Agitować mogą tylko te komitety, których kandydaci walczą o głosy

Samorząd terytorialny Wybory

Kampanię wyborczą przed II turą wyborów mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. I tylko one mogą pozyskiwać pieniądze. Limity wpłat od jednej osoby fizycznej na rzecz jednego komitetu wyborczego i limity wydatków komitetów nie ulegną jednak zwiększeniu.

12.04.2024

Stawki biegłych wreszcie w górę? Prace nad rozporządzeniem na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Nowe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości od początku podkreśla, że sprawa biegłych jest resortowym priorytetem. Na etapie Komisji Prawniczej jest projekt rozporządzenia - jeszcze starej ekipy - dotyczący stawek biegłych w sprawach cywilnych. Założeniem jest podniesienie ich o 30,49 proc. w stosunku do wysokości w 2023 r. W uwagach sami biegli podkreślają, że proponowany wzrost jest zbyt niski i odbiega od stawek rynkowych.

12.04.2024

Zamiast pracy pisemnej, wkuwanie na pamięć

Kadry w oświacie

Z forów internetowych i mediów społecznościowych wynika, że zakaz zadawania prac domowych nie wzbudził entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani wśród uczniów. Ci pierwsi zwracają uwagę na bałagan przy wprowadzaniu zmian, jak choćby wątpliwości dotyczące tego, czy rozporządzenie obowiązuje w szkołach niepublicznych. Ci ostatni i tak mają dużo pracy, a część z nich liczyła, że zadania domowe pomogą im poprawić średnią.

12.04.2024

Projekt ustawy formalnie kończący działalność komisji ds. wpływów rosyjskich w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Grupa posłów Polska 2050-Trzecia Droga skierowała do Sejmu projekt ustawy, który ma formalnie zakończyć działalność Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwanej potocznie "lex Tusk". Wcześniej, w listopadzie 2023 r., odwołano wszystkich jej członków.

11.04.2024

Ministerstwo klimatu zapowiada strategię dla ciepłownictwa systemowego do końca roku

Rynek i konsument Energetyka

Do końca roku zostanie przygotowana strategia dla ciepłownictwa systemowego - zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że konieczna jest poprawa efektywności energetycznej branży uzależnionej od węgla, potrzebujemy też chłodu systemowego. Na początku tygodnia resort zapowiedział również przedłużenie wsparcia w sprawie cen energii dla odbiorców indywidualnych.

11.04.2024

Specjalny zespół prokuratorów opracuje wskazówki do spraw dotyczących aborcji

Prokuratura

Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Prokuratorów do opracowania wskazówek metodycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej. Pięciu prokuratorów przeanalizuje w tym celu informacje o zakończonych postępowaniach z lat 2016 - 2023.

11.04.2024

Ministerstwo Finansów uruchomi od lipca infolinię KSeF

VAT KSeF

Od lipca 2024 r. w Krajowej Informacji Skarbowej będzie uruchomiona specjalna infolinia, na której będzie można uzyskać nie tylko informacje merytoryczne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur, ale także pomoc techniczną – zapowiedział w czwartek w Sejmie Marcin Łoboda, szef KAS. Data wejścia w życie KSeF zostanie podana - tak jak wcześniej zapowiadano - na przełomie kwietnia i maja.

11.04.2024

Przewodnik o uzgodnieniu płci trafił do wszystkich sądów okręgowych i apelacyjnych

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich rozesłało do prezesów sądów publikację „Postępowania w sprawach o uzgodnienie płci. Przewodnik”. RPO namawia też, żeby zapoznali się z nim prawnicy, którzy prowadzą tego typu sprawy. Ma pomóc wypracować dobre praktyki, bo wątpliwości jest sporo. W przepisach gubią się i wnioskodawcy, i sędziowie.

11.04.2024

ZUS: W 2023 r. nadal bez większych zmian w umowach o dzieło

Prawo pracy

W 2023 roku do ZUS przekazanych zostało 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Częściej zgłaszane były umowy o dzieło zawierane z mężczyznami – stanowili oni 52,21 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w czwartek opublikował informację w tej sprawie. Nie odnotowano dużych zmian w strukturze podmiotów zgłaszających umowy o dzieło oraz ich wykonawców.

11.04.2024

Ministerstwo Zdrowia ma własny plan na reformę wynagrodzeń pielęgniarek

Zawody medyczne

Stopniowo: 1 stycznia 2025 r. i 1 stycznia 2026 r. miałyby wzrosnąć współczynniki, od których zależy wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do dwóch grup: piątej i szóstej, czyli z wykształceniem wyższym i średnim. Nie przewidziano natomiast zmian dla pielęgniarek i położnych z grupy drugiej, z tytułem magistra i specjalizacją. Te pielęgniarki zarabiają obecnie średnio, przy uwzględnieniu wszystkich dodatków, 12 241 zł brutto - wynika z danych resortu zdrowia.

11.04.2024

Rejestr umów pracowników budżetówki. RPO wysyła kolejne pismo do MF

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo pracy RODO

Konieczne jest przyjęcie wytycznych co do kategorii danych podlegających ujawnieniu w centralnym rejestrze umów pracowników jednostek sektora finansów publicznych. To samo dotyczy danych, które powinny podlegać anonimizacji lub w ogóle wyłączeniu z rejestru. Brak takich wytycznych oraz konkretnych norm ustawowych rodzi problemy interpretacyjne, a w konsekwencji ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych obywateli - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

11.04.2024

Pracodawca zapewni pranie zanieczyszczonej odzieży roboczej

Prawo pracy BHP

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku. Muszą one posiadać właściwości ochronne i użytkowe. Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Powierzenie tych czynności pracownikowi nie jest możliwe, gdy odzież i obuwie robocze uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

11.04.2024

Opieka nad pacjentami z chorobą Parkinsona - zapomniany pilotaż

Pacjent

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje już około 100 tys. osób. Często są one zbyt późno diagnozowane i nie otrzymują właściwej opieki. Sytuację może zmienić wprowadzenie skoordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że pilotaż opieki będzie wdrożony jesienią 2023 r, na początek w trzech województwach. Obietnic nie zrealizowano. Założenia pilotażu leżą w ministerialnej szufladzie od 2018 roku.

11.04.2024

Zmiana prawa ma rozwiązać problem podwójnych postanowień spadkowych

Prawo cywilne Domowe finanse

Sąd orzekający w I instancji w postępowaniu, w którym wydano kolejne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, będzie mógł je uchylić - także z urzędu. Ma też powstać mechanizm prewencyjny ujawniający informacje o toczących się postępowaniach spadkowych - to propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które mają rozwiązać problem wydawania podwójnych orzeczeń o nabyciu spadku w tych samych sprawach.

11.04.2024

Kontrole w firmach krótsze i poprzedzone analizą - ale nie dla wszystkich

Prawo gospodarcze

Mniej formalności i biurokracji, więcej ludzkiego podejścia do przedsiębiorcy - tak można podsumować propozycję zmian deregulacyjnych dotyczących kontroli firm, przedstawionych przez resort rozwoju. I choć środowisko biznesu generalnie pozytywnie odnosi się do tych pomysłów, przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców zaznaczają, że problemem jest to, że do nowelizacji nadal podchodzi się punktowo, a nie systemowo.

11.04.2024

Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadużywa trybu odrębnego?

Prawo pracy Sygnaliści

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej unika konsultowania nowych projektów ustaw, korzystając z tzw. trybu odrębnego. W ten sposób, bez konsultacji do parlamentu trafił projekt ustawy o sygnalistach i ostatnio – ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Na taki tryb pracy uwagę zwrócili już samorządowcy, a partnerzy społeczni nieformalnie przyznają, że budzi to ich pewne obawy.

11.04.2024

Szkoły od września bez religii w średniej ocen

Zarządzanie oświatą

Ocena z religii i etyki nie będzie wliczać się do średniej - to realizacja jednej z obietnic wyborczych koalicji rządzącej. Nowe przepisy w tej sprawie będą obowiązywać od 1 września 2024 r. Dzięki tej zmianie oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ocen ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem.

11.04.2024

Fundacja rodzinna nie służy unikaniu opodatkowania - potwierdza KAS

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną korzystną opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdza, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż, mimo iż korzystne podatkowo, nie jest działaniem sztucznym podejmowanym w celu unikania opodatkowania. Eksperci zwracają uwagę, że jeśli taka wykładnia zostanie utrzymana, może to przekonać do założenia fundacji tych, którzy się jeszcze wahają.

11.04.2024

Do końca 2025 roku e-doręczenia tylko dla chętnych

e-Doręczenia

Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza już przesuwać terminu na uruchomienie e-doręczeń - od 1 października 2024 r. wszyscy muszą mieć adres do e-doręczeń - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chce jednak wprowadzić okres przejściowy, do końca 2025 roku, odraczający obowiązki wynikające z KPA tak, aby doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP były równoważne. Od 1 stycznia 2028 r. chce jednocześnie nałożyć na wszystkie podmioty publiczne nowy obowiązek.

11.04.2024

Dziecko przed sądem - MS przygotowało wzory informacji dla świadka i podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kim jest podejrzany, kim świadek, jakie mają prawa i obowiązki, z kim można przyjść na przesłuchanie i składanie wyjaśnień, czym jest protokół przesłuchania i co trzeba z nim zrobić - te i inne kwestia wyjaśnione są we wzorach informacji, które Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla świadków i podejrzanych, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Projekt trafił do opiniowania.

11.04.2024