Nowy program może zwiększyć aktywność zawodową niewidomych

Rynek Prawo pracy

Powstaje nowy program szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników, który może pomóc m.in. niewidomym w podjęciu pracy. Aktywność zawodowa osób z dysfunkcją wzroku jest niższa niż u osób z innymi niepełnosprawnościami, wynosi zaledwie 17 proc.

22.03.2019

Rektorzy: Zmieniamy uczelnie zgodnie z nową ustawą

Szkolnictwo wyższe

Wdrażanie ustawy o szkolnictwie wyższym to proces trudny, bardzo emocjonalny, a czasami nawet konfliktowy. Mimo to wszystkie uniwersytety radzą sobie z tym dobrze i - co najważniejsze - wszystkie terminy wprowadzania zmian są przestrzegane - twierdzi przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Wojciech Nowak

22.03.2019

Przekształcenie użytkowania wieczystego – spytaj urząd lub zapłać przed 31 marca

Samorząd terytorialny Budownictwo

Za użytkowanie wieczyste płaciło się do 31 marca. Od tego roku już go nie ma, ale trzeba zapłacić za przekształcenie. Jeśli urząd nie przysłał jeszcze zaświadczenia, wyjścia są dwa: uiścić opłatę jak dotąd, albo zapytać urzędnika. Termin pierwszej opłaty przekształceniowej przesunięto o rok, więc czas jest. Jeśli boimy się odsetek, można zapłacić od razu, bo pieniądze nie przepadną.

22.03.2019

MEN: Strajk nie zablokuje egzaminów

Szkoła i uczeń

Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminów - zadeklarowała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. I zaapelowała do nauczycieli, by byli w tym czasie przy uczniach. Zadeklarowała też gotowość do rozmów o postulatach płacowych. Zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza terminy egzaminów są zagrożone.

22.03.2019

Zajęcia rehabilitacyjne w więziennych szpitalach psychiatrycznych to fikcja

Opieka zdrowotna

Liczba miejsc w więziennych szpitalach psychiatrycznych jest niewystarczająca w stosunku do liczby osób, które potrzebują tego rodzaju leczenia – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. I stwierdza, że nie prowadzi się odpowiednich działań wobec chorych psychicznie sprawców przestępstw.

22.03.2019

Zgromadzenie warszawskiej apelacji krytycznie o działalności rzeczników dyscyplinarnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności rzeczników dyscyplinarnych wymierzone w sędziów odważnie broniących Konstytucji RP i sprzeciwiających się działaniom mającym na celu ich polityczne podporządkowanie, zmierzają w oczywisty sposób do zastraszenia całego środowiska sędziów - stwierdzili w uchwale uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Warszawskiej.

22.03.2019

Zlecenie na wyroby medyczne będzie możliwe bez wizyty w NFZ

Opieka zdrowotna

Wprowadzenie nowego wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przewiduje projekt rozporządzenia, który 22 marca został skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zmiana związana jest z wprowadzeniem elektronicznego weryfikowania i potwierdzania zlecenia przez NFZ. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał osobiście w oddziale Funduszu potwierdzać zlecenia.

22.03.2019

Senat za pierwszą kopią dokumentacji medycznej za darmo

Opieka zdrowotna

Zmianę przepisów zmianę zapewniającą pacjentom bezpłatny dostęp do pierwszej kopii dokumentacji medycznej przyjął w czwartek bez poprawek Senat. Chodzi o zmiany związane z dostosowaniem polskich przepisów do RODO.

22.03.2019

Minister zapowiada prace nad mechanizmem stałego wzrostu płac dla nauczycieli

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Namawiam premiera do wypracowania mechanizmu, dzięki któremu nauczyciele będą z roku na rok zarabiać więcej. Chodzi o stałą podwyżkę – mówi w minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Ale zastrzegła, że nie planuje likwidacji Karty Nauczyciela. - Pedagodzy zasługują na przywileje – podkreśla.

22.03.2019

UE: Dwa scenariusze opóźnienia brexitu

Administracja publiczna

Dwa scenariusze przedłużenia brexitu uzgodnili w czwartek późnym wieczorem w Brukseli przywódcy 27 państw Unii Europejskiej. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje tego, to Wlk. Brytania opuści Unię 12 kwietnia.

22.03.2019

Jan Nowak ma zostać nowym prezesem UODO

Administracja publiczna

Jak ustaliło Prawo.pl nowym prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie zostanie żaden ze znanych ekspertów, ani Mirosław Sanek, ani Maciej Kawecki, jak spekulowano w branży. Z naszych informacji wynika, że klub PiS jako swojego kandydata zgłosi Jana Nowaka, obecnego dyrektora tego urzędu.

22.03.2019

Problem VAT na usługi komornicze ciągle nierozwiązany

Prawnicy VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał właśnie interpretację indywidualną, z której wynika, że komornicy po 1 stycznia 2019 roku nie są podatnikami VAT. Jednak ustalone wcześniej opłaty egzekucyjne - trzeba opodatkować. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne. Tymczasem Ministerstwo Finansów milczy.

22.03.2019

Pracownicy cywilni MON rozpoczęli akcję protestacyjną

Rynek

Akcję protestacyjną po decyzji szefa MON Mariusza Błaszczaka dot. podwyżek rozpoczął największy związek pracowników cywilnych w resorcie obrony NSZZ Pracowników Wojska. - Pierwszym krokiem będzie skierowanie pisma do przedstawicieli członków NATO oraz posłów i senatorów, w którym poinformujemy o sytuacji materialnej pracowników - wyjaśniał w rozmowie z Prawo.pl szef związku Zenon Jagiełło.

22.03.2019

Po "matczyną emeryturę" może zgłosić się więcej osób niż szacowano

Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS zgłosiło się niemal 120 tys. osób zainteresowanych programem "Mama 4 plus". W ciągu pierwszych dwudziestu dni obowiązywania przepisów wydano już ponad 16 tys. decyzji ws. "matczynej emerytury". - Zainteresowanie jest większe niż mówiły nasze szacunki - przyznaje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

22.03.2019

Raport o stanie samorządu ma być obszerny, ale… czytelny dla mieszkańców

Samorząd terytorialny

Samorządy pracują nad przygotowaniem raportu o stanie gminy. Sekretarze przewidują, że najwięcej miejsca zajmie w nim część finansowa i opis inwestycji. Realizacja nowego obowiązku wiąże się z dylematem, jak sporządzić raport szczegółowo i zarazem w formie przystępnej dla mieszkańców. Oni również, nie tylko radni, będą nad nim debatować.

22.03.2019

Klauzula porządku publicznego blokuje związki jednopłciowe

Wymiar sprawiedliwości

Rośnie liczba spraw dotyczących związków jednopłciowych, które trafiają do polskich urzędów i przed polskie sądy. Chodzi nie tylko o możliwość zawierania małżeństw, ale też o rejestrację zagranicznych czy transkrypcję aktów urodzenia dzieci. Choć - jak mówią prawnicy - podejście sądów ewoluuje, nadal nadużywana jest klauzula porządku publicznego.

22.03.2019

SA: Uczennica potrącona na pasach ma prawo do wysokiego zadośćuczynienia

Kadry w oświacie

Sąd Apelacyjny w Katowicach orzekł, że potrącona na pasach uczennica powinna uzyskać zadośćuczynienie w łącznej wysokości 200.000 zł. Doznała bowiem znacznej krzywdy. Po wypadku nie może uprawiać sportów. Pozytywny wynik leczenia nie niweluje doznanych przez nią cierpień. Wyrok komentuje adwokat Łukasz Strzelecki.

22.03.2019

Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko na wsiach - Senat za nowelą

Samorząd terytorialny

Przyjęta regulacja zakłada, że Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Regulacja zmienia ustawę z listopada 2018 r., którą krytykował Rzecznik Praw Obywatelskich podnosząc, że łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się.

21.03.2019