Projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Projektowane zmiany przewidują uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne.

Wyroby medyczne obejmują niezwykle szeroki zakres produktów, a pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych pieluchomajtki czy cewniki.

MZ uprości zlecenia na wyroby medyczne  - czytaj tutaj>>

 

Projekt zakłada, że potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej i uprawnień dodatkowych na dwóch etapach realizacji zlecenia, tj. w chwili jego wystawiania oraz w momencie przyjmowania go do realizacji – zamiast, jak to było  dotychczas, w chwili wydania wyrobu medycznego. Natomiast weryfikacja zlecenia dokonywana będzie wyłącznie na etapie jego wystawienia.

Ograniczenie biurokracji i skrócenie czasu

Zaproponowane zmiany - w opinii ministerstwa zdrowia - mają ograniczyć biurokrację i doprowadzić do skrócenia czasu niezbędnego do wypełnienia druku zlecenia. Mają także pozwolić na wprowadzenie uproszczonych wzorów zleceń.

Ponadto, zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie (np. na pieluchomajtki) będą wystawiane na okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie, o ile weryfikacja zlecenia odbywać się będzie za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ.

 

Czytaj więcej: Rząd za uproszczeniem zleceń na wyroby medyczne