Ukraińcy zwolnieni z kwarantanny i z prawem do szczepienia i bezpłatnych testów

Koronawirus Ukraina

Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził od piątku możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 i bezpłatnego testowania.

25.02.2022

Apteka przetestuje na Covid-19 w każdym pomieszczeniu

Farmacja Koronawirus

W Dzienniku Ustaw zostało już opublikowane rozporządzenie, które ma ułatwić farmaceutom wykonywanie testów antygenowych w aptekach ogólnodostępnych. Obecnie mogą je przeprowadzać tylko w specjalnych wydzielonych pomieszczeniach. Wkrótce będzie to możliwe praktycznie wszędzie, również tam, gdzie jest prowadzona sprzedać leków, a także w miejscu ich dostaw.

18.02.2022

Od soboty można składać wnioski o rekompensatę za powikłania po szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta już jest dostępny wniosek o przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. By ją dostać, trzeba udowodnić, że po przyjęciu szczepionki przebywało się na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub ponad 14 dni w szpitalu. Z danych o niepożądanych odczynach poszczepiennych wynika, że takich osób mogą być ok. 2 tysiące.

12.02.2022

Krótsza izolacja i kwarantanna dla medyków i funkcjonariuszy

Zawody medyczne Koronawirus

Od środy 2 lutego obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, która skraca czas izolacji i kwarantanny dla osób wykonujących zawód medyczny i funkcjonariuszy.

02.02.2022

Farmaceuta wykona test na Covid-19, ale też zbada saturację i poziom cukru

Koronawirus

Od czwartku 27 stycznia farmaceuta może wykonać test antygenowy w kierunku Covid-19, ale nie tylko. Za sprawą nowego rozporządzenia zrobi też test na obecność wirusa grypy, bakterii Helicobacter, która wywołuje wrzody żołądka. Zbada też poziom cukru we krwi, ciśnienie, saturację oraz wykona panel lipidowy, który pozwala określić poziom cholesterolu.

27.01.2022

Lekarze rodzinni chcą więcej czasu na zbadanie pacjenta 60 plus z Covidem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od wtorku w wielu przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, pacjentom trudniej dostać się do lekarza. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra zdrowia pierwszeństwo mają osoby w wieku 60 plus chore na Covid-19. Jeśli jednak test był zrobiony w poniedziałek, czy piątek, pierwszeństwo już nie będzie przysługiwać, mimo pogorszenia stanu zdrowia.

26.01.2022

Ustawa powołująca Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom podpisana

Opieka zdrowotna

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, której celem jest powołanie jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami. Przepisy powołujące Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w miejsce dwóch dotychczasowych instytucji wejdą w życie 1 marca 2022 roku.

28.12.2021

Uzdrowiska mają jeszcze rok na podwyższenie standardów

Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Za jego sprawą uzdrowiska będą miały o rok więcej na podwyższenie wymaganych od nich standardów.

15.12.2021

Ustawa o świadczeniach zdrowotnych dla Polaków w Wlk. Brytanii

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od 9 grudnia obowiązuje nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który umożliwi korzystanie ze ochrony zdrowia w Wlk. Brytanii i Północnej Irlandii na zasadach jak przed brexitem. Ma m.in. ułatwić bezpłatne szczepienia Polaków. Wprowadza ona też zmiany dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w Polsce.

09.12.2021

Za niska stawka dla koordynatora pacjentów przychodni rodzinnych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od piątku 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Zarządzenie w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dopiero wczoraj wieczorem. Stawka 5,88 zł za pacjenta powyżej 24 roku życia może jednak nie wystarczyć na dobrą koordynację.

01.10.2021

7 proc. PKB na zdrowie i dotacja dla NFZ z budżetu - częściej niż raz w roku

Finansowanie zdrowia

Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. Ponadto minister zdrowia będzie mógł częściej niż raz w roku zasilić budżet NFZ dotacją. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podpisana właśnie przez prezydenta.

29.09.2021

Nowa sieć szpitali dopiero w 2022 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już drugi raz. Zgodnie z najnowszą zmianą obecna kwalifikacja ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Znika przepis określający do kiedy nowe wykazy mają być ogłoszone.

17.09.2021

Agencja Badań Medycznych z większym finansowaniem z NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelę ustawy o Agencji Badań Medycznych. Za jej sprawą ABM będzie finansować nie tylko badania kliniczne, ale także eksperymenty badawcze ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestował Senat. Ponadto eksperci do oceny wniosków nie będą angażowani w drodze przetargu.

23.08.2021

Minister ogłosił nową listę leków refundowanych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona) - takie m.in. leki znalazły w nowej wersji listy leków refundowanych.

21.08.2021

Ruszył pilotaż opasek telemedycznych

Opieka zdrowotna

Do przychodni rodzinnych we wrześniu trafią teleopaski medyczne. Ma z nich skorzystać co najmniej tysiąc pacjentów. Wybiorą ich lekarze spośród tych, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Taka opaska zwykle mierzy puls, przebyte kroki i temperaturę, a dane przekazuje do platformy cyfrowej.

21.07.2021

Karta lokalizacji podróżnego w końcu elektroniczna, ale niedoskonała

Koronawirus

Osoby przylatujące do Polski z zagranicy muszą wypełniać kartę lokalizacji podróżnego. Podane w niej dane są podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny lub zwolnienia z niej. Dotychczas były one w formie papierowej. Po ponad roku pandemii Główny Inspektorat Sanitarny w końcu przygotował KLP online. Będzie ona dostępna od soboty 17 lipca. Niestety na stronie, gdzie można wypełnić KLP, brak jest aktualnych danych o wymaganiach dla podróżnych w związku z Covid-19.

17.07.2021

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

13.07.2021

Szczepienia w aptekach możliwe już od soboty

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus szczepienia

Od soboty 29 maja przepisy dopuszczają możliwość organizowania punktów szczepień w 12 tysiącach aptek ogólnodostępnych. Nowelizacja prawa farmaceutycznego w tej sprawie została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe określone w rozporządzeniu.

29.05.2021

Już obowiązuje nowe unijne rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od 26 maja zaczęło obowiązywać unijnej rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Jego przepisy obowiązują wprost, ale tak jak rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO powinny zostać do tego dnia wdrożone w naszym kraju. Projekt ustawy o wyrobach medycznych nie została jednak wciąż przyjęty przez Radę Ministrów.

26.05.2021

Apteki mogą prowadzić opiekę farmaceutyczną, ale nie ma rozporządzenia, ani finansowania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Od piątku obowiązuje nowe prawo o zawodzie farmaceuty. Prace nad nim trwały aż 30 lat. Dzięki niemu farmaceuta w porozumieniu z lekarzem będzie mógł prowadzić konsultacje na temat przyjmowanych leków i robić ich przegląd, sprawdzić, czy mogą być jednocześnie zażywane. Tyle, że wciąż brakuje rozporządzenia określającego szczegóły. Apteki mogą działać na podstawie ustawy

16.04.2021