Ośrodki pomocy społecznej zajmą się świadczeniem 40 zł na pomoc dla uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Rząd znowelizował przepisy rozporządzenia w sprawie przyznawania „świadczenia 40 zł”, by umożliwić przekazanie zadań związanych z obsługą wniosków jednostkom organizacyjnym gminy lub gminnym osobom prawnym. Zmiana wchodzi w życie od czwartku. Ma to odciążyć urzędy zaangażowane w wydawanie numeru PESEL uchodźcom. Pracownicy pomocy społecznej przekonują, że tym sposobem rząd przerzuca kolejne zadanie, które nie jest w ich kompetencji.

24.03.2022

Prawo chroni rodzicielstwo, ale też pozwala na nadużywanie prawa do urlopu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracodawcy mają problem z pracownicami nadużywającymi swoich uprawnień rodzicielskich. Niektóre, choć w pracy nie pojawiają się nawet 5-7 lat, nie tracą prawa do urlopu wypoczynkowego, który firma musi im naliczać za każdy rok. Wystarczy, że odpowiednio złożą wniosek. Zdaniem prawników, rozwiązaniem problemu byłaby zmiana przepisu Kodeksu pracy, by nie zachęcał pracownic do korzystania z uprawnień w sposób rodzący podejrzenia o ich nadużywanie.

24.03.2022

Dodatkowe miliardy ze składki zdrowotnej nie trafią do pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2022 roku z tytułu zmian w zasadach rozliczania składki zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia zyska 9,1 miliarda złotych. Te pieniądze jednak nie poprawią dostępności do świadczeń, nie sprawią, że pacjent coś zyska. Zje je inflacja i zaplanowane od lipca 2022 roku podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Wydatki z powodu inflacji mają kosztować 3 miliardy złotych, a wzrost pensji 7 miliardów.

24.03.2022

Podatku i tak się nie uniknie, warto więc złożyć u pracodawcy oświadczenie

PIT Rachunkowość Polski Ład

Wątpliwe zasady rozliczania zaliczek na PIT od tegorocznych wynagrodzeń pracowników przeniesiono z kontrowersyjnego rozporządzenia do ustawy. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w marcu. Nie rozwiązało to jednak problemów z naliczaniem wynagrodzeń. Firmy pytają teraz pracowników, co mają robić, i oczekują ich decyzji do końca miesiąca.

24.03.2022

Dowody na zbrodnie wojenne ważne, ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zbierać

Wymiar sprawiedliwości

Zbrodnie wojenne, ludobójstwo - tak najczęściej oceniana jest inwazja rosyjska w Ukrainie. Eksperci nie mają wątpliwości, że po wojnie powinien przyjść czas na rozliczenia, także te przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Wiele organizacji i instytucji chce więc pomóc w gromadzeniu informacji o zbrodniach. Prawnicy przestrzegają jednak, że może to przynieść wręcz odwrotny skutek i utrudnić postępowania.

24.03.2022

PiS wycofuje poparcie dla dwóch kandydatów do KRS, w tym Łukasza Piebiaka

Wymiar sprawiedliwości

Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości i Jarosław Dudzicz sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach nie mają już rekomendacji klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości jako kandydaci do Krajowej Rady Sądownictwa. Została ona właśnie wycofana. Na liście jest obecnie 13 kandydatów, a wśród nich Anna Dalkowska, również była wiceminister.

23.03.2022

Opozycja nie chce zmian w Konstytucji - do unijnych sankcji wystarczą ustawy

Administracja publiczna

Koalicja Obywatelska nie uważa, by do nałożenia sankcji na oligarchów potrzebna była aż zmiana Konstytucji, czego chce rząd. Proponuje swój pakiet ustaw, z których jedna ma umożliwić konfiskatę majątków osób objętych sankcjami przez Unię Europejską. Zmian w konstytucji nie chcą też inne ugrupowania opozycyjne, a KO-PSL proponuje uchwałę zobowiązująca rząd do konfiskaty mienia osób wspierajacych rosyjską agresję.

23.03.2022

KE pozwala na wsparcie firm dotkniętych sankcjami wobec Rosji

Prawo gospodarcze Prawo unijne Ukraina

Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy prawne, umożliwiające państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Umożliwią one przyznawanie ograniczonej kwoty pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym obecnym kryzysem lub powiązanymi z nim sankcjami.

23.03.2022

Budżet NFZ na 2022 rok większy o ponad 9 miliardów złotych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W środę 23 marca sejmowa Komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok. Z tytułu zmian w zasadach rozliczania składki zdrowotnej NFZ zyska 9,1 miliarda złotych. 5,18 miliarda złotych ma pójść na leczenie szpitalne, a 2 miliardy na leczenie specjalistyczne. Z tych pieniędzy nie będą finansowane świadczenia dla obywateli Ukrainy.

23.03.2022

Ministerstwo doradza Ukraińcom szukającym pracy

Prawo pracy Ukraina

Na podstawie obowiązującej od rozpoczęcia rosyjskiej agresji specjalnej ustawy, obywatel Ukrainy, który trafił do Polski jako uchodźca może rozpocząć pracę bez posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi jedynie pamiętać, aby potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dni na stronie internetowej praca.gov.pl. Miniserstwo Rodziny i Polityki Społecznej na też inne rady dla Ukrańców chcących podjąć w Polsce pracę.

23.03.2022

Konfiskata majątków, wymiana informacji - MS chce współpracy z Prokuraturą Europejską

Wymiar sprawiedliwości

Temat odbierania majątków rosyjskim oligarchom rozpala emocje nie tylko w Polsce ale też za granicą. Zaledwie dwa dni po zapowiedzi przedstawicieli rządu, że będzie propozycja zmian w Konstytucji, które by to umożliwiały, resort sprawiedliwości proponuje zmiany w procedurze karnej. Ich cel to przypieczętowanie współpracy z Prokuraturą Europejską - choćby w zakresie uznawania nakazów zabezpieczeń i konfiskat.

23.03.2022

Lex Czarnek 2.0 trafi do Sejmu - teraz jako projekt poselski

Zarządzanie oświatą

Lex Czarnek wróci do Sejmu jako projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości - minister edukacji i nauki zapowiedział, że to będzie "dokładnie to samo" co zawetowana przez prezydenta nowelizacja. Sygnalizował to już wcześniej, twierdząc, że prezydentowi podobała się ustawa, ale zawetował ją jedynie dlatego, że nie chciał podsycać sporów w czasie wojny na Ukrainie.

23.03.2022

Nowy konsultant krajowy w dziedzinie urologii

Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowego konsultanta krajowego w dziedzinie urologii. Funkcję tę objął prof. Tomasz Szydełko, szef  Uniwersyteckiego Centrum Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zastąpił na stanowisku dr. hab. Artura A. Antoniewicza.

23.03.2022

Samorządy i organizacje mogą już składać wnioski do PFRON na pomoc uchodźcom

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie oraz niektóre organizacje pozarządowe mogą już składać do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wnioski o uzyskanie pomocy finansowej na wsparcie udzielone uchodźcom z Ukrainy przebywającym legalnie w Polsce po 24 lutego. PFRON przeznaczył na ten cel 130 mln zł.

23.03.2022

Fotowoltaika popularna, to i naruszeń prawa dużo

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Coraz większemu zainteresowaniu konsumentów instalacjami fotowoltaicznymi towarzyszy rosnąca liczba skarg na tę branżę trafiających do Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów. Najwięcej problemów dotyczy utrudniania odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem i obciążania konsumentów kosztami w takiej sytuacji. UOKiK postawił zarzuty spółkom FG Energy oraz Krajowy Projekt Energetyczny, toczy się także 10 postępowań wyjaśniających.

23.03.2022

Wkrótce kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego w Krakowie

Ordynacja Doradca podatkowy

Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym – to główne pytanie, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji. Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Udział jest nieodpłatny, a dla wszystkich uczestników zostały przewidziane certyfikaty uczestnictwa biernego. Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia.

23.03.2022

Prawie co trzeci Polak zetknął się z cyberprzestępstwem

Prawo karne Rynek i konsument Nowe technologie

Nieotrzymanie towaru po zapłacie, fałszywy mail, kradzież danych z karty debetowej lub kredytowej, przejęcie konta na profilu społecznościowym, opanowanie przez osobę trzecią ich poczty elektronicznej - z takimi cyberprzestępstwami naczęściej spotykają się Polacy - wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Bezpieczeństwo na e-zakupach 2022”.

23.03.2022

Związki zawodowe z dostępem do informacji o algorytmach wydajności pracy

Prawo pracy Nowe technologie

Zobowiązanie pracodawców do udzielenia zakładowej organizacji związkowej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mogą mieć wpływ m.in. na warunki pracy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Wczoraj sejmowa podkomisja przeprowadziła dyskusję nad nim.

23.03.2022

Słownik to za mało, by ukraiński uczeń napisał rozprawkę o "Panu Tadeuszu"

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji nie ustępuje w kwestii oceniania i egzaminowania uczniów z Ukrainy, którzy zapisali się do polskich szkół. Dopuszcza jedynie dostosowanie do nich arkuszy egzaminacyjnych, czyli np. przetłumaczenie poleceń. To problem dla dzieci, które poszły do klas ogólnodostępnych. W dalszej kolejności przełoży się na rekrutację do liceów i na studia.

23.03.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski