Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018

Minister chce zmusić rezydentów do dyżurów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Proponuje, by rezydenci po trzecim roku interny, pediatrii i chirurgii mogli dyżurować w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zdaniem samorządu lekarskiego, to furtka do "łatania" braków kadrowych i ryzyko dla pacjentów.

07.12.2018

Nowelizacja zmieni przepisy o tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Procedury dostępu do informacji o pacjencie po jego śmierci będą przejrzyste, a lekarze nie będą musieli badać czy konkretna osoba ubiegająca się o dostęp do informacji spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany w dostępie do informacji medycznej.

06.12.2018

Od 2021 roku lekarz wystawi e-skierowanie, ale nie na każde badanie

Pacjent Opieka zdrowotna

Za dwa lata pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Nie będą już musieli w ciągu 14 dni dostarczać do placówki oryginału. Z drugiej strony ograniczy to możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących. W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany.

06.12.2018

Duży wzrost przypadków odry w tym roku w Polsce

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 30 listopada br. zanotowano w Polsce 220 przypadków odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 62.

06.12.2018

Łatwiej o przedszkole dla zaszczepionego dziecka. Projekt trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Obywatelski projekt ustawy proponuje premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli. Pomysł popierają lekarze i niektóre samorządy, negatywnie ocenia go natomiast resort edukacji, podkreślając, że nowelizacja może ograniczać prawo do nauki.

06.12.2018

System kontrolny NFZ wypatrzy zagrożonych zawałami i udarami

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje dane o realizacji świadczeń spływające z lecznic, by wychwycić nieprawidłowości i nadużycia i na tej podstawie zleca już kontrole. Ale przegląda też historie leczenia pacjentów pod kątem zagrożenia wystąpienia u nich udaru i zawału.

06.12.2018

Pilotaż sieci onkologicznej od stycznia 

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że rozporządzenie dające podstawę do uruchomienia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w dwóch województwach jest już gotowe. Podał, że chce je podpisać w przyszłym tygodniu, a pilotaż ma ruszyć w styczniu, czyli o miesiąc później niż zakładano.

05.12.2018

ZUS sprawdzi, dlaczego lekarz nadal wystawia papierowe zwolnienie

Opieka zdrowotna

System się ciągle zawiesza, dlatego są regiony, gdzie bardzo wielu lekarzy nadal wystawia zwolnienia w wersji papierowej – podaje Porozumienie Zielonogórskie. Od 1 grudnia br. obowiązuje wystawianie zwolnień tylko w wersji elektronicznej, ale lekarze nadal orzekają także na papierowych dokumentach, które nie zawsze akceptują pracodawcy.

04.12.2018

NSA: Nie trzeba pytać TK o obowiązek szczepień, bo on nie narusza praw obywatelskich

Opieka zdrowotna

Matka odmawiająca poddania jej dziecku szczepień ochronnych, zawarła w skardze kasacyjnej wniosek o zwrócenie się do TK z pytaniem, czy przepisy o obowiązkowych szczepieniach są zgodne z Konstytucją. Nie było jednak ku temu podstaw. Te regulacje nie prowadzą do naruszenia praw i wolności człowieka - orzekł NSA.

04.12.2018

Szpital naruszył prawo do intymności pacjentki

Opieka zdrowotna

Lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego w Zamościu popełnił błędy w terapii i diagnostyce pacjentki. - Poza tym przeprowadził krępujące badanie per rectum przy otwartych drzwiach do gabinetu naruszając prawo do poszanowania intymności pacjentki – potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.12.2018

SN: Orzeczenie sądu lekarskiego nie może być sprzeczne z ustaleniami

Opieka zdrowotna

Sądy lekarskie rozpoznawały sprawę lekarza dentysty obwinionego m.in. o to, że zastosował u pacjenta nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. Sądy zgodnie uznały lekarza za winnego przewinień dyscyplinarnych. Ustalenia te nie pokrywały się jednak z treścią postawionego obwinionemu zarzutu. To niedopuszczalne - orzekł Sąd Najwyższy.

03.12.2018

Awarie systemu utrudniają wystawianie e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze od poniedziałku muszą wystawiać zwolnienia elektroniczne. Ale narzekają, że nie mogą tego robić, bo w pierwszy roboczy dzień obowiązywania nowych przepisów platforma ZUS nie działa. Według ZUS najpierw było wszystko w porządku, ale potem prezes przyznała, że były pewne zakłócenia.

03.12.2018

Stawki dla biegłych lekarzy mogą być wyższe, ale wzrosną też koszty sądowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister sprawiedliwości chce przyznać wyższe stawki za godzinę pracy biegłego lekarza. Ma to motywować lekarzy do przyjmowania zleceń z sądów i prokuratury i szybsze ich wykonywanie, ale wzrost kosztów ekspertyz medycznych może też ograniczyć obywatelom dostęp do sądów.

03.12.2018

Lekarze już muszą wystawiać e-zwolnienia 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od soboty 1 grudnia lekarze zwolnienia mogą wystawiać tylko w formie elektronicznej. Wersja papierowa może być wykorzystywana tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu, braku Internetu lub wizyty domowej.

01.12.2018

Szpital zapłaci, bo w operacji asystował syn ordynatora, nie lekarz

Opieka zdrowotna

W operacji pacjentki czynnie uczestniczył syn ordynatora, student pierwszego roku fizjoterapii, m.in.: trzymał haki, szył skórę, zakładał cewnik oraz przyszywał dren. - Udział osoby nieuprawnionej naruszył godność pacjentki i prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością – potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

01.12.2018