Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
lekarz pacjentki korytarz

Na Mazowszu rusza pilotaż sieci kardiologicznej

W poniedziałek rusza pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę. Resort zdrowia przekazał, że minister zdrowia podpisał w poniedziałek rozporządzenie w te sprawie. Powołał też radę ds. kardiologii.
lekarze stetoskop

Stypendia z KPO mają zatrzymać lekarzy w kraju, ale metody niepewne

Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy ma być powstrzymanie exodusu medyków za granicę. Zakłada on m.in., że więcej osób będzie mogło zaocznie studiować medycynę dzięki specjalnym stypendiom, finansowanym z pieniędzy UE. Zdaniem ekspertów pomysł rządu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a wielu absolwentów i tak nie zostanie w kraju,
zdrowie zlot stetoskop

W nowym KPO rząd chce dać szpitalom powiatowym więcej pieniędzy i nadzoru

Złożona do Komisji Europejskiej finalna wersja Krajowego Planu Odbudowy przewiduje 150 mln euro zwrotnych pożyczek dla szpitali powiatowych na modernizację i zakup sprzętu. Tyle, że najpierw rząd chce je zreformować i zrestrukturyzować. Jak? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że chce mieć nad nimi większy nadzór. Dlatego samorządy mówią: nie. Ich zdaniem nowo dodany do KPO punkt o reformie należy z niego wykreślić.
zdrowie zlot stetoskop

Tarcza Antykryzysowa dla paramedycyny

Umorzenie zwrotu subwencji w obszarze ochrony zdrowia nie będzie przysługiwało podmiotom leczniczym, mogą na nią za to liczyć homeopaci i irydolodzy wskazuje Naczelna Rada Lekarska i apeluje o zmianę zasad umarzania subwencji.
leki tabletki

Większe nakłady na rozwój przemysłu farmaceutycznego w KPO

W Krajowym Planie Odbudowy na pierwotnie na rozwój  produkcji substancji czynnych oraz innych form wsparcia przemysłu farmaceutycznego zarezerwowano tylko 193 300 milionów euro. W wersji przesłanej do Komisji Europejskiej już 300 milionów euro, ale w tzw. części pożyczkowej. To efekt za nacisków m.in. Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk, dziekanów wydziałów farmaceutycznych i chemicznych.

Przez złe finansowanie rehabilitacja pocovidowa może okazać się fikcją

Ministerstwo Zdrowia obiecywało Polakom, którzy przechorowali Covid, kompleksową i powszechną rehabilitację, która pozwoli im szybko wrócić do pełnej sprawności. Program jest już gotowy, za chwilę ma ruszyć, ale istnieją poważne obawy, że zakończy się fiaskiem. Wszystko przez złe wyceny, które zniechęcają fizjoterapeutów do angażowania się w pomoc ozdrowieńcom.
nfz logo 02

Do końca roku placówki medyczne mogą rozliczać umowy za 2020 r.

Ze względu na trwającą pandemię Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia postanowiły o przedłużeniu okresu rozliczeniowego umów za 2020 rok o kolejne pół roku - do 31 grudnia 2021 roku. Pozwoli na to zmienione rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, które zostało już podpisane, ale nie jest jeszcze opublikowane.
piwo alkohol szklanka

Zamykają izby wytrzeźwień, a pijących przybywa

Czy izby wytrzeźwień to relikt przeszłości? Samorządy likwidują je, bo są drogie w utrzymaniu, a prawo nie przewiduje obowiązku ich prowadzenia. Brakuje kadr, bo lekarze nie są zainteresowani pracą, a stawki są niskie. Tymczasem z powodu braku placówek, osoby po awanturach domowych czy ulicznych, trafiają pod opiekę policji lub do szpitali, co powoduje ogromne problemy organizacyjne.

Przez złe wytyczne i finansowanie ozdrowieńcy w najcięższym stanie zostaną bez rehabilitacji

Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, nie mogą doczekać się rehabilitacji pocovidowej. Ma ruszyć niebawem, ale wielu ekspertów już na starcie nie wróży powodzenia temu programowi. Powody to zbyt niska wycena i wygórowane wymagania kadrowe. A przez brak zróżnicowania stawek dla różnych kategorii chorych, ci w najcięższym stanie mogą być odsyłani z ośrodka do ośrodka.
zdrowie zlot stetoskop

Porozumienie Gowina chce odbudowy opieki zdrowotnej w Polsce

W sobotę 17 marca odbyła się konwencja Porozumienia Jarosława Gowina. Andrzej Sośnierz i Wojciech Maksymowicz przedstawili na niej główne postulaty zmian dotyczące m.in. ochrony zdrowia. Najważniejszy to zwiększenie finansowania opieki zdrowia, ale także skierowanie uwagi na pacjenta i jego potrzeby. Tyle, że dwa tygodnie potem Adam Bielan wykreślił z Porozumienia Maksymowicza, a Sośnierz odszedł z klubu PiS.
apteka leki badanie cisnienia

Apteki mogą prowadzić opiekę farmaceutyczną, ale nie ma rozporządzenia, ani finansowania

Od piątku obowiązuje nowe prawo o zawodzie farmaceuty. Prace nad nim trwały aż 30 lat. Dzięki niemu farmaceuta w porozumieniu z lekarzem będzie mógł prowadzić konsultacje na temat przyjmowanych leków i robić ich przegląd, sprawdzić, czy mogą być jednocześnie zażywane. Tyle, że wciąż brakuje rozporządzenia określającego szczegóły. Apteki mogą działać na podstawie ustawy
zdrowie skarbonka zlot

NFZ wspiera informatyzację przychodni, ale nie wszystkim pomoże

Przychodnie rodzinne, które do 13 kwietnia br. zakupiły komputery, oprogramowanie czy skanery - nie dostaną dofinansowania. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ może ono zostać przyznane tylko tym, które wydały pieniądze po tej dacie. I nie ma znaczenia, że elektroniczne skierowania ruszyły już 8 stycznia, i to wtedy wielu lekarzy zainwestowało w cyfryzację.
zdrowie zlot stetoskop

NFZ wyda 52,7 mln zł na dofinasowanie informatyzacji przychodni rodzinnych

​Placówki podstawowej opieki zdrowotnej mogą ubiegać się o dofinansowanie z NFZ zakupu sprzętu komputerowego, kopiarek wielofunkcyjnych, oprogramowania, szkoleń. Maksymalnie mogą otrzymać 6 504 zł na jedno miejsce udzielania świadczeń przez lekarza lub połowę tej kwoty, jeśli skorzystały z dotacji w ubiegłym roku, o ile zakupy zostały zrobione po 13 kwietnia.
justyna zajdel calkowska 0003

Prof. Zajdel–Całkowska: Pacjent musi oswoić się z telemedycyną 

Funkcjonowanie telemedycyny nie jest uzależnione jedynie od dobrej woli i chęci personelu medycznego. W grę wchodzą jeszcze warunki techniczne i umiejętności, których wiele osób po prostu nie posiada - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
lekarka mikrofon zarzadzanie pytajnik

Przedstawiciele zawodów medycznych protestowali przed ministerstwem

Przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia na ulicy Miodowej w Warszawie odbyła się w środę manifestacja przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Forum Związków Medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych. Jej uczestnicy prezentowali transparenty z apelami o wzrost wynagrodzeń, m.in.: "Godne zarobki za rzetelną pracę", "Nie ma medyków, nie ma leczenia",
lekarz pielegniarka protest

W środę protest pielęgniarek przed Ministerstwem Zdrowia

Na środę 7 kwietnia pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiadają protest przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. Domagają się podwyżek i wyższych nakładów na ochronę zdrowia, które według organizacji są konieczne w czasie pandemii.
dokumenty segregatory kalkulator

WSA: Prawo do prywatności nie chroni informacji o pensjach członków rady nadzorczej szpitala

Szpital działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały należały do powiatu. Wydatkowanie środków na wynagrodzenia członków rady nadzorczej należało więc do zakresu gospodarowania mieniem publicznym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał więc, że osoby te pełniły funkcje publiczne, a informacje o ich zarobkach podlegały udostępnieniu.
koronawirus unia europejska maska

Krajowy Plan Odbudowy nie naprawi służby zdrowia po pandemii

Zarówno lekarze, jak i pracodawcy, krytykują Krajowy Plan Odbudowy dla ochrony zdrowia. Zwracają uwagę, że Polska za dużo pieniędzy chce wydać na szczepionki przeciwko Covid-19 i inwestycje, a za mało na cyfryzację i koordynowaną opiekę. Przede wszystkim środki zaplanowane dla podmiotów świadczących usługi medyczne są zbyt małe. Ze 107 miliardów złotych trafi do nich jedynie 19 miliardów.
koronawirus szpital aparat tlenowy

NFZ zapłaci za dodatkową hospitalizację pacjentów pocovidowych

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje dodatkową hospitalizację pacjentów przebywających na oddziałach innych niż covidowe, którzy po hospitalizacji z powodu COVID-19, ze względu na stan zdrowia, wciąż wymagają pobytu w szpitalu. Fundusz za każdy dzień pobytu zapłaci placówce 50 zł.
irena lipowicz

Prof. Lipowicz: Centralizacja szpitali będzie sprzeczna z konstytucją

Odebranie samorządom szpitali, zmiany właścicielskie czy wprowadzenie ich centralnego zarządzania nie będzie rozwiązaniem skutecznym. Bo ich problemy wynikają przede wszystkim z niedofinansowania całego systemu ochrony zdrowia, w tym liczby i wyceny kontraktowanych świadczeń. Do tego centralizacji szpitali nie da się przeprowadzić zgodnie z konstytucją – mówi prof. Irena Lipowicz.