Diagności krytykują badania przesiewowe. Tak są testowani nauczyciele

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii stanowczo sprzeciwiają się pulowaniu materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2. Podkreślają, że ta metoda jest zawodna i brakuje podstawy prawnej. Chodzi o tzw. badania przesiewowe, które polega na mieszaniu próbek pobranych od kilku osób i badaniu ich jako jednej.

03.02.2021

Transformacja cyfrowa polskich firm medycznych przyspiesza w czasie pandemii

Prawo AI Opieka zdrowotna Zarządzanie

Aż 67 proc. firm z sektora medycznego przyznaje, że pandemia COVID-19 wpłynęła na zmianę strategii cyfrowego rozwoju. A 73 proc. polskich firm na większą skalę niż dotychczas zaczęło korzystać głównie z chmury i telemedycyny. Rozwiązania te ułatwiają przechowywane dokumentacji zgodnie z prawem i kontakt z pacjentem.

02.02.2021

Sprytny dwudziestolatek zaszczepi się przeciwko Covid-19 szybciej niż 70-latek

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Każdy lekarz może wystawić każdemu skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19. To umożliwia nawet 20-latkom zarejestrowanie się na szczepienie przez infolinię. Po wypisaniu skierowania nikt bowiem już nie weryfikuje, czy dana osoba jest uprawniona. Z tej możliwości mogłyby skorzystać osoby młodsze po przeszczepach czy walczące z nowotworem, ale też całkiem zdrowe.

02.02.2021

Zwolnienie z VAT usług medycznych cały czas problematyczne

VAT Opieka zdrowotna

Podatnicy cały czas nie mają pewności, jak dla potrzeb VAT, rozliczać usługi medyczne. Przepisy ustawy nie są precyzyjne. W efekcie prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowszy przykład dotyczy badań profilaktycznych kierowców. Usługa ta może być zwolniona z podatku, ale tylko jeśli na badanie kieruje pracodawca.

01.02.2021

Bałagan w szczepieniach - system nie pilnuje pierwszeństwa

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Kryteria pierwszeństwa w szczepieniach są tak nieprecyzyjne, a system informatyczny dziurawy, że znajomości, spryt i przypadek pozwalają wielu osobom zaszczepić się poza kolejnością, gdy inni nie dostają terminu. W efekcie część medyków wciąż czeka na drugą dawkę, a wielu 80-latków nie ma wyznaczonego terminu. Gdy dojdą kolejne grupy osób, będzie jeszcze większy bałagan.

30.01.2021

Solidarna Polska wraca do projektu o hospicjach perinatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. Za jej sprawą w szpitalach mają się pojawić koordynatorzy opiekujący się ciążą obarczoną wadą letalną. Lekarz ma mieć obowiązek poinformowania matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Koalicjant PiS liczy, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe.

29.01.2021

Powiaty: Reforma szpitali musi uwzględnić głos samorządów i podmiotów leczniczych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powiaty z kolejnych województw zabierają głos w sprawie ministerialnych planów centralizacji szpitali. Ich zdaniem w zespole przygotowującym propozycje przepisów o restrukturyzacji nie powinno się pomijać przedstawicieli samorządów i szpitali. Te podmioty podejmowały decyzje finansowe i organizacyjne oraz rozwiązywały problemy, powinny więc być włączone do dyskusji.

29.01.2021

Polska o krok od całkowitego zakazu aborcji, pozostałe przesłanki będzie łatwiej wyłączyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączający ciężkie wady lub nieuleczalne choroby płodu z przesłanek legalnej aborcji już obowiązuje. I choć część osób ratunku szuka we fragmencie uzasadnienia dotyczącym zagrożenia życia matki, prawnicy mówią wprost - to nie ma znaczenia. Co więcej - ich zdaniem - ten wyrok i jego uzasadnienie otwierają drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu.

29.01.2021

Minister zdrowia zmienia rozporządzenie o teleporadach, lekarze znowu protestują

Opieka zdrowotna

Teleporada nie będzie musiała być udzielona w dniu następnym po zgłoszeniu się pacjenta, a inny termin musi być z nim uzgodniony. Takie zmiany wprowadza minister do nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady. Zabiegali o nie lekarze, którzy uważają, ze to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko. Do kolejnej zmiany też mają uwagi.

28.01.2021

Dowóz na szczepienia wymaga zmian – 100 km to za daleko, a ryczałt za niski

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Transport Koronawirus

Transport pacjentów na szczepienia nie jest możliwy bez ograniczeń odległości. Ryczałt proponowany gminom jest za niski, bo koszty transportu są różne w zależności od rodzaju samorządu. Rząd obiecuje zweryfikować stawki, ale kryteria zasięgu usługi trudno ustalić. A często brakuje terminu szczepienia w przychodniach na terenie gminy. Samorządy postulują też umożliwienie im odmawiania usługi.

28.01.2021

Wyrok w sprawie aborcji opublikowany i wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Brakiem uzasadnienia premier uzasadniał zwłokę w publikacji.

27.01.2021

Można zamawiać szczepionki przeciwko grypie. Jest ich jeszcze kilka tysięcy

Pacjent Opieka zdrowotna

Pozostało ponad 7000 szczepionek przeciw grypie, które są dostępne w aptekach - informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Przychodnie POZ, jak i inne podmioty lecznicze, posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia nadal mają możliwość zamawiana szczepionek tylko do 29 stycznia br. do godziny 15 - tej. Po tym terminie złożenie zapotrzebowania nie będzie możliwe.

27.01.2021

Fundusz Kompensacyjny nie zapłaci za śmierć na skutek podania szczepionki

Pacjent Opieka zdrowotna

Na razie znany jest w Polsce tylko jeden przypadek śmierci niedługo po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Przyczyny zgonu nie są znane. Gdyby to jednak był efekt szczepienia, to projekt w sprawie Funduszu Kompensacyjnego nie przewiduje rekompensat dla najbliższych członków rodziny. Zdaniem prawników to błąd, i do tego nie jedyny w rządowym dokumencie.

26.01.2021

MZ: Skarb Państwa jest właścicielem szczepionek przeciw COVID-19

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas, kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, gdzie mają być wykorzystane, aż do momentu zaszczepienia – podało Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym na swoich stronach komunikacie.

25.01.2021

Samorząd lekarski wieszczy zapaść stomatologii szkolnej

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Za kilka tygodni minie rok, odkąd większość lekarzy dentystów prowadzących gabinety szkolne opuściła je z powodu epidemii i praktycznie do nich już nie wróciła - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. I przewiduje, że to może skończyć się zapaścią opieki stomatologicznej w szkołach. Samorząd ubolewa też, że tych lekarzy nie objęła żadna tarcza pomocowa.

25.01.2021

Bukiel: Szpitalom trzeba więcej konkurencji niż centralizacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejszym warunkiem reformowania systemu ochrony zdrowia powinno być płacenie szpitalom i innym podmiotom leczniczym uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów i liczby udzielanych świadczeń. Nie mogą być one administracyjnie reglamentowane. Także zapowiadana centralizacja szpitali nie jest dobrym pomysłem – twierdzi dr Krzysztof Bukiel,

25.01.2021

Rząd reglamentuje szczepienia według uznania. Mogą być pozwy

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Najpierw do etapu zero dodano rodziców wcześniaków, potem do pierwszego wszystkich prokuratorów i osoby z chorobami przewlekłymi. Kogo obejmą etapy II i III wciąż nie wiadomo. Nie ma żadnych kryteriów ustawowych, które mówiłyby, kto i dlaczego trafia do danej grupy. Co najważniejsze jednak, rozporządzenie o kolejności jest bezprawne.

25.01.2021

Szczepionka na Covid-19 z polskiej fabryki 

Opieka zdrowotna

Szczepionka na COVID-19 niebawem może zostać wyprodukowana w polskiej fabryce. W nową linię produkcyjną, służącą do rozlewania do ampułek zainwestowała Polfa Tarchomin S.A. Obecnie prowadzone są rozmowy z zagranicznym partnerem - mówi prezes Jarosław Król.

23.01.2021

Rejestracja na szczepienia osób z grupy 70 plus także SMS-em

Opieka zdrowotna Koronawirus

Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała w piątek, że uruchomiony został kolejny kanał rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy 70 plus za pośrednictwem SMS. Wystarczy wysłać wiadomość o treści SZCZEPIMY SIĘ pod numer 664-908 556. Dalej system prosić będzie o dane identyfikujące i dokona rejestracji.

22.01.2021