Położne także karane za błędy medyczne

Opieka zdrowotna

Już nie tylko lekarze są winni błędów medycznych. Rośnie liczba ukaranych pielęgniarek i położnych, zazwyczaj za pomyłki przy porodach. To nie przypadek, powikłania okołoporodowe stanowią znaczny odsetek błędów medycznych.

11.12.2018

Niepełnosprawni muszą walczyć o swoje przywileje

Opieka zdrowotna

Z blisko blisko miliona osób niepełnosprawnych zaledwie 11, 5 tys. skorzystało z nowych przywilejów, które otrzymali po protestach w Sejmie. – Przepisy są dobre, ale musimy walczyć o to, by je realizowano, dlatego tak mało uprawnionych osób z nich skorzystało – podkreśla dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością.

10.12.2018

Prezes ZUS: Już prawie wszystkie zwolnienia elektroniczne

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

09.12.2018

Rodzica nie można zmusić do informowania, że dziecko ma wszy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna RODO

Wszawica to choroba, z którą wciąż boryka się wielu uczniów i przedszkolaków. Rodzice często uznają problem za wstydliwy i nie informują o nim ani placówki, ani innych rodziców, co sprawia, że po kilku dniach pasożyty roznoszą się po całej klasie. Prawo oświatowe nie daje dyrektorom jasnej odpowiedzi, jak postępować w takich sytuacjach, pomocne mogą być natomiast procedury stworzone przez sanepid.

08.12.2018

Raport o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży trafił do premiera

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka przekazał premierowi raport Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC pt. „Child and Adolescent Mental Health in Europe” oraz oficjalne oświadczenie członków ENOC w tej sprawie. Raport zawiera analizę bieżącej sytuacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie oraz wskazuje na najważniejsze problemy.

07.12.2018

Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018

Minister chce zmusić rezydentów do dyżurów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Proponuje, by rezydenci po trzecim roku interny, pediatrii i chirurgii mogli dyżurować w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zdaniem samorządu lekarskiego, to furtka do "łatania" braków kadrowych i ryzyko dla pacjentów.

07.12.2018

Nowelizacja zmieni przepisy o tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Procedury dostępu do informacji o pacjencie po jego śmierci będą przejrzyste, a lekarze nie będą musieli badać czy konkretna osoba ubiegająca się o dostęp do informacji spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany w dostępie do informacji medycznej.

06.12.2018

Od 2021 roku lekarz wystawi e-skierowanie, ale nie na każde badanie

Pacjent Opieka zdrowotna

Za dwa lata pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Nie będą już musieli w ciągu 14 dni dostarczać do placówki oryginału. Z drugiej strony ograniczy to możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących. W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany.

06.12.2018

Duży wzrost przypadków odry w tym roku w Polsce

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 30 listopada br. zanotowano w Polsce 220 przypadków odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 62.

06.12.2018

Łatwiej o przedszkole dla zaszczepionego dziecka. Projekt trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Obywatelski projekt ustawy proponuje premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli. Pomysł popierają lekarze i niektóre samorządy, negatywnie ocenia go natomiast resort edukacji, podkreślając, że nowelizacja może ograniczać prawo do nauki.

06.12.2018

System kontrolny NFZ wypatrzy zagrożonych zawałami i udarami

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje dane o realizacji świadczeń spływające z lecznic, by wychwycić nieprawidłowości i nadużycia i na tej podstawie zleca już kontrole. Ale przegląda też historie leczenia pacjentów pod kątem zagrożenia wystąpienia u nich udaru i zawału.

06.12.2018

Pilotaż sieci onkologicznej od stycznia 

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że rozporządzenie dające podstawę do uruchomienia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w dwóch województwach jest już gotowe. Podał, że chce je podpisać w przyszłym tygodniu, a pilotaż ma ruszyć w styczniu, czyli o miesiąc później niż zakładano.

05.12.2018

ZUS sprawdzi, dlaczego lekarz nadal wystawia papierowe zwolnienie

Opieka zdrowotna

System się ciągle zawiesza, dlatego są regiony, gdzie bardzo wielu lekarzy nadal wystawia zwolnienia w wersji papierowej – podaje Porozumienie Zielonogórskie. Od 1 grudnia br. obowiązuje wystawianie zwolnień tylko w wersji elektronicznej, ale lekarze nadal orzekają także na papierowych dokumentach, które nie zawsze akceptują pracodawcy.

04.12.2018

Szpital naruszył prawo do intymności pacjentki

Opieka zdrowotna

Lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego w Zamościu popełnił błędy w terapii i diagnostyce pacjentki. - Poza tym przeprowadził krępujące badanie per rectum przy otwartych drzwiach do gabinetu naruszając prawo do poszanowania intymności pacjentki – potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.12.2018