Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
operacja

Wiceminister i dyrektorzy z MZ pokierują zespołem do reformy szpitali

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył zespół, do którego zadań będzie należeć opracowanie projektu przepisów wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji w zakresie postępowań naprawczych szpitali. Przepisy mają umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji tych podmiotów. Zespół ma zakończyć działalność́ do 31 sierpnia br.
lekarz pacjentki korytarz

Premier i minister: Startujemy z profilaktyką 40 plus, ale lekarzy nam brakuje

Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.
opaska pacjent szpital

Kongres Wyzwań Medycznych - pandemia obnażyła słabości systemu

W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz
lekarz pacjentki korytarz

Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.
czerwony krzyz ratownicy

Skuteczny protest ratowników - przywrócone dodatki i zapowiedź podwyżek

Protest ratowników medycznych, który w środę miał miejsce w Warszawie i wielu innych miastach, przyniósł efekty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w niedalekiej przyszłości podwyżki dla tej grupy, a już teraz przywraca im dodatki, jakie otrzymali w czasie pandemii. Wchodzące od 1 lipca zmiany pozbawiały ich tej części otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.
zdrowie lekarz stetoskop

„Zdrowa przyszłość” – rząd przedstawia strategię rozwoju ochrony zdrowia

Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.
adam niedzielski

NFZ da szpitalom pieniądze na podwyżki minimalnych pensji

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki m.in. na podwyżki minimalnych pensji dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca - poinformowano we wtorek po spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych z ministrem Adamem Niedzielskim. Ma to związek z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm 28 maja, która gwarantuje podwyżki od 1 lipca pensji minimalnych.
banknot 500 zlotych pln

NFZ uwalnia rezerwę ogólną. 500 mln zł na "Profilaktykę 40 plus"

Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. w związku lepszą od zakładanej kondycją finansów NFZ. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Zdecydowana większość uruchomionej rezerwy ogólnej przeznaczona zostanie na program pilotażowy Profilaktyka 40+.

NFZ: 90 proc. teleporad - umowa z przychodnią do rozwiązania

Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.
pediatra dziecko lekarka stetoskop

Rząd chce odchodzić od płacenia przychodniom ryczałtem

Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.
lekarz laptop stetoskop

Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyły na 18 miesięcy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt porozumienia wynegocjowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Jednym z jego warunków jest odejście od karania za zbyt dużą liczbę teleporad. Ponadto prezes NFZ wystąpi do ministra zdrowia o powołanie zespołu do spraw reformy POZ.
zdrowie finanse zloty stetoskop

NFZ podwyższa stawkę lekarzom POZ za leczenie na miejscu

W piątek 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie, o ile leczą na miejscu. Lekarz, który ponad 75 proc. pacjentów bada tradycyjnie zamiast 171 otrzyma 179,55 zł.
anna golawska

Goławska: Cyfryzacja ułatwi korzystanie z usług zdrowotnych

Usługi umówienia się na wizytę do specjalisty oraz zdalnego zamówienie e-recepty przez Internetowe Konto Pacjenta będą dostępne jeszcze w tym roku - mówi wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jej zdaniem w pandemii wzrosło zaufanie do usług telemedycznych, dlatego wdrażany ma być m.in. zdalny monitoring pacjentów postcovidowych.
koronawirus fiolka probowka

Diagności laboratoryjni chcą zarabiać jak lekarze

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. - Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – twierdzi.
lekarz spotkanie korytarz

Będą nowe stawki wynagrodzenia dla lekarzy-rezydentów

Przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia nowe rozporządzenie przewiduje ustalenie nowej wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury – od 5478 zł do 5862 zł brutto – zależnie od roku specjalizacji i dziedziny. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych.
zdrowie zlot stetoskop

Już obowiązuje ustawa podwyższającą od lipca minimalne płace w ochronie zdrowia

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Rząd na podniesienie najniższych pensji już od 1 lipca przeznaczył blisko 4 mld zł, ale zdaniem lekarzy i pielęgniarek oraz opozycji to za mało. Senat zaproponował podwyższenie współczynników pracy, według których wyliczana ma być minimalna pensja, ale Sejm ich nie poparł. Pielęgniarki będą kontynuowały spór zbiorowy. Strajkować będą też ratownicy medyczni.
telefon komorka komorki

Lekarze rodzinni krytykują zmiany w finansowaniu teleporad

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zmiany te uderzą nie tylko w przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale i pacjentów przewlekle chorych. Nie będą mogli im już zdalnie wystawiać recept.
podatki zlotowki

Składka zdrowotna będzie liczona od realnego dochodu

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodują, że wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców będzie obliczana od realnego dochodu. Nie będzie składek zryczałtowanych. Sama stawka się nie zmieni – dalej będzie to 9 proc. Nie będzie jednak żadnej możliwości, by odliczyć ją od podatku – potwierdza to Jan Sarnowski, wiceminister finansów
koronawirus polska zlotowki maska

5,7 mld zł kosztowały dodatki covidowe dla medyków, ale nie wszyscy zadowoleni

Od początku pandemii do 21 maja tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał na dodatki covidowe 5,71 miliarda złotych - ustaliło Prawo.pl. Są placówki, które dostały miliony, np. Regionalny Szpital w Grudziądzu, i takie, które mniej niż milion, np. szpital w Świdniku. Zdaniem ekspertów niejasne zasady ich przyznawania ustalone przez ministra zdrowia podzieliły podmioty lecznicze i ich pracowników na lepszych i gorszych.
krew honorowe krwiodawstwo

Ceny krwi w 2022 roku bez zmian - centra krwiodawstwa chcą waloryzacji

W przyszłym roku ceny za krew sprzedawaną szpitalom przez centra krwiodawstwa mają być takie same jak w 2019 roku. Opłata za jeden ze składników ma być nawet niższa o 111 zł. Minister Zdrowia nie widzi bowiem, że według GUS inflacja rośnie. O waloryzację opłat apelują niektóre regionalne centra krwiodawstwa, zwłaszcza warszawskie, które najbardziej stracą na nowym cenniku.