W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 2000 uczelni z całego świata. Pierwsze miejsce niezmiennie od 11 lat zajmuje Harvard University. Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 381, na 402. pozycji jest Uniwersytet Warszawski.
Monika Sewastianowicz
25.04.2022
Szkolnictwo wyższe

Wręczono nagrody za książki przydatne w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Agnieszka Frąckowiak-Adamska i Paweł Bańczyk odebrali w poniedziałek nagrodę za książkę pt. "Formułowanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Praktyczny przewodnik", która otrzymała tytuł „Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2020 roku” w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Przegląd Sądowy".
Krzysztof Sobczak
25.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Uczenie prawników przy pomocy narzędzi online może być efektywne tylko wtedy, gdy obie strony procesu dydaktycznego będą zaangażowane w naukę. Inaczej może spotkać nas katastrofa i sytuacja, w której student nie będzie potrafił odróżnić ustępu od punktu, czy artykułu od paragrafu. Takie sytuacje już się zdarzały - mówi dr Kamil Stępniak, adiunkt w Instytucie Prawa Collegium Humanum.
Beata Igielska
20.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Należy zaniechać prac legislacyjnych związanych z projektem ustawy o Akademii Kopernikańskiej - stwierdza w liście otwartym Rada Narodowego Centrum Nauki. Członkowie Rady podkreślają celowość godnego upamiętnienia 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, wskazują jednak uwagę na realne zagrożenia, jakie dla nauki w Polsce może mieć powołanie Akademii Kopernikańskiej.
Krzysztof Sobczak
19.04.2022
Szkolnictwo wyższe
Ostatni rok to zmiany w kształceniu aplikantów warszawskiej izby. Kładziemy nacisk na podnoszenie kwalifikacji interpersonalnych, rozpoczął się program mentoringowy, chcemy ułatwić aplikantom zdobycie tytułu mediatora. Celem aplikacji nie jest bowiem tylko egzamin zawodowy, ale też pozyskanie umiejętności potrzebnych do właściwego wykonywanie zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
Było bezpieczniej, było łatwiej - szkolenia online dla aplikantów stały się szansą na naukę w trakcie epidemii. Jak się jednak okazuje, skutki są podobne jak w przypadku uczniów i studentów. Na zdalnych zajęciach szwankowała przede wszystkim aktywność, pojawiły się też problemy z częścią wykładowców, którzy z trudem realizowali program. Nic więc dziwnego, że samorządy wracają do trybu stacjonarnego.
Beata Igielska Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
15.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Uniwersytet Łódzki jeszcze w tym roku akademickim chce uruchomić nabór na nowy, stworzony z myślą o uciekających przed wojną Ukraińcach, kierunek - studia polskie z językiem angielskim. Deklaracje chęci podjęcia studiów zbiera Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ.
Monika Sewastianowicz
13.04.2022
Ukraina
Organizacje pozarządowe mogą aplikować w nowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem „MeduM” jest opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia uczniów. Materiały zostaną udostępnione na specjalnej platformie VoD.
Monika Sewastianowicz
12.04.2022
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda w praktyce realizacja programów i zadań związanych z rozwojem sportu akademickiego. Okazuje się, że nie udało się osiągnąć awansu w klasyfikacji medalowej, a wręcz spadliśmy w rankingach. Ponadto minister sportu nie zapewnił ewaluacji i monitorowania celu programu dotyczącego zwiększenia aktywności fizycznej studentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.04.2022
Finanse Dla studenta
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uruchomiło bezpłatne kursy podstawy medycznego języka polskiego. Zgłosiło się już ponad 3 tys. chętnych. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, po 3 tygodniach i 45 godzinach lekcyjnych będą mogli bez przeszkód podjąć pracę w zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki. A lingwiści i lekarze twierdzą, że to niemożliwe.
Jolanta Ojczyk
12.04.2022
Zawody medyczne Ukraina
Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, której projekt trafił do konsultacji społecznych, ma zlikwidować luki w przepisach – w tym te, dotyczące postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Dodany zostanie m.in. przepis dotyczący procedury odwoławczej, jednak nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Wciąż np. nie będzie jasne czy konieczne jest wydanie pozytywnego aktu wszczęcia postępowania oraz co należy robić w ramach preprocedury.
Monika Sewastianowicz
11.04.2022
Szkolnictwo wyższe
Choć większość osób, które studiują w naszym kraju to kobiety – stanowią one aż 58 proc., to na kierunkach inżynieryjnych wciąż jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Udział kobiet wśród studentów kierunków IT nie przekracza 20 proc., jednak rośnie - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach”.
Monika Sewastianowicz
07.04.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

SN: Uczelnia o. Rydzyka nie może dyskryminować niewierzących

Środowisko Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe
Zaświadczenie potwierdzające aktywność jako katolika wydane przez księdza proboszcza nie może być warunkiem dopuszczenia do studiów podyplomowych, gdyż jest to dyskryminacja - taki jest sens orzeczenia zapadłego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oddaliła skargę nadzwyczajną złożoną przez Prokuratora Generalnego na rzecz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.04.2022
Środowisko Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe
Doktorant będzie miał czternaście dni na rezygnację z drugiej szkoły doktorskiej – jeżeli tego nie zrobi, zostanie skreślony z listy – resort nauki doprecyzuje Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmiana, nad którą prace rozpoczął właśnie Sejm, ma też rozwiać wątpliwości w kwestii wyłaniania promotora pomocniczego - będzie nim też doktor habilitowany lub profesor.
Monika Sewastianowicz
06.04.2022
Szkolnictwo wyższe
Od 1 maja br. obowiązywał będzie zaktualizowany zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych dla kandydatów na doradców podatkowych. Obejmuje on pytania testowe, otwarte oraz zadania. Poinformowała o tym Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.
Wiesława Moczydłowska
05.04.2022
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Brak specjalistów w gronie samodzielnych pracowników naukowych danego instytutu na wydziale uniwersytetu z zakresu problematyki prezentowanej przez doktora z Ukrainy nie może być powodem odmowy nostryfikacji dyplomu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Dodał przy tym, że zażalenie na taką odmowę rozpoznaje zawsze rektor uczelni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2022
Szkolnictwo wyższe
Od 10 do 13 maja zaplanowano tegoroczne egzaminy zawodowe adwokatów i radców prawnych. Aplikanci, ale też prawnicy podchodzący do nich bez aplikacji, wykorzystują ostatnie tygodnie na intensywną naukę i m.in. powtarzanie przepisów. Prawnicy, którzy w zawodzie już są mówią, że czas stawiać na nowe umiejętności i specjalizacje, bo zdanie egzaminu, choć jest sukcesem, nie gwarantuje ani wejścia na rynek, ani utrzymania się na nim.
Beata Igielska Patrycja Rojek-Socha
02.04.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
Wskaźnik umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych wynosi obecnie 7 proc. To jest około 80-85 tys. studentów. A Ministerstwo Edukacji i Nauki deklaruje, że pożądane jest zwiększanie tego wskaźnika. Wśród obecnych priorytetów jest stworzenie możliwości studiowania w polskich uczelniach uchodźcom z Ukrainy oraz polskim studentom, którzy musieli opuścić ukraińskie uczelnie.
Krzysztof Sobczak
01.04.2022
Szkolnictwo wyższe

NSA: Skreślenie z listy doktorantów było niesłuszne

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Skreślenie z listy doktorantów jest bardzo istotną przeszkodą w realizacji zamierzeń zawodowych, bez wątpienia wpływającą na dalsze życie. Tak istotny przedmiot postępowania nakazuje wymagać od rektora spełnienia przedstawionych standardów postępowania, które umożliwią kontrolę decyzji wydanych w stosunku do skarżącej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając dwie decyzje i wyrok WSA.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.03.2022
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Najważniejsze instytucje środowiska akademickiego, m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk, zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie projektu dotyczącego Akademii Kopernikańskiej i o wstrzymanie dalszych prac nad nim.
Krzysztof Sobczak
29.03.2022
Szkolnictwo wyższe
Ujednolicenie w skali kraju kryterium dochodowego uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, obligatoryjność obrony pracy doktorskiej, przesunięcie terminu złożenia sprawozdania przez NAWA, udział związkowców w posiedzeniach rad uczelni - takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez MEiN projekt nowelizacji ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego.
Krzysztof Sobczak
28.03.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Sondaż: Uczelnie medyczne i szpitale dyskryminują kobiety

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Dyskryminacja kobiet ze względu na płeć w środowisku medycznym jest powszechnym problemem w Polsce. Najczęściej dotyka ona ratowniczki medyczne oraz lekarki. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal bml.pl, czyli Będąc Młodym Lekarzem. Zdaniem ankietowanych podejmowane przez pracodawcę czy uczelnię działania nie są wystarczające.
Katarzyna Redmerska
28.03.2022
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Brak tłumaczy z ukraińskiego wydłuża procedury na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Nawet jeżeli doktorant lub student uciekający z Ukrainy uratował swoją pracę i inne dokumenty, może mieć problem z szybkim ich przetłumaczeniem. Dodatkowo bywa to drogą usługą, o czym przekonali się przyszli medycy chcący podjąć studia na polskich uczelniach. Duże kolejki do tłumaczy powodują też opóźnienia przy innych procedurach - w tym tych dotyczących zabezpieczenia interesów dziecka.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mogło dochodzić do molestowania studentek i doktorantek. Rada Wydziału upoważniła dziekana do powołania komisji mającej dokładnie przeanalizować wszystkie okoliczności sprawy. Władze uczelni zawiadomiły też o podejrzeniach prokuraturę.
Monika Sewastianowicz
24.03.2022
Narodowe Centrum Nauki zawiesza możliwość współpracy instytucjonalnej z jednostkami z Rosji w realizowanych projektach. Takiej współpracy nie można zgłaszać też, starając się o grant. NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych.
Monika Sewastianowicz
24.03.2022
Szkolnictwo wyższe
„25 lat Konstytucji RP: w trosce o demokratyczne państwo prawa i jego miejsce w Europie” - to temat konferencji organizowanej 2 kwietnia br. przez Krajową Radę Radców Prawnych we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyskusja dotyczyć ma miejsca konstytucji w architekturze prawnej państwa oraz propozycji na reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Krzysztof Sobczak
24.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rząd wycofał się na razie z dodatkowej ścieżki uznawania kwalifikacji ukraińskich psychologów. Natomiast w przypadku prawników radzi skorzystanie z obowiązujących przepisów - w tym wpisu na listę prawników zagranicznych. Problemem są jednak dokumenty, które muszą przedstawić zainteresowani.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.03.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Ukraina
Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym – to główne pytanie, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji. Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Udział jest nieodpłatny, a dla wszystkich uczestników zostały przewidziane certyfikaty uczestnictwa biernego. Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
23.03.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Resort nauki przygotował rekomendacje dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie. Mają ułatwić kontynuowanie studiów oraz pracy naukowej w polskich uczelniach i ośrodkach naukowych, a także podjęcie pracy zgodnie z posiadanymi tytułami naukowymi i kwalifikacjami.
Monika Sewastianowicz
22.03.2022
Szkolnictwo wyższe Ukraina
Polacy, którzy studiowali medycynę w Ukrainie, informują o kosztach, które będą musieli ponieść, w związku wyrównywaniem różnic programowych. Specustawa nie rozwiązała tego problemu - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Jak pisze do ministra edukacji i nauki, opłaty w niektórych przypadkach mogą wynieść nawet 10 tys. euro.
Monika Sewastianowicz
22.03.2022
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina
Prawo.pl