Finanse samorządów w tarczy 4 – rozluźnienie rygorów, większe zadłużanie

Finanse samorządów Koronawirus

Możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetu JST o ubytek w dochodach będący skutkiem epidemii, złagodzenie w 2020 roku reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie – to niektóre rozwiązania tarczy antykryzysowej 4. Projekt, który trafił właśnie do Sejmu, ma wesprzeć budżety samorządów.

22.05.2020

Wójt przesunie urzędnika do innej pracy bez jego zgody – projekt tarczy 4 w Sejmie

Samorząd terytorialny HR Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 4 przewiduje możliwość przesunięcia pracownika samorządowego do innej pracy, jeśli jego szef uzna to za stosowne, bo na przykład wystąpią braki kadrowe jakiejś jednostki w czasie epidemii przy zwiększeniu jej zadań. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia, ale przesunięcie będzie czasowe.

22.05.2020

E-rozprawy - także w sprawach karnych, propozycje zmian w "tarczy" 4

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od 16 maja istnieje możliwość przeprowadzania e-rozpraw w sprawach cywilnych. Teraz - jak zapowiadała w Prawo.pl wiceminister Anna Dalkowska - czas na sprawy karne. MS chce by w takiej wideokonferencji, na zarządzenie przewodniczącego, wniosek stron lub z urzędu, mogły uczestniczyć strony, obrońcy, pełnomocnicy, prokurator i oskarżony.

22.05.2020

Rząd poprawia błąd legislacyjny po doniesieniach Prawo.pl

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd chce wydłużyć dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca 2020 r. Prawo do niego mają zachować wszyscy, którym dziś przysługuje - także rodzice dzieci do lat 8. Takie rozwiązanie dodano do projektu tarczy 4. Przepisy mają wejść w życie 25 maja br., tyle, że Sejm zajmie się nimi dopiero na posiedzeniu 27 maja. Więc od poniedziałku nadal brakuje, niestety, podstawy prawnej do wypłacania wielu zasiłków.

22.05.2020

Prezes UOKiK będzie blokował wrogie przejęcia, ale kary za brak zgłoszenia będą niższe

Prawo gospodarcze Koronawirus

Projekt tarczy antykryzysowej 4 w wersji skierowanej właśnie do Sejmu zawiera przepisy, które mają przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Inwestorzy będą musieli zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję, będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia zagrozi karą do 50 milionów złotych i nieważnością umowy.

22.05.2020

Eksperci: Finansowa autonomia władz lokalnych jest ograniczana

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Władze samorządowe mają niewielki wpływ na budżet swoich jednostek, a dotacje i subwencje są niewystarczające. Niedofinansowana jest oświata, ale także obszar ewidencji ludności i urzędów stanu cywilnego. A zdaniem ekspertów żadna z wersji tarczy nie obejmuje realnej pomocy dla samorządów.

22.05.2020

Minister wznawia egzaminy specjalizacyjne dla lekarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Wiosenna sesja egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy będzie wznowiona w czerwcu. Resort zdrowia zdecydował jednak, że odstąpi częściowo od egzaminów ustnych zaś główną formą sprawdzania wiedzy u przyszłych specjalistów będzie pisemny test.

22.05.2020

Prezes NRA apeluje do policji w sprawie zgromadzeń

Prawnicy Policja Koronawirus

Pismo zostało skierowane do Komendanta Głównego Policji. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela apeluje w nim o zmianę postępowania policji wobec protestujących w czasach epidemii i podkreśla, że podejmowane działania - np. użycie gazu łzawiącego - nie znajdują uzasadnienia.

22.05.2020

Badanie wskaże bariery w rozwijaniu lokalnej przedsiębiorczości przez gminy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Gminy mogą wziąć udział w ankiecie na temat ich roli i utrudnień w stymulowaniu procesów rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym. Badanie odbywa się w kontekście trudnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19 i ma być szansą na zainicjowanie debaty o roli samorządów we wspieraniu rozwoju. Rezultatem będzie raport, który zostanie opublikowany w czerwcu.

22.05.2020

Wesela do 50 osób i czynne parki rozrywki - rząd zapowiada luzowanie kolejnych ograniczeń

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę od początku czerwca na organizację wesel do 50 uczestników, a Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje w sprawie wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki.

22.05.2020

Emilewicz: Postaramy się usprawnić system dystrybucji pomocy dla firm przez urzędy pracy

Prawo pracy Koronawirus

Postaramy się usprawnić system podpisywania umów i dystrybucji pomocy dla firm przez urzędy pracy - powiedziała w piątek Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Zapowiedziała, że wśród usprawnień znajdują się też rozwiązania zapisane już w tarczy, umożliwiające delegowanie pracowników w samorządzie, aby można było wzmocnić kadrowo urzędy pracy.

22.05.2020

Epidemia utrudnia wybory w samorządach prawniczych, szczególnie u radców

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Radcy prawni postulowali, by tarcza antykryzysowa 3 zawieszała - ze względu na COVID-19 - bieg terminów w wyborach w samorządzie. Zmian nie wprowadzono, a sprawa stała się priorytetem samorządu, bo zegar wyborczy tyka, a ewentualny tryb online wiąże się z wieloma problemami. Adwokaci czekają na rozwój sytuacji i liczą na wybory jesienią.

22.05.2020

Gminy liczą pieniądze na wybory i oczekują większych dotacji

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Samorządy zwracają uwagę, że koszty organizacji wyborów będą wyższe niż pierwotnie szacowano, konieczne jest więc określenie nowych zasad ustalania wysokości dotacji na ten cel. Tymczasem pieniądze przekazane przed 10 maja leżą na kontach i gminy czekają na decyzję, czy będą je zwracać, czy przeznaczą na nowe wybory.

22.05.2020

Sądy próbują zlecać protokolantom czyszczenie sal - związki mówią "nie"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z "odmrażaniem" sądów rekomendowało prezesom rygory higieniczno-sanitarne i częstą dezynfekcję nie tylko sprzętów, klamek, ale też blatów w salach sądowych. Ci prace chcą zlecać m.in. protokolantom, ale związkowcy mówią jednak wprost: to niezgodne z przepisami.

22.05.2020

Wytyczne do mierzenia temperatury na bakier z prawem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Mnożą się wytyczne i zalecenia dotyczące problematycznego mierzenia temperatury pracownikom. Główny Inspektorat Sanitarny, wbrew ustawie, wydaje je samodzielnie lub z innymi ministerstwami. Zdaniem ekspertów, wiele z nich wydano bez podstawy prawnej i wbrew stanowisku prezesa UODO oraz z naruszeniem Kodeksu pracy.

22.05.2020

Wolność zgromadzeń w dobie epidemii zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przykład manifestacji przedsiębiorców z 16 maja, w czasie której doszło do zatrzymań i nakładania mandatów przez policję, rodzi pytania czy wprowadzone - z powodu COVID-19 - ograniczenia dotyczące zgromadzeń są zgodne z prawem. Panuje bałagan legislacyjny, który powoduje, że sytuacja prawna jest niejednoznaczna, a posunięcia władzy coraz trudniejsze do przewidzenia

22.05.2020

Teleporady zastępują wizyty u lekarzy, ale będą problemy z dokumentacją

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

W czasie epidemii osobiste wizyty u lekarzy zastąpione zostały w dużej mierze konsultacjami telefonicznymi. Zdania na temat ich jakości i skuteczności są podzielone, ale największym problemem może być to, że lekarze udzielający takich porad zostali zobowiązani do przechowywania dokumentacji medycznej zaledwie przez 30 dni.

22.05.2020

Sprawność administracji będzie kluczowa w zwalczaniu skutków epidemii

Administracja publiczna Koronawirus

Chcemy wskazać na zagrożenia, które mogą się pojawić, jeśli nieostrożnie będą wykorzystane mechanizmy ograniczania zatrudnienia czy wynagrodzeń w administracji rządowej. Warto pamiętać, że od sprawności administracji zależy w dużej mierze to, jak szybko uda się nam przezwyciężyć społeczne i gospodarcze skutki epidemii – mówi Jerzy Siekiera, prezes Stowarzyszenia Absolwentów KSAP.

21.05.2020

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"

21.05.2020

Pracownicy ZUS też korzystają z zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dzień 19 maja, 1 828 pracowników tej instytucji przebywało na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły – ustaliło Prawo.pl. Zakład zapewnia, że nie wpływa to na jego działanie.

21.05.2020