Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.
Krzysztof Koślicki
08.05.2019
Doradca podatkowy Dla studenta
Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.
Monika Sewastianowicz
08.05.2019
Zarządzanie oświatą
Limit przyjęć na aplikację komorniczą w roku 2019 to 249 miejsc. Najwięcej miejsc dla aplikantów komorniczych przewidziano w Katowicach, najmniej w Białymstoku i Krakowie. Egzamin odbędzie się we wrześniu.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019
Strefa aplikanta
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego skrytykował rektora Uniwersytetu Warszawskiego za brak reakcji na krytyczną wypowiedź o Kościele katolickim, która padła podczas piątkowego spotkania z Donaldem Tuskiem. Jednak rektor następnego dnia ostro skrytykował to wystąpienie.
Krzysztof Sobczak
04.05.2019
Szkolnictwo wyższe
W tym roku wynik pozytywny uzyskało aż 541 uczestników egzaminu radcowskiego, czyli 89 proc. wszystkich zdających. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie opublikowała kompletne wyniki tegorocznego egzaminu. Największą zdawalność odnotowano wśród osób, które skończyły aplikację.
Monika Sewastianowicz
29.04.2019
Prawnicy Dla studenta
Ustawa 2.0. nie powinna być nazywana konstytucją dla nauki. Taka nazwa to tylko chwyt marketingowy. Konstytucja jest tylko jedna. Nie można zaś nauczania na uczelniach wyższych utożsamiać z „produkowaniem” osób przydatnych dla biznesu. Uczelnia ma też kształtować człowieka - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Aleksandra Partyk
25.04.2019
Szkolnictwo wyższe
Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym przewód doktorski można otworzyć w pełni na zasadach sprzed reformy. Lawina wniosków to efekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, braku listy czasopism naukowych, w których doktoranci mogliby publikować swoje prace, a także związanego z reformą bałaganu na uczelniach.
Monika Sewastianowicz
24.04.2019
Szkolnictwo wyższe
Student, który angażuje się w świadczenie porad klientom studenckiej poradni prawnej, może nauczyć się rozwiązywać prawdziwe problemy prawne. Ma on też niepowtarzalną możliwość zweryfikowania swoich planów zawodowych – wskazuje adwokat dr Wojciech Górowski, kierujący poradnią na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Aleksandra Partyk
23.04.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Od lutego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaczęły działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim, wkrótce uczelnia zacznie rekrutację na studia lekarskie, gdyż od jesieni rusza taki wydział. O tym, że otwarcie kierunków medycznych to dopiero początek, bo w planach jest otwarcie także własnego szpitala, rozmawiamy z rektorem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
20.04.2019
Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna
Do egzaminu komorniczego przystąpiło 150 zdających, w wynik pozytywny uzyskały 132 osoby. Zdawalność, według danych resortu sprawiedliwości, wyniosła ok. 88 proc. Była o 10 proc. wyższa niż w zeszłym roku, choć wtedy zdawało mniej osób.
Monika Sewastianowicz
17.04.2019
Strefa aplikanta
Trwa kryzys w oświacie, a matury za pasem. Rodzi to wiele pytań o rekrutację na uczelnie. Jeżeli z powodu strajku egzamin dojrzałości się opóźni lub w ogóle nie uda się go przeprowadzić w niektórych szkołach, pojawi się problem przy rekrutacji na wyższe uczelnie.
Monika Sewastianowicz
17.04.2019
Kadry w oświacie
Do 21 kwietnia można zarejestrować swój udział w tegorocznej edycji konkursu Tax’n’You. Jest on skierowany do studentów zainteresowanych tematyką podatkową, prawną i rachunkową.
Krzysztof Koślicki
15.04.2019
Już 25-26 kwietnia 2019 r. odbędzie się w Szczecinie XIV Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych przy Wydziałach Prawach i Administracji, temat to: „Informa(tyza)cja. Internet. Świat wirtualny”. Podczas konferencji wygłaszane będą referaty, będzie też można wziąć udział w warsztatach tematycznych.
Monika Sewastianowicz
12.04.2019
Dla studenta
Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym. Mediana zarobków to 2000 zł, studenci rzadko pracują w zawodach zgodnych ze studiowanym kierunkiem - wynika z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019”.
Monika Sewastianowicz
11.04.2019
Sztuczna inteligencja pomoże prawnikowi przeanalizować sprawę i zaplanować strategię postępowania. Jak jednak zapewnia Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który pracuje nad takim systemem, prawnicze, abstrakcyjne myślenie zawsze będzie w cenie. Programy mają jedynie ułatwiać prawnikom pracę.
Monika Sewastianowicz
10.04.2019
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy
Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje wakacyjne praktyki dla studentów: III, IV, V roku. W każdym z miesięcy (lipiec, sierpnień, wrzesień) Biuro przyjmuje około 10 praktykantów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 maja 2019 r.
Monika Sewastianowicz
05.04.2019
W czwartek, 4 kwietnia 2019 r. zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska, zajmująca się zagadnieniami historii powszechnej państwa i prawa, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka podręcznika, na którym wychowały się pokolenia studentów. Miała 88 lat.
Monika Sewastianowicz
04.04.2019
Koniec prac parlamentarnych nad ustawą o Funduszu Polskiej Nauki. Sejm przyjął w czwartek jedną, techniczną poprawkę Senatu. Rozwiązania wpisują się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020.
Patrycja Rojek-Socha
04.04.2019
Szkolnictwo wyższe
Sieć badawcza Łukasiewicz ma integrować i uzyskać efekt synergii w funkcjonowaniu kilkudziesięciu instytutów - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa. Pochwalił też świetną współpracę ze środowiskiem naukowym.
Monika Sewastianowicz
02.04.2019
Podziękowanie za owocną współpracę z uczelnią, w szczególności z wydziałem prawa i administracji, przyczynienie się do rozwoju badań i nowych form kształcenia oraz budowania krajowego i międzynarodowego prestiżu środowiska naukowego - taką treść zawiera dyplom wręczony prezesowi wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przez rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
Szkolnictwo wyższe
Dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego jest sprzeczne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do postępowania w tej sprawie przed TK, zainicjowanego wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy.
Monika Sewastianowicz
01.04.2019
Resort nauki przygotował przepisy wykonawcze dotyczące funkcjonowania sieci Łukasiewicz, w tym także dotyczące kontroli wewnętrznej oraz trybu pracy organów. Nowe przepisy mają wejść w życie w kwietniu, razem z ustawą powołująca sieć do życia. Głównym celem działalności Łukasiewicza będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.
Monika Sewastianowicz
28.03.2019
Z punktu widzenia legislacji Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce sytuuje się poniżej przeciętnego poziomu, i tak niskiego, naszej aktualnej legislacji - twierdzi prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że w ustawie tej jest mnóstwo przepisów, które powodują i będą powodować problemy interpretacyjne
Monika Sewastianowicz
28.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Resort nauki wyłoni 10 uczelni, które w latach 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencję. Ruszył konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Szkoły wyższe mają czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie.
Monika Sewastianowicz
27.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Od 26 do 29 marca 2019 r. na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1577 osób, w tym 1233 aplikantów, zaś do egzaminu radcowskiego - 2285 osób, w tym 1840 aplikantów.
Krzysztof Sobczak
24.03.2019
Prawnicy
Wdrażanie ustawy o szkolnictwie wyższym to proces trudny, bardzo emocjonalny, a czasami nawet konfliktowy. Mimo to wszystkie uniwersytety radzą sobie z tym dobrze i - co najważniejsze - wszystkie terminy wprowadzania zmian są przestrzegane - twierdzi przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Wojciech Nowak
Krzysztof Sobczak
22.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Z apelem o ponadpartyjny sojusz na rzecz tego, żeby nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe rosły systematycznie, i rosły w tempie szybszym niż przewiduje to ustawowy algorytm - zwrócił się do polityków wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Krzysztof Sobczak
22.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu przewiduje specjalna ustawa, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.
Krzysztof Sobczak
21.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Ostateczna decyzja rektora uczelni odnośnie zgody na realizację indywidualnego programu studiów oraz indywidualnej organizacji studiów nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Student nie może więc jej zaskarżyć do sądu administracyjnego - postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Robert Horbaczewski
21.03.2019
Dla studenta
Słabością dotychczasowych studiów doktoranckich był obniżający się poziom bronionych doktoratów, a w środowisku akademickim dosyć powszechna była opinia, że poprzedni model był dysfunkcyjny - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreślił, że przepisy Konstytucji dla Nauki o szkołach doktorskich dają dużą autonomię uczelniom.
Krzysztof Sobczak
20.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl