Prezydent podpisał - e-doręczenia, w urzędach wejdą w życie później

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.

23.06.2021

Obowiązek e-adresu dla adwokatów, radców i notariuszy 9 miesięcy później - prezydent podpisał nowelę

Wymiar sprawiedliwości

Nie od 1 października 2021 r. a od 5 lipca 2022 r. adwokaci, radcowie, notariusze, ale też m.in. doradcy podatkowi mają mieć obowiązek posiadania adresu do e-doręczeń wpisanego do bazy adresów elektronicznych. Prezydent podpisał właśnie ekspresową nowelizację ustawy o e-doręczeniach, którą rząd uzasadniał długotrwałą pandemią utrudniającą przeprowadzenie szerokich testów.

23.06.2021

RPO: Dlaczego wciąż nie ma ustawy o koronerze?

Zarządzanie

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten udzielił informacji o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Ustawa, która wprowadzała instytucję koronera miała wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Tymczasem nadal nie została przyjęta.

23.06.2021

Mężczyżni chętnie korzystają z urlopu ojcowskiego, ale urlop rodzicielski wciąż zostawiają kobietom

Prawo pracy

Urlop ojcowski jest trendy. Ojcowie chętnie korzystają z tego 2-tygodniowego urlopu. Od stycznia do maja bieżącego roku w całym kraju skorzystało z niego ponad 65 tys. ojców. W tym samym okresie na urlop rodzicielski, który przysługuje po urlopie macierzyńskim zdecydowało się zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. Wciąż to kobiety zostają z małymi dziećmi w domu.

23.06.2021

BIG InfoMonitor: Długi wobec sądów przekroczyły 754 mln zł

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wpisanych jest obecnie prawie 160 tys. osób, które mają długi wobec wymiaru sprawiedliwości - nie opłaciły kosztów sądowych, grzywien czy nie oddały mienia pochodzącego z przestępstwa. Najwięcej dłużników zgłoszonych jest z powodu nieopłaconych grzywien. Najlepiej rozliczają się z wymiarem sprawiedliwości mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski

23.06.2021

Pracujący zdalnie skarżą się na pracodawców tylko w ostateczności

Prawo pracy

Od początku 2021 roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły tylko trzy skargi na pracodawców dotyczące wykonywania pracy zdalnej – dowiedział się serwis Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, to dlatego, że pracownicy cenią sobie możliwość pracy zdalnej. Skarżą się dopiero w sytuacjach naprawdę konfliktowych.

23.06.2021

Zmiany w przepisach drogowych - projektant zdecyduje o szerokości chodnika i ścieżce dla rowerów

Samorząd terytorialny Budownictwo Transport

Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,

23.06.2021

Pokorne ciele nawet sześć matek ssie - świadczenia z ZFŚS także na ułamek etatu

Pomoc społeczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny zatrudniony w kilku szkołach może pobierać w każdej z nich świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ze względu na ich fakultatywność rodzi to czasem niesnaski. Sytuacji nie poprawią zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela. Problem dotyczy też zatrudnionych na częściach etatów w innych branżach.

23.06.2021

Kasa biletowa tylko dla zaszczepionych? Niekoniecznie legalna

Koronawirus

Czy wolno organizować festiwale, seanse w kinach albo otwierać kasy biletowe - tylko dla zaszczepionych? Większość prawników uważa, że to jawna dyskryminacja. Tymczasem przepisy milczą na ten temat. W kodeksie wykroczeń nie ma też od dłuższego czasu przepisu, dzięki któremu karano przedsiębiorców odmawiających wykonania usługi.

23.06.2021

"Starzy" sędziowie kontra "nowi" - nowy regulamin SN na wybory w izbach Cywilnej i Pracy

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegłoroczne wybory I Prezesa Sądu Najwyższego nie były łatwe, pat się przedłużał, a "starzy" sędziowie apelowali o ustalenie wyraźnych zasad. Teraz prezydent zmienia regulamin SN i wypełnia luki, które - jak mówi część sędziów - mogą m.in. ułatwić wybory "właściwych" prezesów izb Cywilnej i Pracy SN, bo "nowi" mają mieć przy ich organizacji zdecydowanie większe znaczenie.

23.06.2021

Internetowe Konto Pacjenta zmieni się w e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.

23.06.2021

Tygodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń

22.06.2021

Będą nowe stawki wynagrodzenia dla lekarzy-rezydentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia nowe rozporządzenie przewiduje ustalenie nowej wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury – od 5478 zł do 5862 zł brutto – zależnie od roku specjalizacji i dziedziny. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych.

22.06.2021

Lewiatan i OPZZ nagrodzili 9 najlepszych agencji zatrudnienia

Prawo pracy

Abalone Poland, Adecco Poland, Contrain Poland, Devire, Manpower Group, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska, Trenkwalder & Partner oraz Work Service – to agencje zatrudnienia, które otrzymały certyfikat „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Przyznały go Konfederacja Lewiatan i OPZZ, by promować najlepsze agencje zatrudnienia.

22.06.2021

Zmiana w kodeksie cywilnym ma eliminować oszustwa na pokazach handlowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dodanie „braku dostatecznego rozeznania” do katalogu przesłanek, których zaistnienie pozwala ocenić sytuację, jako stanowiącą wyzysk w rozumieniu prawa - proponowana przez rząd zmiana w prawie cywilnym, która ma zapobiegać zjawisku wyzysku słabszych uczestników transakcji rynkowych. Chodzi m.in. o nakłanianie osób starszych do zakupów na pokazach handlowych.

22.06.2021