W środę 30 czerwca w całej Polsce miał miejsce protest ratowników medycznych, którzy domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń, zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wprowadzenia ustawy o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych.

Protest miał związek z podpisaną 17 czerwca przez prezydenta ustawę z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada m.in. podwyższenie od 1 lipca br. współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w załączniku do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, co spowoduje podniesienie kwot minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników, wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne.

Czytaj: minimalne płace w ochronie zdrowia">Prezydent podpisał ustawę podwyższającą minimalne płace w ochronie zdrowia>>
 

Nowa ustawa niekorzystna dla ratowników

Z zapisów zawartych w tej ustawie nie są zadowoleni ratownicy medyczni. - Zamiast podwyżek, rząd szykuje nam obniżki pensji. Tak odwdzięczają się nam dziś za walkę z pandemią na pierwszej linii frontu - mówili ratownicy podczas protestu. Wskazywali, że w ramach ustalania nowej ustawowej siatki płac, zostali zakwalifikowani do grupy "inne zawody medyczne", na skutek czego ich pensje zamiast wzrosnąć, jeszcze zmaleją. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przyznali, że ustalone w nowej ustawie wskaźniki są niekorzystne dla niektórych grup pracowników medycznych, w tym dla ratowników. 

Czytaj w LEX: Uproszczony dostęp do zawodu ratownika medycznego (dla osoby, która uzyskała kwalifikacje w kraju spoza UE) >

Z protestującym spotkał się minister Adam Niedzielski i jego zastępca Waldemar Kraska i po rozmowach zadeklarowali, że po zmianach płace ratowników nie tylko nie zmaleją, ale wręcz będą rosnąć.Będziemy chcieli wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące m.in. wypłaty dodatków dla tej grupy zawodowej - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Podkreślił, że udało się podczas spotkania wyjaśnić wiele wątpliwości, m.in. techniczną zmianę dotyczącą wypłaty dodatków. Zapewnił też, że szpitale otrzymają pieniądze na ich wypłatę. - Chciałem wszystkich zapewnić, że szpitale otrzymają pieniądze na te dodatki, które były wypłacane. To dotyczy zarówno pielęgniarek, jak i ratowników - powiedział.

Zobacz w LEX: Nowa siatka płac w ochronie zdrowia od 1 lipca >

W imieniu Ministerstwa Zdrowia zagwarantowałem, że te środki, które są przeznaczone na wynagrodzenia, nie będą przekazywane w kwotach niższych niż na dzień 30 czerwca 2021 r., czyli te pieniądze, które trafiają w tej chwili do ratownictwa medycznego nie będą niższymi pieniędzmi niż do tej pory - stwierdził podczas konferencji prasowej wiceszef resortu zdrowia po rozmowach z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Ratowników Medycznych. I zapewnił, że w żadnej stacji pogotowia ratunkowego nie zostaną obniżone wynagrodzenia ratownikom.

Czytaj w LEX: Wypalenie zawodowe pracowników ochrony zdrowia z perspektywy osoby zarządzającej jednostką ochrony zdrowia >

Nowe rozporządzenie zapewni ratownikom dodatki

Wiceminister poinformował, że w środę ukazało się zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia​ w sprawie określenia współczynników korygujących dotyczących świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych. Według Kraski "gwarantuje ono przekazywanie tych środków do świadczeniodawców, aby z dniem 1 lipca te środki były na takim samym poziomie jak do tej pory".

Sprawdź w LEX: Jakie leki ratownik medyczny może podawać samodzielnie? >

Kraska poinformował, że wynegocjowano także, że ratownicy w Zespołach Ratownictwa Medycznego będą mieli tzw. dodatki za święta i pracę w nocy, jakie dostają ratownicy, którzy pracują w szpitalnych oddziałach ratunkowych, także pielęgniarki, które pracują w szpitalnych oddziałach. Tego - jak zaznaczył - ratownicy w karetkach nie mieli. - W okresie covidowym my to wprowadziliśmy. Chcemy także ten dodatek wpisać na stałe dla ratowników medycznych. Myślę, że to jest dobra informacja, bo to będzie dodatkowe wynagrodzenia dla tych pracowników - mówił Kraska.

Sprawdź w LEX: Czy ratownik medyczny może być zatrudniony na stanowisku opiekuna medycznego? >