Europejski Trybunał Praw Człowieka 6 grudnia 2022 r. nakazał wstrzymanie decyzji o przeniesieniu trzech sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych.  Chodzi o środki tymczasowe nakazujące wstrzymanie wykonania decyzji o przeniesieniu sędzi Ewy Gregajtis, Ewy Leszczyńskiej-Furtak i Marzanny Piekarskiej-Drążek z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych warszawskiego Sądu Apelacyjnego.

 

Odmowa orzekania z neosędziami

Powodem tych decyzji jest to, że sędzie orzekające w sprawach karnych złożyły pisma, w którym zawnioskowały o wyłączenie ich z losowania w wieloosobowych składach orzeczniczych z sędziami nominowanymi przy udziale obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, utworzonej po nowelizacji ustawy w grudniu 2017 r. Oświadczyły w tym kontekście, że nie będą orzekać w składach z udziałem sędziów nominowanych w wadliwej procedurze, która grozi nieważnością orzeczeń.
Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab oświadczył, że brak jest podstaw do realizacji zalecenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie tych trzech sędziów.

Czytaj:
Prezes Piotr Schab nie wykona orzeczenia Strasburga>>

Prezes Schab nie uznaje decyzji trybunału w Strasburgu, sędziowie protestują>>
 

Możliwa odpowiedzialność międzynarodowa Rzeczypospolitej Polskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze, że wpłynęły do niego skargi zarzucające Prezesowi Sądu Apelacyjnego w Warszawie nierespektowanie postanowienia zabezpieczającego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 6 grudnia 2022 r. w sprawie trzech sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Prosi o wyjaśnienia Prezesa Sądu Apelacyjnego oraz zwrócił uwagę ministerstwa Spraw Zagranicznych na ten problem.

 

 

Biuro RPO zwróciło się w tej sprawie do prezesa SA Piotra Schaba o ustosunkowanie się do tego zarzutu i wyjaśnienie przyczyn przeniesienia sędziów z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. 
W piśmie zwrócono uwagę, że niewykonanie postanowienia ETPC może się wiązać z odpowiedzialnością międzynarodową Rzeczypospolitej Polskiej za naruszenie art. 34 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Rzecznik sygnalizuje problem nierespektowania orzeczenia ETPC pełnomocnikowi MSZ ds. postępowań przed ETPC Janowi Sobczakowi.