Polowanie na lekarza i pielęgniarkę w oku epidemicznego cyklonu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nowo powstające rządowe szpitale tymczasowe poszukują kadry do pracy. Rząd zaczyna więc podkupować ją z innych placówek, które też zajmują się pacjentami z COVID-19 i... również mają problemy z personelem. Kadry zaczyna brakować, bo w niektórych szpitalach nawet 40 proc. pracowników jest na zwolnieniach.

30.10.2020

W szpitalu "Narodowym" lekarze i pielęgniarki dostaną podwójne pensje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Warszawie na Stadionie Narodowym ruszył szpital tymczasowy MSWiA. Będzie tam 1200 łóżek dla pacjentów covid-owych. Do tego potrzeba 250 pracowników obsługi. Lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszy. Wszyscy dostaną dodatek do pensji w wysokości 100 proc.

29.10.2020

Ustawa zmieniona - izby lekarskie przygotowują listy do delegowania do walki z pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Izby lekarskie przygotowują się do współpracy z wojewodami przy powoływaniu medyków do zwalczania epidemii. Tworzą automatycznie listy lekarzy, a jeśli jakiś lekarz nie może na niej się znaleźć ze względu na sytuację zdrowotną lub osobistą, musi złożyć odpowiednie oświadczenie. Natomiast oddelegowani i wszyscy pracujący przy zwalczaniu epidemii dostaną 100-proc. dodatek do płacy.

29.10.2020

Andrzej Sośnierz: Rząd stracił kontrolę nad pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wszystkie obecne działania rządu dotyczące walki z koronawirusem są spóźnione. Epidemia tak się rozwinęła, że nie da się już jej wytłumić – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że zbytnie scentralizowanie wszystkich decyzji powoduje paraliż państwa, bo wszyscy czekają na rozkaz z góry i w oczekiwaniu na ten rozkaz nie robią nic.

29.10.2020

Witkowski: W zaistniałej sytuacji prawnej należy chronić dzieci z gwałtu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnej rodzi się pytanie, jakim prawem odmawiać przymiotu człowieka zarodkom i pozbawiać ochrony konstytucyjnej istoty ludzkie pochodzące z czynów niedozwolonych? W odróżnieniu od dzieci z wadami genetycznymi są przecież zdrowe i zdolne do życia - pisze radca prawny Jarosław Witkowski.

28.10.2020

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy covidowej

Opieka zdrowotna Koronawirus

W przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę głosowaniu Sejm odrzucił m.in. poprawkę Senatu do tzw. ustawy covidowej zakładającą utworzenie odrębnego funduszu celowego na zakup testów dla określonych grup osób. Zgodził się natomiast na zobowiązanie NFZ do zwiększenia o 15 proc. finansowania szpitali leczących chorych na koronawirusa.

28.10.2020

To tylko plotka - szczepionki przeciwko COVID-19 nie będą obowiązkowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Wbrew krążącym w społeczeństwie opiniom, z procedowanych w Sejmie przepisów zdrowotnych nie wynika, aby rząd zamierzał wprowadzać obowiązkowe szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Do tego byłaby potrzebna kilkuetapowa procedura i określenie w ustawie wprost, że szczepienie przeciwko koronawirusowi są obligatoryjne.

28.10.2020

Prof. Wronkowska-Jaśkiewicz: Władza nie ma prawa decydować o macierzyństwie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wydając wyrok Trybunał Konstytucyjny nie dostrzegł nie tylko wartości życia kobiet, lecz także wartości prawa jako regulatora życia społeczności. Doszedł w nim do głosu bezwzględny paternalizm, zabrakło miejsca na godność, wolność i odpowiedzialność kobiet za wybory, których dokonują - uważa prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku,

28.10.2020

Aborcyjny wyrok TK wejdzie w życie, nie będzie zmian w ustawie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Rządząca większość nie zamierza dokonywać żadnych zmian w ustawie określającej warunki dopuszczalności przerywania ciąży, a orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające przepis pozwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, ma być opublikowane najpóźniej w poniedziałek.

27.10.2020

RPO pyta, dlaczego szczepionek na grypę wszędzie brak

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że codziennie ludzie w aptekach pytają o szczepionki przeciw grypie, których nie ma. Są obawy, że nie wystarczy ich dla wszystkich potrzebujących. RPO pyta ministra zdrowia, jak zamierza poprawić dostępność do szczepień, zwłaszcza dla grup podwyższonego ryzyka.

27.10.2020

Szpital "Narodowy" zbiera kadrę medyczną

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W ciągu pierwszej godziny od uruchomienia strony internetowej szpitalnarodowy.pl, zgłosiło się ponad 100 pracowników służby zdrowia gotowych pracować w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym.

27.10.2020

Ustawa Covidowa wraca do Sejmu z poprawkami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ponad 40 poprawek wniósł do tzw. ustawy covidowej w głosowaniach w nocy z poniedziałku na wtorek Senat. Dotyczą one m.in. utworzenia funduszu celowego na zakup testów m.in. dla pracowników medycznych i osób powyżej 60 lat i rozszerzenia prawa do dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia na wszystkich walczących z epidemią, a nie tylko dla tych skierowanych do pracy.

27.10.2020

Tylko większe nakłady mogą złagodzić głęboki kryzys z psychiatrii

Opieka zdrowotna

Bez zwiększenia nakładów na psychiatrię z 3,4 do 5 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, nie da się skutecznie przeprowadzić reformy tej dziedziny medycyny. Pacjenci mogą być pozbawieni odpowiedniej pomocy - mówi Katarzyna Szczerbowska (chorująca na schizofrenię) z rady Fundacji eFkropka pomagającej osobom przeżywającym kryzysy psychiczne.

24.10.2020

 „Tabletka po” - lekarze się boją, cena rośnie

Opieka zdrowotna

Od lipca 2017 roku tzw. antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki po" są dostępne tylko na receptę. Lekarze rodzinni nie zawsze chcą je wypisywać, odsyłając kobiety do ginekologa, choć, zgodnie z prawem, nie muszą tego robić. Te szukają więc pomocy w szpitalnych izbach przyjęć lub w internecie. W obu przypadkach - mogą słono zapłacić.

24.10.2020

Wyrok TK szybko "wytnie" część legalnych aborcji i uruchomi karanie lekarzy

Prawnicy Opieka zdrowotna

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wady lub nieuleczalnej choroby płodu przestanie być legalna od momentu jego publikacji w Dzienniku Ustaw. To z kolei oznacza w praktyce, że wszystkie zabiegi, które są zaplanowane po tym terminie, nie będą mogły zostać przeprowadzone. Prawnicy obawiają się efektu mrożącego wśród lekarzy, który uderzy w badania prenatalne.

23.10.2020

Sanatoria zawieszają działalność

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia RODO

Kolejne ograniczania mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria. Będą one zamknięte po tym jak zakończą się obecnie trwające turnusy - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. To jedna z wielu decyzji rządu w związku ze skokowym wzrostem liczby zakażeń

23.10.2020

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od soboty cały kraj znajdzie się w czerwonej strefie. Zgromadzenia i spotkania rodzinne ograniczono do pięciu osób, zamknięte zostają bary i restauracje. Młodzież do 16 roku życia - w godzinach od 8:00 do 16:00 nie może wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. Szkoły, poza klasami 1-3 będą pracować zdalnie. Specjalną opieką mają być objęte osoby powyżej 70 lat.

23.10.2020

Fundacja Helsińska: Nie uznawajcie aborcyjnego wyroku TK 

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet, prawa rodziny i wolność jednostki od nieludzkiego i poniżającego traktowania - stwierdza w opublikowanym w piątek oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I apeluje do lekarzy i sędziów, by nie brali tego wyroku pod uwagę.

23.10.2020

Lekarz spoza UE zatrudni się w szpitalu bez uznania dyplomu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Polsce przebywa około tysiąca lekarzy w trakcie przygotowań do nostryfikacji oraz ok. 300-500, którzy już przeszli tę procedurę. Szpitale czekają na lekarzy spoza państw UE, którym rząd ułatwi wreszcie podejmowanie zatrudnienia w Polsce bez konieczności wcześniejszego uznania dyplomu. Pomimo dramatycznych braków kadrowych w pandemii, samorząd lekarski jest nadal przeciwny takim rozwiązaniom.

23.10.2020