Przemysław Czarnek zamiast dać na naukę więcej pieniędzy, dosypał więcej punktów. Te punkty to są tak naprawdę ruble transferowe, uwięzione między ministrem a uczelniami. To absolutnie nie podnosi ani poziomu naukowego ani nie dostarcza prawdziwej informacji zwrotnej naukowcom. Z rolą ewaluacji mamy od lat problemy, ale było zdecydowanie lepiej przed działaniami ministra.
Beata Igielska
22.12.2021
Szkolnictwo wyższe
Minister edukacji i nauki opublikował kolejną aktualizację wykazu czasopism punktowanych - zyskały m.in. takie czasopisma, jak "Pedagogika Katolicka". Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia jej wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów.
Monika Sewastianowicz
21.12.2021
Szkolnictwo wyższe
Zdawalność egzaminów na doradcę podatkowego na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 30 procent – poinformowało Ministerstwo Finansów. Mimo że pytania są jawne, kandydaci powinni skupić się bardziej na literze prawa, a nie na samych pytaniach. Obecnie wykaz zawiera około 1500 pytań testowych, 1300 pytań otwartych oraz 45 zadań. Egzamin obejmuje 100 pytań oraz jedno zadanie.
Wiesława Moczydłowska
21.12.2021
Prawnicy Doradca podatkowy Dla studenta

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci uniwersytetów „Unite!” – University Network for Innovation, Technology and Engineering. To organizacja, której celem jest innowacyjne kształcenie inżynierów, a jedną z możliwości jest uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej.
Monika Sewastianowicz
16.12.2021
Pracownicy krakowskich uczelni kierują apel do ministra edukacji i nauki, rządu i wszystkich partii politycznych w dniu czytania projektu budżetu państwa w Sejmie. O lepsze warunki pracy i płacy zaapelowali we wtorek przedstawiciele związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Monika Sewastianowicz
15.12.2021
Nie ma przepisów, które umożliwiałyby uczelniom podział na studentów zaszczepionych i niezaszczepionych - nie mogą tego robić nawet niepubliczne uczelnie i to nawet, gdy w grę wchodzą praktyki w szpitalach. Niektóre uczelnie próbowały nawet stosować takie zasady, ale obowiązujące obecnie rozporządzenie daje rektorom tylko możliwość przejścia na nauczanie zdalne lub hybrydowe.
Monika Sewastianowicz
14.12.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Ze smutkiem zapoznałem się z punktem porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem miało być potępienie przez Radę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara za słowa podziękowania wygłoszone w Niemczech podczas odbierania przyzanej mu nagrody - pisze prof. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
13.12.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Zdrowia planuje likwidację stażu podyplomowego dla lekarzy. Taką decyzję krytykują studenci zrzeszeni w Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Ich zdaniem staż jest potrzebny i jego usunięcie może negatywnie wpłynąć na jakość ochrony zdrowia.
Katarzyna Redmerska
13.12.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków do Programu „Sport Akademicki” w 2022 roku - na realizację programu w tej edycji przeznaczona została kwota 10 mln zł. Wnioski należy nadsyłać do 10 stycznia 2022 r. - a samo zadanie może być realizowane do końca 2022 r.
Monika Sewastianowicz
10.12.2021
Szkolnictwo wyższe
W okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. kształcenie na: studiach pierwszego stopnia; studiach drugiego stopnia; jednolitych studiach magisterskich; studiach doktoranckich oraz w szkole doktorskiej - prowadzi się wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Monika Sewastianowicz
09.12.2021
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół ekspercki do opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza. Znaleźli się w nim przedstawiciele resortów zdrowia i nauki, samorządu lekarskiego i uczelni medycznych. Eksperci mają pracować do czasu przedłożenia ministrowi zdrowia propozycji nowelizacji, ale nie później niż do 28 lutego 2022 roku.
Katarzyna Redmerska
06.12.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" również żąda podniesienia pensji pracowników nauki i szkolnictwa wyższego. Chce, by o 9 proc. wzrosło minimalne wynagrodzenie profesora. Resort nauki powołał zespół, który zajmie się analizą wynagrodzeń w sektorze nauki.
Monika Sewastianowicz
06.12.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Resort edukacji i nauki przygotował nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Zwiększono punktację dla wielu czasopism związanych z naukami humanistycznymi - w tym z prawem i naukami o administracji. Nadal jednak procedura tworzenia list budzi spore wątpliwości.
Monika Sewastianowicz
03.12.2021
Szkolnictwo wyższe

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
02.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Chcemy, żeby studenci umieli pracować w zespole, żeby posiedli wysokie kompetencje, bo to – w...
Monika Sewastianowicz
01.12.2021
Szkolnictwo wyższe
Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.
Monika Sewastianowicz
01.12.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne
We wtorek, 30 listopada, o godz. 12.30, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza studentów wyższych uczelni do udziału w edukacyjnej konferencji online Biegły rewident – zawód nadal z perspektywami. Eksperci PANA przedstawią tajniki zawodu biegłego rewidenta oraz odpowiedzą na pytania uczestników.
Krzysztof Koślicki
29.11.2021
Rachunkowość Szkolnictwo wyższe
Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.
Prawo.pl
26.11.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.
Wiesława Moczydłowska
26.11.2021
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Jacek Popiel zaapelował w środę do pracowników i studentów uczelni o dobrowolne udostępnienie informacji o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej.
Monika Sewastianowicz
24.11.2021
Szkolnictwo wyższe

Mentalność wciąż barierą dla cyfryzacji uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Podczas odbywającej się w dniach 23-24 listopada 2021 r. Konferencji LUMEN dyskutowano m.in. o cyfryzacji uczelni, którą przyspieszyła pandemia i związane z nią przejście na zdalne nauczanie. Konferencja ma stałą misję, która jest rozwinięciem akronimu LUMEN (Leaders in University Management). Poświęcona jest problematyce zarządzania uczelniami wyższymi.
Monika Sewastianowicz
24.11.2021
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zmiany krytycznie oceniała duża część środowiska akademickiego, w tym m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
24.11.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Prawo na UW na razie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracował zdalnie. Zajęcia w tym trybie - zgodnie z zarządzeniem prodziekana ds. studenckich - będą odbywać się do 12 grudnia 2021 r. Za zgodą prodziekana konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego z zachowaniem wymogów higieniczno-sanitarnych.
Monika Sewastianowicz
23.11.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Nauczyciele akademiccy podczas pandemii musieli się nauczyć hybrydowej pracy, wiązało się to czasem z dodatkowymi obowiązkami. Resort nauki poinformował jednak, że nie zamierza nowelizować przepisów dotyczących czasu pracy - pozostawi kompetencje do regulowania tej kwestii w rękach pracodawców.
Monika Sewastianowicz
19.11.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Do 31 styczna 2022 roku można się ubiegać o przyjęcie na moduł oficerski programu Legia Akademicka – poinformowało Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dla chętnych do przeszkolenia oficerskiego przygotowano 250 miejsc.
Monika Sewastianowicz
18.11.2021
Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zajęcia seminaryjne dla aplikantów komorniczych rozpoczynały się nie później niż 21 stycznia i trwały do 31 grudnia. Propozycje uzasadnia tym, że obecne rozwiązanie - czyli rozpoczęcie ich w pierwszy poniedziałek po Nowym Roku, jest niewygodne i trudne organizacyjnie zarówno dla aplikantów, jak i izb komorniczych.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2021
Wymiar sprawiedliwości

Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).
Monika Sewastianowicz
16.11.2021
Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl