ZUS coraz skuteczniej kontroluje L4 i czasem cofa zasiłki

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Złe informacje dla osób próbujących udać się na „wątpliwe” zwolnienie lekarskie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skrupulatniej przygląda się nadużyciom pracowników przebywających na L4 i częściej odbiera zasiłki. W okresie styczeń – wrzesień 2021 r. kwota obniżonych i cofniętych świadczeń sięgnęła 148 832,6 tys. zł. Zdaniem ekspertów, to wciąż niewiele, bo w stosunku do skali nadużyć.

24.12.2021

Do pociągu w maseczce - konduktor zwróci uwagę, potem wezwie służby

Jazda pociągiem okresie świątecznym to zazwyczaj spełnienie marzeń masochisty, i to nawet w czasach, gdy nie mierzyliśmy się z pandemią. W tym roku oprócz możliwości spędzenia kilku godzin w środku niczego i spóźnienia się na wigilijnego karpia, podróż umilić może gorąca dyskusja o sensowności noszenia maseczek.

24.12.2021

Sędzia też człowiek, chce pomagać nie tylko od święta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, w której wskazano, że udział sędziego, z wykorzystaniem swojego statusu, w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny ze względów etycznych. Sędziowie widzą w tym głębsze dno i próbę ograniczania ich prospołecznej działalności. I podkreślają, że też są obywatelami więc biorą udział w wielu zbiórkach i akcjach, choćby Hot16Challenge do której namawiał prezydent.

24.12.2021

Przepis na barszcz z uszkami bez autorskiej ochrony

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nawet najbardziej wyszukane świąteczne wpisy na blogach kulinarnych nie zagwarantują blogerom wyłączności na serwowanie barszczu z uszkami według ich „autorskiego” przepisu. Trzeba bowiem udowodnić, że to nie tylko proste ugotowanie zupy, ale coś więcej. Wystarczy też poprzestawiać słowa w przepisie, by uniknąć zarzutu plagiatu.

24.12.2021

Od zbyt drogiego prezentu pod choinką fiskus może chcieć podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Osoby oczekujące już na wizytę Świętego Mikołaja i prezenty muszą mieć świadomość, że z punktu widzenia prawa świąteczne upominki to nic innego jak darowizny - a te podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Można skorzystać z pewnych zwolnień, jednak by mieć do nich prawo, konieczne jest spełnienie kilku warunków. W niektórych przypadkach może się więc okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić.

24.12.2021

Rząd wycofuje się z martwego prawa o szkoleniach dla młodych kierowców

Prawo karne Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury postanowiło wycofać się z obowiązkowych szkoleń teoretycznych i praktycznych dla wszystkich młodych kierowców pomiędzy 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Powinny one odbywać się już od trzech lat, ale resort przyznaje, że to prawo jest martwe. W zamian chce zaproponować inne rozwiązania skierowane do młodych kierowców.

24.12.2021

Świąteczne karpie z wolna odzyskują prawa - problemem bazary i targowiska

Prawo karne Środowisko

Wieloletnia batalia obrońców praw zwierząt o prawa karpi zaczyna skutkować. W 2021 roku liczba sieci handlowych, które oferowały w sprzedaży żywe ryby spadła niemal do zera. Niestety nadal jest sporo fanów "karpia z wanny" - a z pomocą przychodzą im sprzedawcy z bazarów i targowisk. Prawnicy uważają, że trzeba to uciąć raz, a dobrze - przepisem zakazującym sprzedaży żywych ryb.

24.12.2021

Projekt: Budowa małego zbiornika na deszczówkę bez pozwolenia na budowę

W przypadku budowy zbiornika na deszczówkę, o pojemności do 10 metrów sześciennych starostwa nie powinny wymagać pozwolenia na budowę. Tak uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do procedowanego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy resort wprowadził stosowaną zmianę przepisów prawa budowlanego.

23.12.2021

Ziobro: TK oceni mechanizm "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją unijnego rozporządzenia w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do funduszy z praworządnością. I podkreślił, że jego resort i Solidarna Polska były zdecydowanie przeciwko zgodzie na przyjęcie tego mechanizmu, które zaakceptował premier Mateusz Morawiecki.

23.12.2021

Dziewięć skarg nadzwyczajnych w sprawach pracowników zwolnionych bez odprawy

Prawo pracy

Już dziewięć skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego trafiło do Sądu Najwyższego w sprawach byłych pracowników firmy budowlanej z Bielska-Białej, którzy nie otrzymali odpraw za zwolnienia grupowe. Złożono je w sprawach, od których nie przysługiwały już kasacje, wnosząc o uchylenie orzeczeń i przekazanie spraw do ponownego rozpoznania bielskim sądom.

23.12.2021

Lewiatan: Brak kwalifikacji bardzo utrudnia znalezienie pracy

Rynek Prawo pracy

W listopadzie br. stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. W stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego była niższa o 0,7 pkt. proc, a w porównaniu do października tego roku o 0,1 pkt. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci rynku pracy zauważają, że dane pokazują, iż istotną barierą podjęcia pracy jest brak kwalifikacji - blisko co trzecia osoba ich nie ma.

23.12.2021

Jest projekt o obowiązkowych szczepieniach personelu medycznego i studentów medycyny

Koronawirus szczepienia

Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca będą musieli zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Taką regulację poparły wcześniej we wspólnym stanowisku samorządy wszystkich zawodów medycznych.

23.12.2021

Samorządy mogą starać się o dotacje i pożyczki na inwestycje związane z odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Blisko 2,5 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Z dotacji i pożyczek mogą skorzystać też jednostki samorządu i ich związki na inwestycje związane z selektywnym zbieraniem odpadów oraz budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce.

23.12.2021

SN pyta TSUE o delegowanie sędziów cywilnych do wyższych instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozpatrzenie pytań prawnych dotyczących sędziów delegowanych do sądów rozpoznających sprawy cywilne. Chodzi o to, że z rzecznictwa TSUE wynika, że w okresie delegowania sędziowie ci nie są objęci gwarancjami niezawisłości i bezstronności, jak to określono w odniesieniu do sędziów orzekających w postępowaniu karnym.

23.12.2021

NIK: Rehabilitacja lecznicza do poprawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny przyjrzała się organizacji i finansowaniu rehabilitacji leczniczej i po raz kolejny alarmuje, że pacjenci wciąż nie mogą liczyć na równy dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych oraz skuteczność terapii. Blisko połowa świadczeniodawców I poziomu ”sieci szpitali” nie udzielała świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

23.12.2021

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.

23.12.2021

Cichy front reprywatyzacji, czyli jak nowela kpa wpyłwa na spółki przedwojenne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spółki przedwojenne dochodzące odszkodowań za bezprawnie znacjonalizowany majątek będą musiały stawić czoła próbom destabilizacji podejmowanym przez Skarb Państwa. Skuteczność nabycia praw udziałowych przez SP musi budzić wątpliwości. Dlatego kluczowe jest, aby sądy powszechne skrupulatnie badały okoliczności nabycia akcji przez fiskus.

23.12.2021

Kolejny apel o punktowanie glos i prawniczych komentarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Glosy i komentarze powinny być punktowane, a co za tym idzie, brane pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - ten argument wraca m.in. z uwagą, że takie publikacje ma na koncie m.in. sam minister nauki. O punktowanie glos i komentarzy upominał się już rzecznik praw obywatelskich i jak dowiaduje się Prawo.pl, do tematu wróci on po nowym roku.

23.12.2021

Polska bezprawnie nie uznaje zagranicznych testów na COVID-19

Prawo pracy BHP Prawo unijne Koronawirus

Polacy powracający np. z podróży służbowej, z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 zrobionym w innym państwie UE, muszą w kraju ponowie zrobić test, by trafić na izolację i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Zdaniem prawników, nie ma podstawy prawnej do tego, by nie honorować testów zrobionych za granicą, zwłaszcza w krajach Wspólnoty. Mimo to Sanepid zaleca wykonanie ponownego testu już w Polsce.

23.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski