- Uruchamiamy powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 . Każdy, kto zechce sprawdzić, czy nie jest zarażony koronawirusem, będzie mógł to sprawdzić bezpłatnie w aptece. Ankietę będzie mógł wypełnić w domu, albo na miejscu w aptece, gdzie zostanie przetestowany i szybko pozna wynik - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. A już w poniedziałek w Dzienniku Ustaw pod pozycją numer 153 pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceuty. Zgodnie z nim farmaceuta wykona znacznie więcej badań niż tylko test antygenowy w kierunku Covid-19. W uzasadnieniu do rozporządzenia resort skupia się na testach, bo to w aptekach mają być masowo testowani pracownicy.  - Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe  - napisał Adam Niedzielski, minister zdrowia na Twitterze.

Czytaj w LEX:

 

Sejm pracuje nad ustawą, a Ministerstwo Zdrowia już ma gotowe rozwiązanie

W Sejmie procedowany jest obecnie poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk sejmowy nr 1846), który zakłada wprowadzenie możliwości weryfikacji w miejscach pracy, na żądanie pracodawcy, od pracownika informacji o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, który ma być finansowany ze środków publicznych. I jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia wobec powyższego istnieje pilna potrzeba tworzenia nowych punktów do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2. - Apteka ogólnodostępna jako placówka ochrony zdrowia publicznego, powinna zostać włączona w system wykrywania zakażeń - podkreśla resort.

Przedłużamy bezpłatny dostęp do LEX Alert Koronawirus! >

Tyle, że w aptece będą wykonywane tylko testy antygenowe. Ich wynik będzie wprowadzany do systemy informatycznego, a zatem pozytywny będzie oznaczał izolację. Te badania będą, zgodnie z projektem wspomnianej ustawy, finansowane z budżetu państwa. W Ocenie Skutków Regulacji czytamy jednak, że wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje dodatkowych skutków dla jednostek sektora finansów publicznych oraz jednostek samorządu terytorialnego. - Przyjęcie regulacji nie będzie generowało nowych kosztów w odniesieniu do poszczególnych projektowanych zmian i nie spowoduje wzrostu wydatków budżetu państwa ponad wysokość dotychczas przyznawanych środków, w związku z tym nie będzie stanowić podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa na 2022 r., oraz zostanie sfinansowane w ramach limitu ustawy „7 proc. PKB” - przekonuje resort. Inne badania, które będą mogli przeprowadzać farmaceuci nie będą już finansowane z NFZ.

Czytaj też: Wykonywanie zawodu farmaceuty w świetle nowej ustawy >

Jakie inne badania zrobi farmaceuta

Od kwietnia 2021 roku obowiązuje nowe prawo farmaceutyczne, które pozwala farmaceutom wykonywać badania diagnostyczne. Do tej pory jednak nie było wiadomo, jakie, bo minister nie wydał rozporządzenia, o czym pisaliśmy w Prawo.pl - Apteki mogą prowadzić opiekę farmaceutyczną, ale nie ma rozporządzenia, ani finansowania.

Aż w końcu pojawiło się teraz za sprawą testów w kierunku Covid-19. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceuty farmaceuta wykona znacznie więcej badań niż tylko test antygenowy w kierunku Covid-19. Zgodnie z nim farmaceuta wykona też:

  1. badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi
  2. pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio)
  3. test stężenia glukozy we krwi2
  4. kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy)
  5.  szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

Wykonanie badania przez farmaceutę będzie możliwe po ukończeniu przez niego kursu kwalifikacyjnego. Te badania nie będą finansowane z budżetu państwa.