Nowe wnioski na PUE ZUS z tarczy 3

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Nowe rozwiązania wprowadzone tarczą 3 spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS. Od 26 są one udostępnione na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.05.2020

Czy tarcza antykryzysowa zawiesiła terminy przedawnienia podatków?

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Brak precyzji ustawodawcy spowodował liczne wątpliwości interpretacyjne. Jedna z nich dotyczy biegu terminów materialnoprawnych na gruncie prawa podatkowego. Powstała bowiem wątpliwość czy przepis dotyczący zawieszenia terminów prawa administracyjnego, odnosi się również do zawieszenia biegu terminów podatkowych, a w szczególności, czy zawiesza bieg terminów przedawnienia

26.05.2020

Komisja Europejska zatwierdziła tarczę finansową dla dużych firm

Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła jeden z trzech elementów z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm. Chodzi o 10 miliardów złotych na pożyczki płynnościowe. Paweł Borys, szef PFR, liczy że cała tarcza warta 25 miliardów złotych ruszy już 1 czerwca.

26.05.2020

Tarcza 4 zmieni rynek zamówień publicznych. Wykonawcy mają mieć łatwiej

Zamówienia publiczne Koronawirus

Tracza antykryzysowa 4 przewiduje dużo dobrych zmian dla wykonawców. Część z nich, jak możliwość rezygnacji z wadium przez zamawiających czy wypłaty zaliczek, obejmie jednak tylko postępowania ogłoszone po wejściu w życie nowych przepisów. Ponadto jednostki sektora finansów publicznych będą mogły wybrać prowadzących PPK bez ogłaszania przetargu.

26.05.2020

Zdalne głosowanie w radzie tylko podczas epidemii

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rada nie może wprowadzić do statutu miasta postanowienia normującego prowadzenie sesji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość - stwierdził wojewoda lubelski. Podkreślił, że zdalny tryb obradowania dotyczy tylko okresu obowiązywania stanu epidemii.

26.05.2020

Kołakowska: Mierzenie temperatury pracownikom potrzebne, ale prawnie niepewne

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy stanęli przed dylematem, czy mierzenie temperatury - jedno z najprostszych działań, zalecanych w ramach profilaktyki COVID-19 - jest prawnie dopuszczalne. Nie ma przepisu, który w sposób niebudzący wątpliwości pozwalałby na to pracodawcy, nawet w stanie zagrożenia. A kary za na naruszenie danych osobowych mogą być surowe – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

26.05.2020

Pogorszenie warunków pracy i płacy – wiele przepisów i... problemów

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Kiedy pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy, a kiedy wynagrodzenie – gubią się w tym i pracodawcy, i pracownicy. Jest już kilka przepisów, które umożliwiają pogorszenie warunków pracy i płacy załogi - niestety również prawnicy nie są jednomyślni w kwestii ich stosowania i skutków. To istotne, bo pracownik musi wiedzieć czy jeśli nie zgodzi się na takie zmiany, będzie to równoznaczne z wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

26.05.2020

ZUS rozpatrzy wnioski o zasiłek opiekuńczy po zmianie prawa

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Wnioski rodziców dzieci do lat 8, którzy wystąpią o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres po 24 maja 2020 roku, zostaną rozpatrzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po wejściu w życie projektowanych przepisów – informuje ZUS. To reakcja na publikację serwisu Prawo.pl.

25.05.2020

Prezes ZUS: Postojowe najczęściej wypłacane na Mazowszu

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Około 1,5 mld zł trafiło już na konta ponad 720 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej pieniędzy - ponad 281 mln złotych - trafiło do województwa mazowieckiego.

25.05.2020

Duży biznes i związkowców łączy walka o notyfikowanie tarczy finansowej

Spółki Prawo europejskie Koronawirus Tarcza finansowa

Od ponad miesiąca Polska nie może notyfikować tarczy finansowej dla dużych firm. Dlatego Rada Przedsiębiorczości, którą tworzy dziewięć organizacji pracodawców zaapelowała do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o przyspieszenie decyzji. Wcześniej niepokój o losy pomocy dla największych firm wyraziła Solidarność.

25.05.2020

Abramowicz: Mikropożyczki powinny być umarzane bez wniosku

Małe i średnie firmy Koronawirus

Umorzenie mikropożyczki powinno następować automatycznie, bez konieczności składania wniosku, w tym oświadczenia o kontynuowaniu działalności. Tak uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. O zmiany w przepisach apeluje do Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

25.05.2020

Terminy "odwieszone" od 23 maja, przepisy Kc nie mają w tym przypadku zastosowania

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 nie odwołuje się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe, co powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania zasady wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujących pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

25.05.2020

ZUS: Więcej zasiłków opiekuńczych - dla kondycji FUS kluczowe będą najbliższe miesiące

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W marcu z zasiłku opiekuńczego skorzystano w 1,3 mln dni zasiłkowych. To o 220 tys. dni więcej niż w lutym i więcej niż w styczniu 2020 roku. Przeciętna wysokość zasiłku opiekuńczego wynosiła 98,92 zł za dzień. Spadła natomiast liczba dni spędzonych na zasiłkach chorobowych – z 12,3 mln do 10,6 mln dni – wynika z informacji ZUS.

25.05.2020

Za mało zwolnień podatkowych w tarczach antykryzysowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Kolejne tarcze antykryzysowe mają wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej. Wprowadzone rozwiązania są jednak za małe. Podatnicy oczekiwali przede wszystkim zwolnień podatkowych, które przyniosłyby szybką i długotrwałą poprawę ich płynności. Nadzieje wiązano też ze skróceniem terminów na zwroty VAT i zawieszeniem stosowania mechanizmu split payment.

25.05.2020

Bliski koniec obowiązkowych maseczek na ulicach

Koronawirus

Dziś lub jutro ma zapaść decyzja w sprawie zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z zapowiedzi wynika, że nie będzie to w całym kraju jednocześnie, a w tych województwach, które mają mało zachorowań.

25.05.2020

W sądach są możliwości techniczne do e-rozpraw - zapewnia MS

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

To, czy rozprawa będzie prowadzona za pomocą wideokonferencji jest indywidualną decyzją każdego sądu - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Podkreśla, że przy jej podjęciu istotne są i rodzaj sprawy i możliwości techniczne stron czy pełnomocników. A - jak wynika z danych resortu - zainteresowanie takim trybem wyraża do 50 proc. spośród nich.

25.05.2020

Ministerstwo wycofuje się z wzorów sądowych pouczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Projekt tarczy antykryzysowej 4 uchyla ustawowe upoważnienie dla ministra sprawiedliwości do określenia w drodze rozporządzenia wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Resort miał na to czas do 7 sierpnia - jeszcze w styczniu informował, że prace trwają i pomoże w nich placówka zajmująca się językoznawstwem. Teraz tłumaczy, że i pouczeń i zmian w procedurze cywilnej jest za dużo.

25.05.2020

Praca zdalna – rozwiązanie stałe czy przejściowe?

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi pracę zdalną - taką propozycję przepisów zawiera rządowy projekt tarczy 4, który właśnie trafił do Sejmu. Zmiana jest pozytywnie oceniana przez pracodawców i pożądana przez wielu pracowników. Niestety, póki co jest tylko na czas epidemii - jako element pakietu antykryzysowego. A przydałoby się uregulowanie jej na stałe w Kodeksie pracy.

25.05.2020

Wrąbel: Na rozwód po koronawirusie trzeba będzie poczekać, mediacja może pomóc

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jestem przekonana, że zadowolenie klienta w sprawie rozwodowej będzie maksymalne, jeżeli zapewnimy mu takie prowadzenie sprawy, które będzie dla niego optymalne pod kątem czasu, emocji, czy finansów. Od dawna promuję rozwód w mediacji. Tym bardziej, że jeśli do sądu kierowany jest pozew z załączoną ugodą zawartą przed mediatorem, to szybciej wyznaczany jest termin rozprawy

24.05.2020

Alimenty? Koronawirus rozdaje karty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Wszystko co dzieje się wokół nas w minionych tygodniach zmieniło świat, gospodarkę i nasze dotychczasowe życie już na zawsze. Jednym z nieodzownych obszarów, który zostanie poddany głębszej refleksji, a często i pod rozstrzygnięcie sądów będą zmiany alimentów w różnych konfiguracjach jako kolejny skutek siejącego spustoszenie COVID–19 - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

23.05.2020