Fizjoterapeuci dyskutują o konieczności podwyżek
Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwraca uwagę na konieczność podwyżek grupy zawodowej fizjoterapeutów. Dotąd byli pomijani przy podejmowaniu decyzji dotyczących wzrostu wynagrodzeń.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwraca uwagę na konieczność podwyżek grupy zawodowej fizjoterapeutów. Dotąd byli pomijani przy podejmowaniu decyzji dotyczących wzrostu wynagrodzeń.
Każdy pacjent powinien mieć limit na świadczenia zdrowotne, a po przekroczeniu go musiałby płacić za leczenie. Limity nie powinny dotyczyć tylko procedur i leków ratujących życie. Współpłacenie pacjentów za świadczenia jest nieuniknione – uważa prof. dr hab. n. med. Ryszarda Chazan, przewodnicząca Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.
ZUS kontroluje e-zwolnienia wystawiane w czasie pandemii i izolacji, podważając ich wiarygodność. Zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przychodnie, które w wyniku konsultacji pacjenta w ramach teleporady, wystawiały odpłatnie zwolnienia. Takie działania uderzą w efektywność telemedycyny - wskazują eksperci.
Rada Ministrów przypomniała o obostrzeniach w strefach czerwonych i żółtych. Miejscami znajdującymi się w strefie czerwonej są powiaty: nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, Nowy Sącz, kolski.
Trwają badania nad wynalezieniem szczepionki na COVID-19, a tymczasem wiele osób wcale nie zamierza się zaszczepić. Wydaje im się, że epidemii nie ma i szczepionka nie jest im do niczego potrzebna. W takiej sytuacji zasadne staje się pytanie o prawne uregulowanie kwestii obowiązkowego szczepienia.
Komisja Europejska zakończyła rozmowy w sprawie zakupu szczepionek na koronawirusa z kolejną firmą - od CureVac zakupionych zostanie 225 mln dawek dla wszystkich państw członkowskich, w tym Polski. Nastąpi to jednak dopiero wtedy, gdy badania wykażą skuteczność szczepionki.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy zmieniającej funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Instytucja ma być bardziej scentralizowana, a pracownicy oddziałów wojewódzkich Funduszu, staną się podwładnymi prezesa Centrali. Ustawa przewiduje też dalsze dalszą informatyzację ochrony zdrowia.
W domach pomocy społecznej znów są ogniska koronawirusa. Odpowiadający za nie samorządowcy obawiają się, że zabraknie personelu do pracy i apelują m.in. do zakonników aby ci zgłaszali się do pomocy jako wolontariusze. O takie wsparcie zaapelował też szef Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
Prezydent RP Andrzej Duda w środę 26 sierpnia powołał na urząd ministra zdrowia dra n. ekon. Adama Niedzielskiego. Uroczyste wręczenie powołania odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Nowy minister zastąpił Łukasza Szumowskiego, który kilka dni temu podał się do dymisji.
Filip Nowak został nowym p.o. prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotąd był zastępcą prezesa NFZ do spraw operacyjnych. Zastąpił na tym stanowisku Adama Niedzielskiego, który objął w czwartek funkcję ministra zdrowia, po dymisji dotychczasowego ministra Łukasza Szumowskiego.
W ramach projektu e-zdrowie rozwijane będą kolejne e-usługi: zamawianie e-recept, centralna e-rejestracja, e-wizyty. Centrum e-zdrowia otrzymało na ten cel 120 mln złotych unijnego dofinansowania.
Trwająca od paru miesięcy pandemia koronawirusa oznacza gwałtowne załamanie ruchu turystycznego na terenie uzdrowisk oraz katastrofalne skutki finansowe dla działających tam podmiotów gospodarczych i dla samych gmin. Taka ocena wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.
W niektórych miejscach nie sposób dostać się do lekarza rodzinnego - podczas pandemii zamknięto przychodnie lub lekarze świadczą wyłącznie teleporady. W efekcie pacjenci szturmują SOR-y lub w błahych sprawach wzywają pogotowie.
Przepisy ograniczające obrót wierzytelnościami szpitali są zgodne z konstytucją, zaś ograniczenie wolności umów wynikające z tych przepisów służy zapewnieniu ochrony prawa do opieki zdrowotnej - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. - Wolność umów, jako wolność konstytucyjnie chroniona, nie ma jednak absolutnego charakteru, a co za tym idzie może podlegać koniecznym ograniczeniom
Szefowie placówek medycznych sygnalizują niedostateczne przygotowanie swoich placówek do drugiej fali pandemii i apelują o to, by minister zdrowia określił jasne zasady testowania pacjentów przeciwko COVID-19 w szpitalach, ale i poza nimi. Ich zdaniem w walkę z pandemią trzeba zaangażować również lekarzy rodzinnych.
Uchwalona właśnie tzw. pionizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to kolejny etap procesu centralizacji tej instytucji. To zły trend, bo czasem potrzebne są szybkie decyzje na poziomie lokalnym - uważa Marcin Pakulski, były prezes NFZ. I zastanawia się, czy prezesi sobie uświadamiają, że za każdą decyzję, podejmowaną na poziomie regionalnym biorą pełną odpowiedzialność, nawet karną.
Starostowie apelują o pilne opracowanie planu powrotu szpitali jednoimiennych do normalnego funkcjonowania, pomimo trwającej epidemii. Obawiają się też, że wszystkie szpitale będą musiały „odpracowywać” ryczałt, na który podpisały umowy, tymczasem nie mają na to oszczędności. A sytuacja szpitali, mimo zwiększonych dotacji wciąż jest zła.
Rząd będzie refundował szczepionki przeciwko grypie lekarzowi, pielęgniarce, ratownikowi medycznemu i farmaceucie. Nie włącza jednak do tego kręgu służb mundurowych czy nauczycieli, którzy także są narażeni na zarażenia i przenoszenie wirusów. To błąd - wskazują eksperci.
Wykład o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Jest to bowiem czynność starannego działania, więc uzyskane wynagrodzenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną płatnika składek.
W kategorii czerwonej pojawiły się dwa nowe powiaty: nowotarski i lipski, a Ruda Śląska i powiat ostrzeszowski spadły z niej do kategorii żółtej. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów - 7 czerwonych i 12 żółtych – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.