- Szpital w Żywcu to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie, która poprawi jakość życia mieszkańców. Warto podkreślić, że jest to pierwszy w Polsce w tej skali projekt partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ochrony zdrowia – mówił Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podczas otwarcia obiektu.

Wiceminister zwrócił się do osób zaangażowanych w projekt budowy szpitala powiatowego w Żywcu. Podkreślił, że są pionierami w tej dziedzinie. - Największe wyzwania stoją przed tymi, którzy coś rozpoczynają, ale to właśnie oni wyznaczają nowe trendy. Mam nadzieję, że te nowe trendy przyniosą efekty nie tylko na Ziemi Żywieckiej, lecz także w całym kraju, a formuła PPP będzie rozwijała się jak najlepiej – podkreślił wiceminister Puda.

Czytaj: Sąd wybudowany za prywatne pieniądze, państwo zarobi 34 mln zł>>
 

Budynek szpitala ma cztery kondygnacje. Jego powierzchnia to 18 tysięcy metrów kwadratowych. Dla pacjentów przygotowano między innymi 40 łóżek służących do opieki długoterminowej. W najnowszy specjalistyczny sprzęt został wyposażony oddział położniczo-ginekologiczny. W szpitalu będzie działał również pierwszy w mieście oddział rehabilitacyjny. Budynek ma też lądowisko dla helikopterów.

Inwestorem prywatnym jest spółka Inter Health Canada, która zaprojektowała, sfinansowała i wybudowała obiekt, a także jest odpowiedzialna za świadczenie usług medycznych. Partnerem publicznym jest Starostwo Powiatowe w Żywcu.