- Chcemy, aby w sytuacji rozwoju trzeciej fali pandemii dostępność do badania na Covid-19 była powszechna - ogłosił w marcu 2021 roku Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Zdecydowaliśmy się odciążyć lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) - dodał. W efekcie chęć zrobienia testu w kierunku SRAS-CoV-2 można zgłosić przez formularz online, dostępny tutaj. I ta forma zapisu cały czas działa. Co więcej skierowanie jest wystawiane nawet osobom bezobjawowym, które jednak miały bezpośredni kontakt z zarażonym koronawirusem. Do marca 2021 roku na test mógł kierować tylko lekarz rodzinny (POZ). Teraz są dostępne dwie formy zgłoszenia: przez lekarza oraz online. Choć skierowanie może też wystawić Sanepid osobom pod nadzorem epidemiologicznym lub na kwarantannie.

 

Nowa ścieżka kierowania na testy w kierunku Covid-19

Aby zgłosić się na test Covid-19, trzeba wypełnić formularz zgłoszenia. Składa się z kilku punktów. Trzeba między innymi odpowiedzieć, czy mieliśmy bezpośredni lub bliski kontakt twarzą w twarz z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 , w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut, zaznaczyć, czy mamy jakieś choroby (nowotwór, choroby lub leki, które osłabiają system odporności, otyłość, cukrzyca,  przewlekła choroba płuc, wątroby, nerek). Zależnie od udzielonych odpowiedzi otrzymamy komunikat o zakwalifikowaniu się na test, lub że zagrożenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest niskie, dlatego nie zostałeś skierowany na test w kierunku COVID-19. Zaznaczenie informacji o kontakcie bezpośrednim  z osobą zarażoną, nawet bez wskazania objawów i chorób towarzyszących, kwalifikuje na test. To zostało zmienione, bo jeszcze wiosną algorytm tak nie działał. Nie kierował na test osób z pierwszego kontaktu, ale bez objawów. 

Zakwalifikowani idą na kwarantannę i test

Osoby zakwalifikowane muszą podać numer telefonu. Zadzwoni na niego konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test. Konsultanci pracują siedem dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 18.00, i w tych godzinach mogą zadzwonić.  W tych godzinach dobrze też wysłać formularz online. Formularze złożone po godz. 18.00 są obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia. Po wystawieniu zlecenia zostanie wysłany sms o proponowanym miejscu oraz godzinie testu.

Od momentu wystawienia skierowania - tak jak w przypadku tych od lekarza POZ - dana osoba zostaje objęta 10- dniową kwarantanną. Jest ona anulowana w przypadku negatywnego wyniku. Gdzie będzie można wykonać bezpłatny test? Po wystawieniu zlecenia na test, przyjdzie SMS. Jeśli w okolicy zamieszkania - weryfikowana po kodzie - będzie wolny termin, w wiadomości będzie propozycja miejsca i godziny. Jeśli nie, w wiadomości będzie link do systemu eKolejka, w którym można samodzielnie wybrać miejsce i termin wymazu. Co po zrobieniu wymazu? Wyniki testu można sprawdzić na internetowym koncie pacjenta.