Biura poselskie i senatorskie nie są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Nieruchomości Niepelnosprawność

Biura poselskie i senatorskie nie podlegają wymogom zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tymczasem, jak wskazują rozmówcy Prawo.pl, istnieje jednoznaczny obowiązek prawny zapewnienia dostępności przez jednostki sektora publicznego. Domaga się tego strona społeczna w apelu wystosowanym do parlamentarzystów.

22.11.2023

EROD wyjaśnia, które techniki śledzenia podlegają dyrektywie o prywatności i łączności

RODO

Podczas 87. posiedzenia plenarnego, które odbyło się 14 listopada br. w Brukseli, Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) przyjęła Wytyczne w sprawie zakresu technicznego art. 5 ust. 3 dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej. Wytyczne te mają na celu wyjaśnienie, które operacje techniczne, w szczególności nowe i powstające techniki śledzenia, są objęte dyrektywą, i zapewnienie większej pewności prawa administratorom i osobom fizycznym.

22.11.2023

Dla kogo emerytura po zmarłym – kiedy przysługuje i jakie są terminy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, ustaje prawo do wypłaty świadczenia. Listonosz, który przynosi emeryturę osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

22.11.2023

Będą wielkie porządki - karuzela stanowisk i wietrzenie urzędów?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Wybory

Nie ma jednej ścieżki i podstawy prawnej rozwiązywania stosunków pracy. Niemniej jednak przyszłemu rządowi najprościej będzie odwołać wszystkich tych, którzy za czasów PiS zostali powołani lub pełnili obowiązki na stanowiskach kierowniczych. Zdaniem prawników, osobnym problemem jest to, że te same zasady co w Służbie Cywilnej, powinny obowiązywać przy zatrudnianiu pracowników samorządowych - tam jednak nie ma zapewnionej neutralności politycznej.

22.11.2023

Żądają od frankowiczów dużo, wygrywają mało. Sądy rzadko orzekają na korzyść banków

Rynek i konsument Banki Kredyty frankowe

Banki pozywające kredytobiorców frankowych utrzymują zwykle, że umowa jest ważna, ale przezornie asekurują się, zgłaszając żądania ewentualne. Przeważnie bankom udaje się uzyskać jedynie kapitał wypłaconego kredytu pomniejszony o sumę wpłat kredytobiorcy, co często oznacza całkowitą przegraną. Dla konsumenta największym problemem wciąż może być jednak naliczanie ustawowych odsetek za opóźnienie.

22.11.2023

Program „Proboszcz Plus” problemem dla parafii i dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rząd, w ramach pierwszej edycji programu służącego odbudowie zabytków, postanowił pomóc instytucjom kościelnym, wykorzystując samorządy. Zmusił gminy do wygospodarowania środków na wkład własny w przedsięwzięcia, które nie są dla nich priorytetem. Samorządowcy już widzą wiele problemów z rozliczeniem dotacji. I spodziewają się, że niektóre parafie mogą nawet wycofać się z inwestycji.

22.11.2023

ZUS może pytać lekarza o dane medyczne pacjenta, ale nie o wszystkie

Pacjent Zawody medyczne RODO

Urzędnicy ZUS kontrolujący zwolnienia lekarskie, mają prawo dostępu do danych medycznych, a więc danych wrażliwych pacjentów. Podmiot leczniczy nie może wydawać całej dokumentacji medycznej pacjenta na żądanie ZUS, a urzędnicy nie mogą swobodnie przeglądać jego rejestrów. Sęk w tym, że pacjent o udostępnieniu jego danych dowie się tylko wtedy, jeśli sam o to zapyta.

22.11.2023

Zachowek nadal problematyczny, choć ustawodawca poprawił przepisy

Prawo cywilne Poprawmy prawo

Po zmianach Kodeksu cywilnego, które weszły w życie wiosną 2023 r., w uzasadnionych okolicznościach, zachowek można rozłożyć na raty, odroczyć jego płatność, a nawet obniżyć wysokość. Wszystko zależy jednak od sytuacji stron. Prawnicy podkreślają jednak, że warto byłoby pójść dalej i wprowadzić zmiany choćby w zakresie wliczania do zachowka darowizn, ich zdaniem powinny się liczyć tylko te "na poczet spadku".

22.11.2023

Zmianę danych firmy trzeba raportować bankom

Prawo gospodarcze Finanse

Gdy firma zmienia adres albo rezydencję podatkową, pojawiają się w niej nowi właściciele albo zaczyna ona współpracę z instytucją finansową, to musi dokonać kilku niestandardowych zgłoszeń. Na szczęście w większości przypadków przypomni nam o tym sama instytucja, w której mamy rachunek bankowy, produkt inwestycyjny albo prowadzący rejestr akcjonariuszy.

22.11.2023

Już wiadomo, kto pokieruje pracą sejmowych komisji

Wybory

Posłowie wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących sejmowych komisji. Klub Prawo i Sprawiedliwość do części prezydium komisji nie zgłosił swoich kandydatów. Ma to zrobić w innym terminie.

21.11.2023

Janusz Cichoń (KO) przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Finanse publiczne Finanse

Poseł Janusz Cichoń (KO) został we wtorek wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję. Za kandydaturą Cichonia głosowało 36 posłów, nikt nie głosował przeciw, nie było też głosów wstrzymujących się. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica), i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).

21.11.2023

Znani prawnicy w nowym Trybunale Stanu

Prawo karne

Sejm wybrał 21 listopada br. członków Trybunału stanu. W skład tego gremium, które jest rodzajem sądu, weszli znani prawnicy: Jacek Dubois, Przemysław Rosati, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc, a także były marszałek Sejmu - Józef Zych. Przed Trybunałem mogą stanąć ministrowie, posłowie i senatorowie, a także - prezydent, jeśli złamali Konstytucję.

21.11.2023

Resort funduszy: Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczek z KPO

Finanse publiczne Finanse

Komisja Europejska wydała we wtorek pozytywną opinię w sprawie zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczek – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Według resortu, wypłata tych środków nie jest uzależniona od realizacji kamieni milowych przez Polskę, ale jest to „efekt wielomiesięcznej pracy oraz bardzo skutecznych działań urzędników ministerstwa”.

21.11.2023

Strażnicy Państwowej Straży Rybackiej mają otrzymać podwyżki i nowe mundury

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wykaz strażników Państwowej Straży Rybackiej (PSR) poszerzono o stanowisko głównego księgowego, któremu będzie przysługiwał też dodatek funkcyjny. Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada podniesienie zaszeregowania dla poszczególnych stanowisk o dwie kategorie, co umożliwi podwyższenie płac. Strażnicy będą mieli nowe mundury, odznaki i legitymacje.

21.11.2023

Barometr EFL: Mniej obaw o pogorszenie kondycji biznesu z powodu inflacji

Małe i średnie firmy Finanse

Opublikowany we wtorek Barometr EFL na IV kwartał 2023 r. wskazuje, że 44 proc. firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach pogorszy się przez inflację. To jednak o 6,5 punktów procentowych mniej niż kwartał wcześniej i o 14 pp. mniej niż pół roku temu. Odsetek przedsiębiorców przewidujących stagnację zwiększył się z 37,5 proc. w III kwartale do 47 proc.

21.11.2023

W okresie od stycznia do września 2023 r. do ZUS zgłoszono przeciętnie 4,9 tys. niań

Ubezpieczenia społeczne

We wrześniu 2023 r. było tylko 4,1 tysiąca legalnie zatrudnionych niań, które podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od kilku lat ich liczba systematycznie spada. W okresie od stycznia do grudnia ub.r. było ich przeciętnie 4,9 tys., podczas gdy w analogicznym okresie roku 2021 r. – 5,4 tysiąca. Jeszcze w 2017 r. i w 2016 r. do ZUS zgłoszonych było po 8,6 tys. osób.

21.11.2023

Rząd zajmie się kolejnym projektem ułatwiającym rozwój OZE

Energetyka

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się projektem rozporządzenia dot. modernizacji sieci dystrybucyjnych o napięciu 110 kV lub wyższym, by ułatwić rozwój OZE, magazynów energii elektrycznej, klastrów i spółdzielni energetycznych oraz elektromobilności. Ma ono ułatwić rozwiązywanie problemów związanych z gwałtownym rozwojem rozproszonych zasobów energii.

21.11.2023

Pensje pielęgniarek - projekt skierowany do pierwszego czytania w Sejmie

Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Do pierwszego czytania w Sejmie skierowano obywatelską inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przygotował ją Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Związkowcy podkreślają, że to odpowiedź na chaos panujący po 1 lipca 2022 r., gdy weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy o pensjach minimalnych.

21.11.2023

NIK: Pomoc dla rodzin w pandemii nie zawsze była wystarczająca

Finanse Koronawirus

W okresie pandemii rodziny w kryzysie otrzymywały niezbędną pomoc, choć najczęściej miała ona charakter doraźnych interwencji - wynika z badania przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zdaniem Izby taki sposób działania był uzasadniony nadzwyczajną sytuacją, jednak dostępność wsparcia była ograniczona, a jego formy nie zawsze dostosowane do potrzeb.

21.11.2023