Porada pielęgniarska konsultowana po raz drugi - stawka ma być wyższa

Zawody medyczne

Po raz drugi do konsultacji trafił projekt dotyczący porady pielęgniarskiej realizowanej w ambulatoryjnej opiece, czyli przychodniach specjalistycznych. Pierwszy projekt zakładał, że pielęgniarka dostanie 8 zł za samodzielną wizytę, co oburzyło środowisko. Teraz wycena ma być wyższa, a określi ją Agencja Oceny Technologii Medycznych

10.06.2019

W piątek wyniki egzaminów: gimnazjalnego i ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Wyniki tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty i gimnazjalnego poznamy 14 czerwca 2019 r. Wynik będzie można sprawdzić w systemie - login i hasło przekaże uczniowi dyrektor szkoły. Można o nie wystąpić do środy.

10.06.2019

Ziobro: W następnej kadencji dokończymy zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

W kolejnej kadencji Prawo i Sprawiedliwość dokończy reformę wymiaru sprawiedliwości - zadeklarował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. I wyraził nadzieję, że wtedy organy Unii Europejskiej wykażą większą powściągliwość w ingerowaniu w te sprawy w Polsce.

10.06.2019

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe

Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.

10.06.2019

Trudno skorzystać z preferencji w podatku u źródła

CIT Podatki międzynarodowe

Aby płatnik mógł pobrać podatek u źródła w niższej wysokości, niż wynika to z ustawy o CIT, musi z należytą starannością zweryfikować kontrahenta. Problem w tym, że nie wiadomo, jak ta weryfikacja ma wyglądać - nie wyjaśniają tego również najnowsze interpretacje. Tymczasem za błędy w rozliczaniu podatku grożą surowe sankcje.

10.06.2019

Internowani nadal będą konwojowani do sądu

Opieka zdrowotna

Po zmianie zasad orzekania o pobycie sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, internowanemu przysługuje prawo do udziału w posiedzeniu dotyczącym jego dalszego pobytu w placówce. Nadal jednak trzeba konwojować osadzonego na posiedzenia sądu. Ustawodawca nie zgodził się, żeby odbywały się one na terenie placówki, w której przebywa internowany, o co zabiegał RPO.

10.06.2019

Starosta wyszedł na drodze jak Zabłocki na mydle

Samorząd terytorialny Budownictwo

Powiat poznański znalazł się w tarapatach finansowych z powodu wykreślenia go z listy rankingowej zadań realizowanych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Starosta, gdy już wybudował drogę, dowiedział się, że nie dostanie 3 mln złotych obiecanego dofinansowania. Co gorsza, musi znaleźć dodatkowe 2 mln złotych

10.06.2019

Będzie wojna o ustawę o pracownikach sądów i prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Podwyżki najwyżej raz na cztery lata, 22 stawki wynagradzania, czy kary sięgające 30 proc. pensji - to planowane zmiany w ustawie o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, do których dotarło Prawo.pl. Projekt budzi ogromne kontrowersje - związkowcy mówią, że to gwóźdź do trumny i wskazują, że na najwyższą stawkę uposażenia trzeba by pracować... 88 lat.

10.06.2019

Zwierzchni nadzór dla ministra - jest projekt ustawy dla kuratorów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości ma powoływać i odwoływać kuratora okręgowego, przydzielać stanowiska kuratorskie do danego okręgu, będzie też miał prawo do wglądu w czynności służbowe kuratorów. Projekt reguluje również kwestie sekretariatów kuratorskich, wprowadza limit 12 kuratorów w zespole, oceny awansowe, zmiany w dyscyplinarkach i superwizje.

10.06.2019

Lato HR – wakacyjne spotkanie branży HR

HR

Zapraszamy na konferencję Lato HR - wakacyjne spotkanie branży HR. To już 10 edycja konferencji dla ekspertów tej właśnie branży oraz kadry zarządzającej, która zajmuje się tematyką HR.

09.06.2019

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny, rodzicielski ojców mniej

Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało w Polsce 196 tysięcy tatusiów, podczas gdy w 2017 roku było ich nieco ponad 174 tysiące, a w 2016 roku niespełna 147 tysięcy. Jednak wciąż niewielu ojców decyduje się na wykorzystywanie znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego.

09.06.2019

Kibic skazany za „przewóz” racy, którą tylko „przenosił” - RPO wnosi kasację

Wymiar sprawiedliwości

Kibic został ukarany 3 tys. zł grzywny i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy sportowe za posiadanie racy. RPO przypomina jednak, że wykroczeniem jest tylko posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas przejazdu uczestników imprezy masowej, tymczasem skazany miał racę przy sobie, gdy kibice szli przez miasto. Doszło do rażącego błędu sądu - ocenia i domaga się uchylenia wyroku i uniewinnienia mężczyzny.

08.06.2019

Zarządzanie 4.0, czyli mądry szef słucha, co mówią jego pracownicy

HR

Dialog i partnerstwo to przyszłość zarządzania, sposób na utrzymanie talentów i zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Pracownicy powiedzą czego potrzebują, jeśli tylko dostaną taką możliwość. A ich głos coraz częściej zadziwia szefów, gdy np. okazuje się, że młodzi wolą dostać voucher na fryzjera, niż wpłatę pracodawcy na PPK.

08.06.2019

Ministerstwo Sprawiedliwości: Walka z mową nienawiści nie może wprowadzać cenzury

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy proponują, by mowa nienawiści była okolicznością nadzwyczajnie obostrzającą karę. Również resort sprawiedliwości widzi potrzebę walki z hejterami, ale zaznacza, że nie zamierza iść śladem Zachodu. Minister Łukasz Piebiak wskazuje na przykłady biskupów katolickich skazywanych tam za mowę nienawiści wobec homoseksualistów, bo cytowali z ambony Pismo Święte. Przyznaje jednak, że obecne regulacje nie są wystarczające.

08.06.2019

Nowi ławnicy w SN liczą na poprawę wizerunku sądu

Wymiar sprawiedliwości

Trzy dni po zaprzysiężeniu ławników do Sądu Najwyższego - jeden z nich, czterdziestoletni przedsiębiorca, już zgłosił pierwsze zdanie odrębne przy ocenie skargi nadzwyczajnej. Niestety, w sądach nadal ławnikami są zwykle ludzie starsi i mało aktywni w wyrokowaniu. Młodzi nie mają na to czasu, a 100 zł wynagrodzenia za dzień pracy w sądzie nie rekompensuje im utraconych zarobków.

08.06.2019

Projekt nowelizacji w sprawie dopłat do cen energii już w Sejmie

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Do Sejmu wpłynął w piątek projekt ustawy w sprawie określenia m.in. mechanizmu stabilizacji cen i stawek opłat za energię elektryczną. Zamraża on na poziomie z czerwca 2018 r. ceny dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm.

07.06.2019

Kooperatywa zamiast mieszkania od dewelopera

Budownictwo

Blok wybudują jego przyszli mieszkańcy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy stwarzającej możliwość działania kooperatyw mieszkaniowych. Dla pewnej grupy osób ma to stanowić alternatywę wobec zakupu mieszkania od dewelopera.

07.06.2019

Miasto nie może zawyżać opłat za odholowanie samochodu

Miasta nie mogą ustalać maksymalnych stawek za odholowanie pojazdu w oderwaniu od ponoszonych przez nie kosztów dokonania takiej czynności. NSA potwierdził nieważność uchwały Rady Gdyni ustalającej opłaty na maksymalnym poziomie.

07.06.2019

Najlepsze samorządy dbają o seniorów, zwierzęta i czyste powietrze

Samorząd terytorialny

Wręczono nagrody Super Samorząd 2019. Siedem statuetek trafiło do współpracujących wzorowo władz samorządowych i aktywnych mieszkańców z różnych części kraju, którzy dzięki współdziałaniu, dokonali ważnych zmian dla lokalnej społeczności.

07.06.2019