Szpitale masowo likwidują łóżka

Finansowanie zdrowia

Tylko w siedmiu województwach szpitale zgłosiły już redukcję ponad 1200 łóżek. Najwięcej miejsc zniknie na oddziałach położnictwa i ginekologii, pediatrii oraz na internie. Eksperci podkreślają, że większość z nich nie była wykorzystywana. Dodają też, że wiele powiatów stanie w tym roku przed dylematem czy utrzymywać nierentowny szpital i pokrywać jego długi, czy go zamknąć.

14.01.2019

Pilotaż w onkologii rusza, ale budzi wiele kontrowersji

Finansowanie zdrowia

Eksperci i pacjenci chcą zaniechania prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej. Według nich jego założenia i cele są niejasne i wcale to nie poprawi sytuacji pacjentów. Duże kontrowersje budzi m.in. wybór dwóch szpitali, w których pilotaż ma ruszyć od stycznia 2019 r. oraz to, że projekt będą testować jego autorzy.

12.12.2018

Minister chce zmusić rezydentów do dyżurów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Proponuje, by rezydenci po trzecim roku interny, pediatrii i chirurgii mogli dyżurować w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zdaniem samorządu lekarskiego, to furtka do "łatania" braków kadrowych i ryzyko dla pacjentów.

07.12.2018

Dodatkowe pieniądze na skracanie kolejek do specjalistów i operacje zaćmy

Finansowanie zdrowia

O 1,8 mld zł ma zwiększyć się fundusz zapasowy NFZ. Pieniądze mają być przeznaczone m.in.: na skrócenie kolejek do specjalistów oraz na operacje zaćmy i wszczepienie endoprotez. Fundusz jeszcze w tym roku otrzyma także dotację z budżetu na sfinansowanie świadczeń dla m.in. osobom nieubezpieczonych w wysokości ok. 320 mln zł.

05.12.2018

2,4 mln osób ma już prywatne ubezpieczenie

Finansowanie zdrowia

Według opublikowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń danych liczba osób objętych ochroną oferowaną przez dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzrosła o 20 proc. w ciągu roku i osiągnęła poziom ponad 2,4 mln osób. - Grupowe ubezpieczenia zdrowotne przestały być domeną dużych przedsiębiorstw oraz korporacji i stały się już standardem także w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

05.12.2018

OZZL: Rząd powinien zająć się szpitalami klinicznymi, które toną w długach

Finansowanie zdrowia

Zasadniczym, jeżeli nie jedynym, celem połączenia trzech szpitali klinicznych należących do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest ukrycie faktycznego bankructwa Dziecięcego Szpitala Klinicznego poprzez rozłożenie jego ogromnego zadłużenia na wszystkie trzy łączone lecznice– podkreśla zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. We wtorek odbyła się pikieta dotycząca połączenia szpitali WUM.

04.12.2018

Rejestr endoprotezoplastyk pokaże, ile szpitale mają powikłań i powtórnych operacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2017 r. u blisko 90 tysięcy pacjentów wszczepiono endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego. U części z nich były potrzebne powtórne operacje. Teraz nie wiemy dokładnie, jaka była przyczyna reoperacji i do jakich powikłań doszło po zabiegach, ale takie dane ma zawierać rejestr endoprotezolastyk, który powstanie w przyszłym roku.

23.11.2018

Z powiatów znikają szpitale

Finansowanie zdrowia

Niewydolne finansowo lecznice powiatowe zamykają się i trudno im będzie wejść ponownie do sieci. Dla samorządów korzystniej jest prowadzić przychodnie niż utrzymywać drogie oddziały z łóżkami, chociaż politycznie to delikatna sprawa. Natomiast eksperci i minister zdrowia uważają, że nie każdy powiat musi mieć własny szpital.

16.11.2018

Agencja Badań Medycznych - taka nowa instytucja jest potrzebna?

Finansowanie zdrowia

Nie jest jasny cel powołania Agencji Badań Medycznych, zastrzeżenia budzi także finansowanie jej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a propozycje zapisów dotyczące zamawiania towarów i usług nie są transparentne – to główne zarzuty wobec projektu, które stawiają pracownicy i pracodawcy oraz związki zawodowe związane z ochroną zdrowia.

14.11.2018

Pilotaż krajowej sieci onkologii z poślizgiem

Finansowanie zdrowia

Beata Rorant, dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwo Zdrowia zapowiedziała we wtorek, że zgodnie z projektem pilotaż w onkologii miałby ruszyć 1 grudnia br., ale „to nie jest pewne, bo analizują uwagi”.

13.11.2018

Lekarze rodzinni zaczęli wyścig po dotacje na komputery

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pierwsze wnioski na dofinansowanie sprzętu i oprogramowania przeznaczonego do wystawiania przez lekarzy rodzinnych e-zwolnień już wpłynęły do wojewódzkich oddziałów NFZ. Specjaliści mają czas tylko do 15 grudnia. To ostateczny termin, do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie. O przyznaniu pieniędzy decyduje kolejność zgłoszeń.

13.11.2018

SA: To NFZ finansuje szpitale, a nie dostawcy produktów medycznych

Finansowanie zdrowia

Pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych należy do Skarbu Państwa. Przerzucanie tego ciężaru na inne podmioty nie znajduje uzasadnienia - ani prawnego, ani moralnego - zauważył Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dlatego szpital powinien zapłacić za dostarczane materiały medyczne jednorazowo, a nie w ratach.

11.11.2018

Sejm raczej odrzuci projekt o likwidacji obowiązku szczepień

Finansowanie zdrowia

Dwie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. A podczas debaty na forum Sejmu tego samego dnia kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu

08.11.2018

Podwyżki dla pracowników pogrążają szpitale

Finansowanie zdrowia

​Rząd kazał dyrektorom naprawiać budżety szpitalne, ale sam nieustannie pogrąża je finansowo decyzjami o podwyżkach dla personelu medycznego. W przyszłorocznych budżetach dyrektorzy lecznic muszą też uwzględnić m.in. wzrost składki emerytalnej.

08.11.2018