Powiaty chcą przekształcenia szpitali w lokalne centra zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Model centrum, który chcielibyśmy wprowadzić, pełniłyby rolę koordynatora opieki zdrowotnej. Wokół niego koncentrowałyby się podstawowe usługi dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości. Dzięki temu nie dochodziłoby np. do tego, że pacjent ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, jest diagnozowany dopiero, gdy trafia do szpitala - zauważa Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

30.06.2022

Dr Pędziński: Model opieki koordynowanej daje wymierne korzyści

Pacjent Opieka zdrowotna

Zatrudniamy sześć osób na stanowisku koordynatora. Kwota, którą oferuje NFZ nie wystarcza na pokrycie kosztów. Natomiast i tak się to opłaca. Część zadań wykonują bowiem zamiast pielęgniarek, których koszt pracy jest o wiele wyższy. Zarządzają ruchem pacjentów, delegują uprawnienia, ograniczają koszty zbędnych wizyt i diagnostyki - mówi dr Bartosz Pędziński z Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

25.06.2022

Bukiel: Za błąd w sztuce medycznej nie można karać jak za pospolite przestępstwo

Prawo karne Zawody medyczne

Wprowadzenie zasady no-fault (bez orzekania o winie) wzmocni konstytucyjne prawo obywateli do ochrony zdrowia, bo lekarze śmielej będą raportować o swoich błędach. Pozwoli to na ich analizę i uchronienie się od nich w przyszłości. W efekcie błędów będzie mniej, a zatem zdrowie i życie obywateli będzie lepiej chronione - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

23.06.2022

Szczepaniak: Centralna regulacja wzrostu płac w ochronie zdrowia bardzo kontrowersyjna

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Ustalanie wynagrodzeń przez dyrektora placówki medycznej jest jednym z podstawowych narzędzi zarządzania. Nie da się odgórnie regulować płac ze względu na inną specyfikę każdej placówki ochrony zdrowia i lokalny rynek pracy - uważa Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

14.06.2022

Pakulski: Walka z pandemią była nieefektywna i zbyt kosztowna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Podstawowy błąd, jaki popełniono w walce z pandemią, to brak odpowiedniej koordynacji na poziomie regionalnym. Jej zwalczaniem nie da się bowiem zarządzać z jednego miejsca w kraju. Co prawda część decyzji podejmowali wojewodowie, ale nie były one konsultowane, a niektóre, dotyczące przekształceń szpitali, były zbyt pochopne i kosztowne - uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

05.05.2022

Dr Jędrzejczak: Niedofinansowanie ochrony zdrowia powoduje, że płace rosną od strajku do strajku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Im wyższy poziom kwalifikacji personelu medycznego, tym wyższy udział kosztów wynagrodzeń w produkcie końcowym, czyli usłudze medycznej. Procent wydatków przeznaczanych na płace w ochronie zdrowia zależy od wielkości finansowania całego systemu. Jeżeli jest ono wysokie, tym procent dotyczący wynagrodzeń może być niższy. W Polsce jednak o podwyżkach decyduje zazwyczaj strajk.

29.04.2022

Gryglewicz: NFZ musi uwzględnić skutki inflacji przy zmianach planu finansowego

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia powinien skokowo zwiększyć wycenę procedur medycznych, szczególnie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdyż coraz więcej poradni kończy swoją działalność z powodu niskiego finansowania – sugeruje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

14.04.2022

Projekt o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa to pomysł chybiony

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Idea stworzenia Agencji Restrukturyzacji Szpitali jest przykładem myślenia życzeniowego. Mamy zdefiniowany problem, więc powołajmy zależny podmiot do jego obsługi. Oczywiście problem nie zostaje rozwiązany, ale odpowiedzialność za ewentualne fiasko nie będzie obciążać polityków - uważa Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

31.03.2022

Lekarz ukraiński zatrudniony w Polsce ma prawo do urlopu i wsparcia ze strony samorządu

Zawody medyczne Ukraina

Przepisy polskiego prawa umożliwiają ukraińskim lekarzom pracującym w Polsce na umowę o pracę, odbywającym staż podyplomowy lub robiącym specjalizację, skorzystanie z urlopów, także bezpłatnych w celu wyjazdu do swojego kraju. Konieczne jest jednak m.in. uzyskanie zgody pracodawcy i złożenie odpowiedniego wniosku. Lekarze ci mogą ubiegać się także o pomoc ze strony samorządu lekarskiego.

19.03.2022

Dr Gawrońska: Pomoc dla Ukraińców jest coraz lepiej koordynowana

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina

Ostatnie dni pokazały, że umiemy się zmobilizować w trudnych chwilach i potrafimy realizować założenia logistyki humanitarnej, która polega na organizowaniu, planowaniu, kierowaniu i sprawdzaniu efektywnych przepływów materiałowych, finansowych i informacyjnych od momentu ich wytworzenia aż do ich zużycia w celu zaspokojenia potrzeb odbiorców w ramach akcji humanitarnych.

16.03.2022

Małas: Szpitalom brakuje pieniędzy na pielęgniarskie etaty

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Żeby doraźnie usprawnić pracę systemu ochrony zdrowia, potrzebujemy dodatkowo 60-70 tys. pielęgniarek. A te, które już pracują, potrzebują wsparcia opiekunów medycznych. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu ma już w Polsce ponad 70 tys. osób, ale pracuje niespełna 7 tys. Szpitale nie chcą ich zatrudniać, choć to wymiernie poprawiłoby efektywność pracy pielęgniarek, których liczba gwałtownie maleje.

04.03.2022

Mężczyzn też dopada depresja poporodowa

Opieka zdrowotna

Depresja poporodowa wbrew pozorom może dotykać także mężczyzn, nie tylko kobiety. Statystyki są dość wyrównane. Według ICD-10, by zdiagnozować depresję, należy stwierdzić dwa z następujących trzech głównych objawów: obniżony nastrój, anhedonię – brak odczuwanej przyjemności oraz poczcie braku energii, chronicznego zmęczenia. Jak sobie pomóc zmagając się z depresją i gdzie szukać pomocy mówi dr Magdalena Chrzan-Dętkoś reprezentująca projekt „Przystanek Mama”.

28.02.2022

Król-Całkowska: Minister sprawiedliwości chce pomóc ofiarom błędów lekarskich

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Działający od niedawna Instytut Ekspertyz Sądowych ma szansę opracować standardy orzecznicze niezbędne w procesach o odszkodowania za błędy w sztuce medycznej. Sceptycznie oceniam natomiast możliwość stworzenia standardów medycznych przez ten instytut  – mówi dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

19.02.2022

Bukiel: Pomysł centralnego zarządzania szpitalami jest dużym błędem

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pierwszym krokiem do poprawienia sytuacji szpitali powinno być znaczne podwyższenie wyceny świadczeń szpitalnych oraz stabilizacja przepisów. A utworzenie centralnej agencji zarządzającej tymi placówkami medycznymi jest niepotrzebne i szkodliwe - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

17.02.2022

Gryglewicz: Kolejki do specjalistów mogą się skrócić

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zasadniczym powodem pogorszenia dostępu do specjalistów od prawie dziesięciu lat jest fakt, że liczba umów z NFZ na te świadczenia zmniejsza się co roku o około 10 proc. oraz kryzys kadrowy związany z ubytkiem lekarzy wielu specjalności. Dobrym rozwiązaniem byłoby m.in. wprowadzenie tak zwanych pakietów diagnostycznych dla wybranych jednostek chorobowych.

12.02.2022

Magdziarz: Wynik operacyjny szpitali to nie jest dobre kryterium kategoryzacji

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Kategoryzacja szpitali oparta na wyniku operacyjnym budzi wątpliwości. Znacznie lepszym wskaźnikiem rentowności byłby wynik ze sprzedaży z działalności podstawowej. Z tym, że wszystkie placówki podlegające kategoryzacji musiałyby faktycznie wdrożyć rachunek kosztów - mówi Paweł Magdziarz, partner zarządzający w FORMEDIS Medical Management & Consulting.

08.02.2022

Adwokat Niczke-Chmura: Niezrozumiały opór przed legalizacją upraw konopi

Prawo karne Opieka zdrowotna

Uwaga ustawodawcy powinna zostać skupiona na przeciwdziałaniu nadużywaniu i uzależnieniom od zupełnie innych substancji niż marihuana - uważa adwokat Malwina Niczke-Chmura. I podkreśla, że, trudno zrozumieć rezerwę ustawodawcy wobec wprowadzenia przepisów umożliwiających prowadzenie upraw konopi w celu uzyskania tego surowca farmaceutycznego.

29.01.2022

Pakulski: Trzeba oddłużyć szpitale, ale też zlikwidować źródło tego zjawiska

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Zadłużenie szpitali powinno zostać spłacone, ponieważ niesie ryzyko wyprowadzenia z systemu ochrony zdrowia gigantycznych funduszy z tytułu przeterminowanych zobowiązań. W interesie publicznym jest przeznaczanie składek zdrowotnych na zaspokajanie potrzeb obywateli, a nie na odsetki od długów - przekonuje Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

25.01.2022

Prof. Kolasa: Cyfryzacja ochrony zdrowia to efektywniejsze leczenie

Prawo AI Opieka zdrowotna

Cyfryzacja nie jest wyborem, ale koniecznością. Nieskorzystanie z tego dobrodziejstwa jest działaniem na szkodę budżetu państwa i co najważniejsze – zdrowia pacjentów. Należy jak najszybciej wprowadzić system refundacji rozwiązań cyfrowych, który będzie nastawiony na realizację korzyści dla pacjentów oraz oszczędności dla systemu.

19.01.2022

Prof. Król-Całkowska: Lekarzom brakuje wiedzy na temat nowej klasyfikacji chorób

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz, który nie dokonał prawidłowej identyfikacji choroby, może przyczynić się do zaniechania leczenia i popełnienia brzemiennego w skutkach błędu. Zmiany w rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oznaczają konieczność ustawicznego kształcenia lekarzy i uaktualniania posiadanej wiedzy - twierdzi prof. Justyna Król-Całkowska

17.01.2022