Szef rządu podczas wspólnej z ministrem zdrowia środowej konferencji prasowej poinformował też, że na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 220 mln zł, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł.

Wdrażamy nowy model 

Premier zapewnił, że od kilku lat rząd konsekwentnie rozwija i inwestuje w psychiatrę dziecięcą. - W sierpniu 2019 r. wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ub. roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w 2020 roku zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku - mówił szef rządu. Dodał, że w kwietniu 2020 r. działalność rozpoczęło 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej.

Morawiecki poinformował też, że w planach finasowania oddziałów wojewódzkich NFZ zabezpieczone są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z pierwszego poziomu sieci psychiatrii dziecięcej - dodał Morawiecki.

Czytaj także: Prof: Janas–Kozik: Psychiatria dzieci i młodzieży powoli wychodzi z kryzysu>>
 

Coraz szersza oferta

- W ramach systemu psychiatrii dziecięcej pojawia się kilka nowych elementów, m.in. bezpłatna infolinia oraz dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych - powiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Według niego, w systemie "bardzo dużo się zmienia i na pewno z korzyścią dla młodzieży".

Niedzielski wskazywał, że proces przebudowy systemu psychiatrii dziecięcej rozpoczął się w 2018 roku. - Zakłada on kompleksową przebudowę systemu psychiatrii dziecięcej, odejścia od takiego, można powiedzieć, już bardzo "zużytego" modelu psychiatrii, opartej na oddziałach szpitalnych, w kierunku psychiatrii środowiskowej, którą aktywnie budujemy od początku roku 2020 - powiedział minister zdrowia. - To, co dziś robimy, to jest pewne przyspieszenie w tym procesie, bo pojawiają się nowe środki na retaryfikację, na wzmocnienie infrastrukturalne (...) i myślę, że w ten sposób trzeba to postrzegać, że pandemia jest okazją do tego, by przyspieszyć pewne działania - wskazywał.

Minister zdrowia podczas konferencji przekonywał, że "w perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej, gdzie każde dziecko, młoda osoba, rodzic będzie wiedział, że w każdym powiecie może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami czy problemami swoich dzieci". - Tam zostanie zaopiekowany, tam będzie mógł skorzystać z psychoterapii. Będzie również w przypadku, jeśli ośrodek jest niewystarczający do prowadzenia leczenia, zostać skierowany do wyższych poziomów - mówił.