Będzie standard udzielania teleporad, ale nie dla lekarzy specjalistów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rząd przygotowuje standard organizacyjny teleporady, ale tylko dla gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze pytają więc o to, dlaczego szpitale i poradnie nie będą mieć określonych prawnie zasad leczenia zdalnego. Krytykują też projekt za zbyt długą listę obowiązków dal lekarzy i nadmierną biurokrację.

07.08.2020

Wiceprezes NFZ: Stabilność finansowa szpitali jest naszym priorytetem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.

05.08.2020

Pielęgniarki mogą już udzielać porad i wystawiać recepty

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 sierpnia br. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lipca 2020 roku, które wprowadza zmiany w kompetencjach położnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły m.in. wystawić receptę, oraz podjąć samodzielną decyzję o sposobach leczenia ran.

02.08.2020

Nieudany eksperyment z komisjami, potrzebny nowy system do odszkodowań za błędy medyczne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wojewódzkie Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych doprowadziły w 2019 do zawarcia jedynie 25 ugód między pacjentami a szpitalami. Rzecznik Praw Pacjenta proponuje je rozwiązać. Chce wraz ze swoim biurem przyznawać odszkodowania w szybkim trybie i bez szukania winnych. Lekarze i prawnicy widzą w tym sens, ale nie wierzą, by Rzecznik sobie z tym poradził.

31.07.2020

Minister zdrowia opracował standardy udzielania teleporad

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każda przychodnia rodzinna będzie musiała ustalić z pacjentem termin udzielenia teleporady. Jeśli w trakcie rozmowy lekarz czy pielęgniarka dojdą do wniosku, że ona nie wystarczy, powinni zbadać chorego osobiście. Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu udzielenia teleporad.

30.07.2020

MZ chce uprościć rozliczanie kosztów pobierania narządów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Po zmianie rozporządzenia zespół transplantacyjny rozliczy chybione wyjazdy i chybione pobrania z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant lub z Narodowym Funduszem Zdrowia, a nie jak obecnie ze szpitalem zgłaszającym potencjalnego dawcę. Projekt zmian trafił do konsultacji.

29.07.2020

Gmina może udzielić pożyczki SPZOZ

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Systematyka regulacji prawnych ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o samorządzie gminnym prowadzi do wniosku, że gmina może udzielić pożyczki samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej. Zasady określa umowa pożyczki, w praktyce organ wykonawczy - wójt gminy, jest to bowiem stosunek cywilnoprawny, więc jest znaczna swoboda w określeniu warunków umowy pożyczki, w tym jej spłaty - wyjaśnia Marcin Nagórek, ekspert w LEX Administracja.

29.07.2020

Po skargach na zamknięte gabinety NFZ wznawia kontrole przychodni

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ze względu na sygnały o zamkniętych przychodniach, Narodowy Fundusz Zdrowia wznawia kontrole lekarzy rodzinnych i specjalistów. Jednocześnie resort zdrowia wypracował standardy udzielania teleporad. Zgodnie z nimi, jeśli konsultacja przez telefon nie pomogła, to medyk musi przyjąć pacjenta osobiście.

29.07.2020

PE: Trzeba produkować więcej leków na terenie Europy

Finansowanie zdrowia Farmacja

Europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o ujęcie fundamentalnej dla bezpieczeństwa zdrowotnego UE problematyki w przyszłej strategii farmaceutycznej. Uważają problem za niezwykle ważny, ponieważ obecnie 40 proc. leków na europejskim rynku pochodzi od producentów spoza UE.

28.07.2020

Laboratoria bez nadzoru i nowa ustawa tego nie zmieni

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nad laboratoriami medycznymi brakuje nadzoru i dlatego jakość wykonywanych przez nie badań, w oparciu o które lekarze podejmują decyzje terapeutyczne, często zawodzi. Resort zdrowia zapowiadał wzmocnienie nadzoru w planowanej ustawa o medycynie laboratoryjnej, ale skierowany do do konsultacji projekt przewiduje tylko zwykłą rejestrację laboratorium.

27.07.2020

Nowa ustawa bardziej scentralizuje NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie jednostką mocniej podporządkowaną ministrowi zdrowia, a pracownicy wszystkich oddziałów wojewódzkich zostaną podwładnymi prezesa centrali NFZ. Takie m.in. zmiany wprowadzi uchwalona w piątek przez Sejm dużą nowelizacja ustaw zdrowotnych.

24.07.2020

Recepta na bezpłatne leki dla ciężarnej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarz, pielęgniarka, położna, którzy będą chcieli zaordynować bezpłatne leki kobietom w ciąży, wypiszą na recepcie kod uprawnień "c". Przyszłe mamy otrzymają bez wydatku pieniędzy farmaceutyki, ale tylko te wypisywane na recepcie.

22.07.2020

Minister zdrowia będzie bardziej kontrolował NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą jeszcze bardziej scentralizować Narodowy Fundusz Zdrowia i zmniejszyć samodzielność dyrektorów poszczególnych oddziałów na rzecz prezesa oraz ministra zdrowia. Tłumaczą, że ma to usprawnić działanie instytucji, zwłaszcza w czasie pandemii.

22.07.2020

MZ szuka chętnych do prowadzenia terapii zaburzeń seksualnych

Prawo karne Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia polecił konsultantom wojewódzkim poszukiwanie placówek gotowych do włączenia się do programu terapii zaburzeń preferencji seksualnych. To próba zaradzenia sytuacji, gdy tylko trzy placówki w kraju, do tego wszystkie na południu, prowadzą dziś terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym.

22.07.2020

Wiele uwag pacjentów co do Funduszu Medycznego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Organizacje pacjenckie wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta wskazują, że źródło finansowania Funduszu Medycznego, który ma powołać procedowana w Sejmie ustawa, jest nieznane. Pacjenci obawiają się, że jeśli powstanie nowy fundusz celowy, to rząd nie będzie musiał już zapewnić rocznie 6 proc. PKB na zdrowie.

22.07.2020

Pandemia wymusza cyfryzację placówek medycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ze względu na stan epidemii rząd jeszcze szybciej informatyzuje ochronę zdrowia. Wprowadza aplikacje do odbierania e-recept, umożliwia pacjentom elektroniczne składanie dokumentów w Narodowym Funduszu Zdrowia, a lekarzom zdalne odbywanie egzaminów specjalizacyjnych.

21.07.2020

Fundusz Medyczny - słuszne cele i niepewne finansowanie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Cele w postaci wzmocnienia profilaktyki zdrowotnej czy udostępnienia pacjentom refundacji nowoczesnych leków, jakie ma zapewnić proponowany przez prezydenta Fundusz Medyczny są słuszne, ale będą trudne do realizacji, ponieważ nie jest znane źródło finansowania tegoż Funduszu. Są wręcz obawy, że będą to pieniądze z NFZ.

21.07.2020

Samorządy zabiegają o lepsze finansowanie szpitali i zmiany w sieci

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Samorządy proponują rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji szpitali. Chcą wprowadzenia możliwości rozliczenia ryczałtu na 2020 rok do końca roku 2021, a także zagwarantowanie, iż żaden szpital nie będzie miał ryczałtu na rok 2021 mniejszego niż na rok obecny w związku z mniejszym wykonaniem świadczeń w wyniku epidemii.

18.07.2020

Nowy urząd przejmie walkę z uzależnieniami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powstanie Krajowe Centrum do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom. Wesprze samorządy i organizacje pozarządowe w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Samorządowcy zabiegają jednak, aby większy nacisk położyć na przeciwdziałanie uzależnieniu od internetu wśród dzieci i młodzieży. Mają też wątpliwości, czy zmiana organizacyjna jest w tej dziedzinie potrzebna.

17.07.2020

Za dużo miejsc w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Łagodny przebieg epidemii w Polsce stawia pod znakiem zapytania sens dalszego funkcjonowania szpitali jednoimiennych tym bardziej, że nie mogą one przyjmować innych pacjentów niż z COVID-19, a ich personel ma przestój i nie wykonuje m.in. operacji. Jednak resort zdrowia myśli już o jesieni, kiedy może nastąpić nawrót pandemii.

16.07.2020