Spółki komandytowo-akcyjne przez Polski Ład wracają do łask

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że przedsiębiorcy masowo zainteresowali się prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółek komandytowo-akcyjnych. Zachętą są korzystne zasady rozliczenia podatku i brak składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Licząc na korzyści, nie można jednak zapominać o ryzykach – a tych jest całkiem sporo.

15.02.2022

Nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym, wątpliwości pozostają

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Domowe finanse

Mimo apeli samorządów nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało się z wcześniejszej deklaracji. Samorządy mają realizować zadanie na bazie obowiązujących przepisów i wytycznych resortu. Tyle że wytyczne potrafią zmienić się jednej nocy i zdaniem pracowników pomocy społecznej - wprowadzają chaos.

15.02.2022

Nie pracodawca, a Sanepid może kontrolować obowiązek szczepień w ochronie zdrowia

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

W Prawo.pl pisaliśmy, że od marca tylko Sanepid może ukarać niezaszczepionych do 1 marca pracowników służby zdrowia i aptek. Teraz przyznaje to także Ministerstwo Zdrowia w piśmie do Polskiej Federacji Szpitali. A w odpowiedzi związkowi pielęgniarek i położnych potwierdza, że w rozporządzeniu jest błąd, który de facto oznacza, że obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 w ochronie zdrowia to prawna fikcja.

15.02.2022

Nie trzeba będzie rezygnować z pracy, by sprawdzić prawo do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Prawo pracy

Pracownicy ubiegający się o emeryturę pomostową nie będą już musieli rozwiązywać umowy o pracę, by ZUS wydał decyzję o ich prawie do tego świadczenia i jego wysokości. Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

14.02.2022

Linie lotnicze zmieniają trasy, ubezpieczyciele zrywają kontrakty

Prawo cywilne Transport

Międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe od 14 lutego przestaną ubezpieczać samoloty latające na Ukrainę w związku z ryzykiem działań bojowych. W wyniku tych decyzji - przewoźnicy będą zmuszeni do anulowania lotów. I tak już norweskie linie lotnicze Norwegian i holenderskie KLM poinformowały o zaprzestaniu do odwołania lotów nad terytorium Ukrainy "w związku z napięta sytuacją".

14.02.2022

PIP: Zakaz handlu w niedziele - pierwsze kontrole

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę, 13 lutego 2022 r., inspektorzy pracy przeprowadzili czynności sprawdzające wobec sklepów, w których zgodnie z pozyskanymi informacjami, miał w tym dniu być prowadzony handel. Sprawdzili 257 placówek handlowych, wśród których 40 należało do sieci Intermarche, stwierdzając, że 95 było zamkniętych (w tym 31 działających jako Intermarche) - podał w poniedziałek GIP.

14.02.2022

Sędzia kwestionowała status "nowego" sędziego i ma dyscyplinarkę

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Edyta Barańska z Sądu Okręgowego w Krakowie ma odpowiadać za to, że jako przewodnicząca składu orzekającego dokonała oceny zgodności powołania z prawem sędziego referenta, kwestionując umocowanie konstytucyjne obecnej KRS. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych przedstawił jej zarzuty popełnienia przewinień dyscyplinarnych.

14.02.2022

Sejm: Poselski projekt reformy Izby Dyscyplinarnej będzie rozpatrywany razem z prezydenckim

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek do Sejmu wpłynął projekt zupełnie nowej ustawy o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów, którego autorami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformowano w poniedziałek, będzie on rozpatrywany razem z wniesionym wcześniej projektem prezydenta.

14.02.2022

Sprawa zniesławienia osób LGBT+ wraca na wokandę

Prawo karne Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Gdańsku ponownie rozpatruje sprawę homofobicznych haseł rozpowszechnianych z ciężarówek jeżdżących po Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. "Homofobusy" to element akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia, z którą od 2019 r. walczy stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado.

14.02.2022

Narodowe Centrum Nauki: Najwięcej dajemy tym, którzy składają dużo wniosków

Szkolnictwo wyższe

Najwięcej grantów w latach 2011-2021 otrzymali naukowcy pracujący w największych ośrodkach, którzy składają najwięcej wniosków - stwierdza w opublikowanym w poniedziałek raporcie Narodowe Centrum Nauki. To nawiązanie do zapowiedzi zmian w tej instytucji, której MEiN zarzuca nieprawidłowości i brak transparentności przy rozdziale funduszy.

14.02.2022

15 lutego rusza sezon rocznych rozliczeń PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od wtorku, 15 lutego, na podatników w usłudze Twój e-PIT będą czekać przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne za 2021 rok. Przedsiębiorcy będą mogli z kolei wysyłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Rozliczenia podatku potrwają w tym roku do 2 maja. Ale PIT-28 za 2021 r. można składać tylko do 28 lutego.

14.02.2022

„Aktywny Samorząd" w tym roku z nieco wyższym budżetem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 1 marca 2022 r. samorządy powiatowe mogą występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na ten rok na realizację programu „Aktywny Samorząd”. PFRON w tym roku przyznał na jego realizację ponad 191 mln zł, więcej o 1,41 mln niż w roku ubiegłym.

14.02.2022

„Aktywny Samorząd" w tym roku z nieco wyższym budżetem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 1 marca 2022 r. samorządy powiatowe mogą występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na ten rok na realizację programu „Aktywny Samorząd”. PFRON w tym roku przyznał na jego realizację ponad 191 mln zł, więcej o 1,41 mln niż w roku ubiegłym.

14.02.2022

KNF ostrzega przed finansowymi influenserami

Rynek i konsument Finanse

Należy zachować ostrożność przy kierowaniu się podpowiedziami inwestycyjnymi fininfluenserów, czyli osób zajmujących się w internecie tematyką finansów i inwestowania - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. I podkreśla, że osoby takie nie zawsze są obiektywne i często kierują się własnym interesem. KNF przypomina, że doradztwo finansowe wymaga licencji.

14.02.2022

"G(ł)odne urzędówki" - NRA apeluje do sędziów o terminowe wypłaty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie kończy się batalia o zmiany stawek za pomoc prawną z urzędu. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej wystosował właśnie pisma do stowarzyszeń sędziowskich z apelem o zwrócenie uwagi na ich terminowe i etapowe wypłaty. Wskazuje w nich, że pandemia to czas trudny także dla pełnomocników i obrońców, tymczasem na wynagrodzenie za "urzędówki" muszą czekać i... latami.

14.02.2022

W 2022 roku są nowe terminy płatności składek do ZUS

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy płatności składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych. To 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca. Zmiany mają związek z wejściem w życie pakietu ustaw zwanych Polskim Ładem – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.02.2022

500 mln zł na sprzęt dla uczniów z popegeerowskich wsi

Zarządzanie oświatą

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek start programu wsparcia, który ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów popegeerowskich. Przeznaczono na to 500 mln zł. Zostaną za to kupione komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich.

14.02.2022

Firma ukarana za brak współpracy z UODO

RODO

Brak współpracy z organem nadzorczym polegający na niezapewnieniu dostępu do danych osobowych i innych informacji niezbędnych do realizacji jego zadań, to przyczyna nałożenia przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na firmę Pactum Poland Sp. z o.o. administracyjnej kary pieniężnej w wysokości ponad 18 tys. zł.

14.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski