci?

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Projekt dyrektywy przewiduje wprowadzenie dodatkowych 5 dni urlopu na opiekę nad potrzebującym członkiem rodziny, np. rodzicem. Nie przesądzają jednak, czy ten urlop miałby być płatny, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Pracodawcy dostrzegają taka potrzebę, ale nie chcą kolejnych obciążeń kosztów pracy.

26.02.2019

Mało czasopism prawniczych na liście, bo środowisko nie współpracowało?

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Będzie mało czasopism prawniczych, w których możliwe będzie publikowanie punktowanych artykułów. Według ministra Jarosława Gowina za taki stan rzeczy odpowiada m.in. brak współpracy ze strony środowisk prawniczych. Jego zdaniem pozytywnym przykładem są informatycy, którzy przekazali resortowi swoją listę czasopism.

26.02.2019

Koszty uzyskania przychodów pracowników mają być wyższe

PIT

Wysokość kosztów uzyskania przychodów pracowników zatrudnionych na umowach o pracę jest określona ryczałtowo. Ich wartość nie była jednak zmieniana od ponad 10 lat. Utrzymywanie ich na stałym poziomie powoduje realny wzrost opodatkowania. PiS zapowiada ich podwyższenie.

26.02.2019

Anestezjolodzy do sądów nie chodzą

Opieka zdrowotna

Lekarze zajmujący się znieczuleniami nie popełniają błędów medycznych, bo działają według standardów pracy określonych rozporządzeniem ministra zdrowia. To opinia środowiska zawodowego, ale prawnicy zajmujący się błędami medycznymi przyznają, że trafia do nich stosunkowo mało skarg na anestezjologów.

26.02.2019

28 nowych kandydatów na ławników Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O godzinie 16. w poniedziałek 25 lutego br. upłynął termin zgłaszania kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Do Kancelarii Senatu w tym terminie dotarło 28 zgłoszeń. Jest to wybór uzupełniający, który Senat przeprowadzi na wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

25.02.2019

Lek humira jednak będzie na marcowej liście refundacyjnej

Farmacja

W poniedziałek ukazał się projekt marcowej listy leków refundowanych. Nie ma niej nowości. Ale jest ważna informacja dla 1700 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Jak powiedział Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, na marcowej liście znajdzie się humira, bo została podpisana kontynuacja leczenia w dwóch programach lekowych z użyciem tego leku.

25.02.2019

Samorządy chcą zmian w finansowaniu oświaty

Finansowanie oświaty

System finansowania oświaty nie działa i nie da się już efektywnie z niego korzystać - podnosi Związek Gmin Wiejskich. Sugeruje konieczność finansowania nauczycielskich wynagrodzeń z dotacji. Dodaje, że od wielu lat subwencja nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów.

25.02.2019

Fedorczuk: Wzrost bezrobocia to nie koniec kłopotów dla pracodawców

Wzrost bezrobocia nie oznacza dla pracodawców końca kłopotów z pozyskaniem pracowników - uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Duże podwyżki wynagrodzeń zwiększają oczekiwania pracowników. Na to nakłada się również niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb przedsiębiorców. W efekcie wielu przedsiębiorców ogranicza swoje plany inwestycyjne - dodała.

25.02.2019

Prezydent zdecydował: wybory do PE 26 maja 

Administracja publiczna

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja - wynika z postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy. O jego podpisaniu poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Postanowienie zostało w poniedziałek opublikowane w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

25.02.2019

We wtorek prezydent powoła prezesów nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek Prezydent Andrzej Duda ma powołać prezesów kierujących dwoma izbami Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Według medialnych spekulacji, największe szanse na te stanowiska mają Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski.

25.02.2019

Zmiany w rozwodach? Rząd zajmie się projektem noweli kodeksu rodzinnego

Prawo rodzinne

Postępowanie informacyjne poprzedzające rozwód rodziców małoletnich dzieci, nieobowiązkowe mediacje rodzinne, alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - to główne założenia projektu, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

25.02.2019

Urzędnicy mogą szkolić się z obsługi e-dowodu

Administracja publiczna

Do zmian i nowych funkcjonalności w aplikacji ŹRÓDŁO związanych z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną przygotowuje urzędników szkolenie e-learningowe. O e-dowody można będzie wnioskować już od 4 marca. W tym tygodniu z powodu przerw technicznych w urzędach nie będzie można załatwić spraw związanych z dowodem osobistym.

25.02.2019

Ponad 60 proc. samorządów nie ma publicznego żłobka

Samorząd terytorialny

Inwestowanie w drogi czy infrastrukturę budowlaną wygrywa z usługami społecznymi - uważa minister rodziny Elżbieta Rafalska. Przypomina, że program Maluch+ oferuje samorządom do 80 proc. wsparcia na realizację miejsc opieki dla małych dzieci.

25.02.2019

Pediatra wypisze receptę na książkę, bo działa na dzieci jak lek

Ruszyła kampania społeczna „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Akcja promuje codzienne czytanie książek dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Już wkrótce - w ramach pilotażu - pierwsze „recepty na książki” wypiszą pediatrzy w 20 przychodniach na Pomorzu i w Opolu.

25.02.2019

Wracający do orzekania sędziowie SN zwrócili odprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy powrócili do pełnienia urzędu zwrócili w wyznaczonym terminie pobrane odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy - poinformował w poniedziałek zespół prasowy SN.

25.02.2019

Będą zmiany w opodatkowaniu odsetek

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów potwierdza, że prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Jak deklaruje, ich celem ma być wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania odsetek za opóźnienie wypłat należności wolnych od PIT. Chodzi m.in. o alimenty i wypłaty na rzecz ofiar wypadków komunikacyjnych.

25.02.2019