Karniści i cywiliści krytycznie o kolejnych zmianach w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Z najwyższym niepokojem przyjmujemy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w prawie karnym, nawiązujące do rozwiązań z 1969 roku, charakterystycznych dla państwa totalitarnego. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie stanem prawa procesowego cywilnego oraz postępującą dekompozycją systemu wymiaru sprawiedliwości. To stanowiska przyjęte podczas zjazdów katedr prawa karnego i cywilnego.
Krzysztof Sobczak
06.10.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ujęcie w uchwale Komisji Egzaminacyjnej drugiego stopnia nowych, niestawianych dotychczas zdającemu aplikantowi zarzutów co do treści jego pracy spowodował, że nie mógł on podjąć stosownej polemiki na etapie postępowania administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wystawione oceny oraz ich indywidualizowanie nie jest przejawem "luzu decyzyjnego",
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2021
Prawnicy
Przygotowaliśmy program zajęć wspomagających dla studentów pierwszego roku. Zapraszamy wszystkie uczelnie do wzięcia udziału. Do tej pory aplikuje po środki 170 uczelni, przeznaczamy na ten cel 36 mln zł – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Chodzi o pomoc osobom, które przez trzy semestry pracowały zdalnie.
Monika Sewastianowicz
05.10.2021

RPO: Ograniczenia praw osób niezaszczepionych można wprowadzić tylko ustawą

Szkoła i uczeń Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO Koronawirus szczepienia
Szczepienie nie jest jedyną formą zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania COVID-19 – równoległym rozwiązaniem może być test. Odmowy wpuszczania osób niezaszczepionych do restauracji czy kina nie są niezgodne z Konstytucją, ale muszą być zapisane w ustawie, zgodnie z konstytucyjnymi standardami ochrony praw i wolności – podkreśla RPO w wystąpieniu do premiera
Grażyna J. Leśniak
05.10.2021
Szkoła i uczeń Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO Koronawirus szczepienia

Doktorat pomaga na rynku pracy

Zarządzanie oświatą
Zarobki osób ze stopniem doktora są wyższe niż absolwentów z tytułem magistra. Największą premię za doktorat można uzyskać w dziedzinie nauk społecznych. Dla rocznika 2019 w pierwszym roku po doktoracie wynosi ona aż 60 proc. średnich lokalnych zarobków (tj. 3 848,37 zł).
Monika Sewastianowicz
04.10.2021
Zarządzanie oświatą
Konkurencja na rynku prawniczym jest duża, w Polsce działa coraz więcej zagranicznych firm i ich filii, a polskie działają na zagranicznych rynkach. To wpływa też na kancelarie, bo muszę oferować również międzynarodowe wsparcie. Polskim nazwowm i tytułom prawniczym coraz częściej towarzyszą angielskie odpowiedniki począwszy od aplikantów - trainee attorney-at-law skończywszy na kancelaryjnych ekspertach czyli "counsel".
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
04.10.2021
Prawnicy
Uczelnie, walcząc o studenta, prześcigają się w pomysłach na nowe kierunki studiów. Podążają za zainteresowaniami młodych ludzi. Powstaje groznawstwo, hydrografia morska, social media. Studenci będą rozwijać swoje umiejętności graficzne, ale też uczyć się jak rozpoznawać fake newsy. Innowacyjne kierunki mają dać szansę na dobrą pracę w przyszłości.
Beata Igielska
02.10.2021
Dla studenta
Uczelnie zaczęły rok akademicki w trybie stacjonarnym, jednak w razie konieczności ich władze są przygotowane do przejścia na tryb hybrydowy, a nawet zdalny - poinformował wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Michała Zasada.
Monika Sewastianowicz
01.10.2021

Potrzebny jeden program do obsługi uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Chcemy od podstaw obudować uczelnię jednolitym narzędziem, które obejmie administrowanie studentem i pracownikiem, czyli wszystkie działania związane z prowadzeniem kształcenia studenta. A poza tym cała administracja, wszystkie materiały dydaktyczne muszą być pomieszczone na tej platformie, np. sylabusy - mówi  ​Andrzej Sasuła, kanclerz Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej
Beata Igielska
01.10.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Edukacji i Nauki, w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracowało wytyczne dotyczące bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w czasie epidemii. Zasadą jest powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, a w przypadku doktorantów również w innych podmiotach prowadzących to kształcenie.
Monika Sewastianowicz
30.09.2021
Studenci korzystają ze zdobyczy techniki jak e-booki, webinary, internetowe biblioteki czy komunikatory. Ale nie porzucili też tradycyjnych sposobów nauki - nadal sięgają po notatki i "papierowe" książki. Przykładają coraz większą wagę do selekcjonowania informacji i... marzą o powrocie do stacjonarnej nauki na uczelniach.
Beata Igielska
30.09.2021
Dla studenta

Kanclerz: Wiele rozwiązań z czasu pandemii pozostanie na uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Cała komunikacja pomiędzy nauczycielami akademickimi, doktorantami, studentami, słuchaczami studiów podyplomowych i pracownikami administracji została oparta o pocztę elektroniczną oraz spotkania wideokonferencyjne Google Meet. W szczycie dziennie przez system przechodziło około 130 tys. wiadomości - mówi Paweł Kadłubiak, kanclerz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Beata Igielska
29.09.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
1433 osoby zdały na aplikację adwokacką, 1815 na aplikację radcowską - to wstępne wyniki egzaminów, które odbyły się w sobotę, 25 września, w całym kraju. Na aplikacje notarialną dostało się z kolei 453 osoby, a na komorniczą - 114. Ci, którzy otrzymali wynik pozytywny mają dwa lata od otrzymania uchwały by starać się o wpis na listę aplikantów.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2021
Prawnicy
Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie ma uprawnień do rozstrzygania we władczy sposób o prawach i obowiązkach strony. Wobec tego sądy administracyjne nie są właściwe do rozstrzygania sporów dotyczących uprawnienia do prowadzenia studiów przez uczelnie wyższe - taki jest sens postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W sobotę 25 września 2021 r. od godz. 11 w całym kraju po raz szesnasty przeprowadzane są państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz czternasty - państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Tylko do egzaminu na aplikację adwokacką podchodzi ponad 2400 osób.
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2021
Prawnicy
Na niemal wszystkich uczelniach wyższych pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w dydaktyce, na niektórych natomiast odkryła olbrzymie niedostatki organizacyjne. Ale ankiety przeprowadzone wśród studentów na różnych kierunkach potwierdzają, że Wydział Prawa i Administracji UJ świetnie sobie poradził z nowym wyzwaniem - mówi dr Paweł Czarnecki, nauczyciel akademicki.
Monika Sewastianowicz
25.09.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Warto dopracować mechanizmy automatyzujące obieg dokumentów oraz ergonomię pracy w tym środowisku. Dobrym rozwiązaniem będzie też możliwość zastosowania narzędzi pozwalających na wymianę modułów między systemami, zastosowanie analiz dużych zbiorów danych oraz sztucznej inteligencji. Liczymy, że takie rozwiązania będą dostępne w systemie EZD RP - mówi dr Marcin Dąbrowski,
Beata Igielska
24.09.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zastosowała się do decyzji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i krajowego wicerzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika i zerwała współpracę z sędzią Igorem Tuleyą, który prowadził na tej uczelni zajęcia ze studentami. Jednak w środę po południu poinformowano, że dalsza praca sędziego na uczelni będzie możliwa.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Minister Edukacji i Nauki ogłosił nabór wniosków od redakcji czasopism naukowych w celu opracowania nowego wykazu czasopism naukowych. A Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk przypomina ministrowi o konieczności przestrzegania obowiązujących w tej kwestii procedur uregulowanych w obowiązującym go rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Szkolnictwo wyższe

Raport: Pandemia przyspieszyła cyfryzację uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracownicy dydaktyczni wyższych uczelni w większym stopniu będą pracowali z wykorzystaniem różnych urządzeń IT – wynika z opublikowanego właśnie raportu Wolters Kluwer Polska i Fundacji Rektorów Polskich. Szybciej postępowało też wdrażanie informatycznych narzędzi do zarządzania uczelnią.
Monika Sewastianowicz
22.09.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Kształcenie lakarzy ma być możliwe także w uczelniach zawodowych - taką zmianę zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. I poinformował, że jego resort przygotowuje wspólnie w Ministerstwem Edukacji i Nauki potrzebne do tego przepisy. - Inicjatywy związane ze zwiększeniem naborów i otwieraniem nowych kierunków są w tej chwili priorytetowe - podkreślił.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Resort sprawiedliwości zaprasza do Akademii Prawa Unijnego – programu edukacyjnego organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, będącego cyklem seminariów poświęconych zagadnieniom związanym z prawem unijnym, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz jej przyszłością. Rekrutacja, w której mogą brać udział także studenci, trwa do końca września.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Dla studenta Prawo unijne
Studenci pierwszego roku, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną, mają tylko kilka dni na złożenie zaświadczenia z uczelni. Dzięki temu ZUS będzie mógł wypłacić im rentę rodzinną także za wrzesień. Czas na dostarczenie dokumentów upływa 30 września - przypomina Zakład.
Grażyna J. Leśniak
21.09.2021
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Redakcja miesięcznika „Przegląd Sądowy” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. przypomina o ogłoszonej niedawno trzynastej edycji konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Zgłoszenia publikacji będą przyjmowane do 15 października tego roku.
Krzysztof Sobczak
20.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na rozpoczynającej się właśnie programowej części Krajowego Zjazdu Adwokatury tematy umowy o pracę i reklamy mogą grać pierwsze skrzypce. Adwokaci - szczególnie z Warszawy - chcą zmian i to pilnie, bo sytuacja na rynku usług prawnych nie jest najlepsza. Problem jednak w tym, że to co jest atrakcyjne z punktu widzenia stolicy, w małych miejscowościach traci urok. Jedno jest pewne - szykuje się gorąca dyskusja.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2021
Zmiana przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce spowodowała problemy w wyliczeniu stypendium doktoranckiego, zwłaszcza dla tych, którzy rozpoczęli studia doktoranckie pod rządami "starych" przepisów. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decydują przepisy przejściowe i reguła wypłaty 60 proc. minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Matura - 1,5 tysiąca odwołań, 57 uznanych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że tegoroczni maturzyści złożyli do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego odwołania w zakresie oceny ponad 1,5 tys. zadań. Najwięcej dotyczyło zadań z biologii i z języka polskiego, a Kolegium podjęło rozstrzygnięcia na korzyść maturzystów w przypadku 57 zadań. Wcześniej dyrektorzy okręgowych komisji rozstrzygnęli na korzyść zdających w przypadku 1 536 arkuszy.
Krzysztof Sobczak
16.09.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Minister edukacji i nauki nadał statut Akademii Zamojskiej w Zamościu. - Po 237 latach odnawiamy Akademię Zamojską - powiedział Przemysław Czarnek podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Akademia Zamojska została utworzona w oparciu o istniejącą dotychczas Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła działalność 1 września tego roku.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Niektóre uczelnie uzależniają od zaszczepienia się na koronawriusa możliwości nauki lub zakwaterowania w akademikach. Ponieważ może to ograniczać konstytucyjnie chronione prawa - do nauki i do ochrony prywatności - RPO pytał ministra nauki o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby zapewnić uczelniom podstawy prawne dla działań prewencyjnych w czasie pandemii. Minister nie widzi jednak potrzeby.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Prawo.pl