Rektor Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska poinformowała na konferencji prasowej, że senat uczelni pozytywnie zaopiniował w poniedziałek „Politykę równościową i antydyskryminacyjną”. Za projektem oddano 45 głosów, przeciw trzy, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Monika Sewastianowicz
30.05.2022
Szkolnictwo wyższe
W sobotę 28 maja 2022 r. weszły w życie przepisy dotyczące nadawania stopnia doktora i podmiotów mających uprawnienie do jego nadawania oraz doktorantów i podmiotów prowadzących szkoły doktorskie. Przewidują one m.in. wprowadzenie rozwiązania łagodzącego skutki uzyskania kategorii naukowej B w danej dyscyplinie przez podmioty doktoryzujące.
Monika Sewastianowicz
28.05.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Łamanie praworządności w Polsce kiedyś się skończy. Każde zło ma swój koniec, każde deprawowanie prawa też. W pewnym momencie napotyka na wzrastający opór i wreszcie dochodzi, jeśli nie do rewolucji, to przynajmniej do wywrócenia dotychczasowego porządku. I ja w to wierzę – mówi prof. Stanisław Waltoś w wywiadzie udzielonym Prawo.pl z okazji swojego jubileuszu 90-lecia.
Krzysztof Sobczak
26.05.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Aż 90 proc. Polaków deklaruje, że wie, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Najpewniej czują się w tym ludzie młodzi, ale pomimo przekonania o swojej wiedzy, to oni są jednak grupą, która najczęściej popełnia błędy w postaci publikacji zdjęć swoich dokumentów w sieci lub udostępniania osobom trzecim loginów i haseł.
Krzysztof Sobczak
25.05.2022
Rynek i konsument Nowe technologie RODO
Już 26 maja startuje Law Session w ramach maruta.edu - wydarzenie kierowane do studentów i prawników oraz szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie nowych technologii. Motywem przewodnim wydarzenia będzie cyberbezpieczeństwo. Wydarzenie ma charakter hybrydowy. Stacjonarnie w Ufficio Primo w Warszawie oraz online.
Prawo.pl
24.05.2022

Młodzi farmaceuci nie chcą pracować w aptekach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Przyszli farmaceuci o swoich planach zawodowych myślą już w trakcie studiów. I wolą odbyć staż m.in. w firmie farmaceutycznej czy kosmetycznej niż w aptece. Absolwenci farmacji nie garną się więc do pracy w aptece. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez koncern farmacutyczny Gedeon Richter.
Katarzyna Redmerska
24.05.2022
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W wyniku ataku Rosji na Ukrainę ponad dwa miesiące temu do Polski, wraz z setkami tysięcy uchodźców, przyjechali również pracownicy uczelni i instytutów badawczych. Są to głównie kobiety wraz z ich dziećmi. Według szacunków obecnie w Polsce przebywa od 3 do 6 tysięcy ukraińskich naukowców. Niektórzy mają szanse na kontynuowanie pracy naukowej.
Monika Sewastianowicz
23.05.2022
Szkolnictwo wyższe
Od pierwszych dni marca br. na jednym z portali społecznościowych działa Grupa "Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy "aukcje". Jej uczestnicy wystawiają publikacje związane z prawem, a wylicytowane środki trafiają zaś do organizacji pomocowych wspierających Ukrainę. Grupa liczy już 1,9 tys. członków, a zebrano ponad... 225 tys. złotych.
Aleksandra Partyk
21.05.2022
Prawnicy
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która umożliwia m.in. wyznaczenie innego podmiotu uprawnionego przez Radę Doskonałości Naukowej w przypadku, gdy podmiot prowadzący postępowanie utraci uprawnienia w wyniku ewaluacji. Ustawa wprowadzi też nowe odznaczenie dla naukowców.
Monika Sewastianowicz
20.05.2022
Szkolnictwo wyższe

Legia Akademicka wyszkoli żołnierza i kandydata na oficera

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Wojsko
Realizacja nowej ustawy o obronie ojczyzny ma zwiększyć liczbę studentów służących w Legiach Akademickich - jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Szkolenie będzie dobrowolne i trzyetapowe. Po przejściu wszystkich etapów szkolenia, ochotnik będzie mógł przystąpić do egzaminu na podoficera lub egzaminu na oficera. Będzie też możliwe sponsorowanie studiów przez wojsko.
Monika Sewastianowicz
20.05.2022
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Wojsko
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN i związane z tym zmiany w systemie dyscyplinarnym będzie oznaczać też stworzenie procedury przywracania do orzekania sędziów, w której to się może odbywać - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Według niego byłoby to spełnieniem przez Polskę jednego z warunków postawionych przez Komisję Europejską dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy.
Krzysztof Sobczak
19.05.2022
Prawnicy
Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się dwoma kontrowersyjnymi ustawami: o służbie zagranicznej oraz powołującą Akademię Kopernikańskiej. Ponadto będzie procedował ustawę o KRUS i Inspekcji Weterynaryjnej. Senatorowie mają też wysłuchać informacji premiera na temat możliwości uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.
Jolanta Ojczyk
17.05.2022
Nie milkną echa wniosku do TK o zbadanie konstytucyjności przepisów o przynależności adwokata i radcy prawnego do izby samorządowej ze względu na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę kancelarii. Prawnicy szykują się do batalii o ochrony swojej samorządności, wielu z nich uważa równocześnie, że to krok do dalszych działań, choćby zlikwidowania izb czy łączenia obu zawodów.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
17.05.2022
Prawnicy
Rozstrzygnięto drugi etap V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym - coroczna inicjatywa, która ma popularyzować naukę postępowania cywilnego oraz umożliwiająca wspólną rywalizację studentom prawa z różnych uczelni. Zwycięzcą został Franciszek Skawiński, student pierwszego roku z Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
14.05.2022
Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe
Jak kubeł zimnej wody na głowy adwokatów i radców prawnych spadła informacja o tym, że do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich. Obawiają się skonfliktowania i rozbicia struktur samorządowych obu zawodów zaufania publicznego. Wieszczą też chaos i uderzenie w system pomocy prawnej, a więc w prawa obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do końca maja w Ministerstwie Zdrowia ma pracować nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów. Ma działać tylko do 1 czerwca. Poprzedni zespół funkcjonował od grudnia 2021 roku do marca br. Nowy zespół ma określić zasady udziału studentów w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz w innych czynnościach o charakterze techniczno-administracyjnym.
Katarzyna Redmerska
11.05.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne
Nie opadły jeszcze emocje związane z propozycją odejścia od zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, a pojawiają się kolejne wątpliwości związane ze zmianami w wygrodzeniach, które zaproponowano w przepisach dotyczących spłaszczenie struktury sądów. Tym razem chodzi o asesorów prokuratury, mieliby mieć o 20 proc. niższe wynagrodzenie niż asesor sądowy.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Miało być surowo, ale obiektywnie, a tymczasem o wynikach ewaluacji uczelni zdecyduje Ministerstwo Edukacji Nauki, które samo ustali wartości referencyjne. Będzie to ratunek dla wielu uczelni, także niektórych renomowanych i zasłużonych, które straciłyby uprawnienia np. do nadawania doktoratów, ale jednocześnie stawia pod znakiem zapytania sens reformy szkolnictwa wyższego.
Monika Sewastianowicz
11.05.2022
Szkolnictwo wyższe
Po raz kolejny poprosiliśmy o fundusze, które pozwoliłyby instytutom Polskiej Akademii Nauk na uniknięcie kryzysu finansowego związanego z tym, że mają subwencję statutową praktycznie na niezmienionym poziomie od kilku lat - poinformował prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Podkreślił, że na najpilniejsze potrzeby instytutów Polskiej Akademii Nauk nadal brakuje ok. 129 mln zł.
Monika Sewastianowicz
10.05.2022
Szkolnictwo wyższe
Z przekazanych przez MEiN danych wynika, że w roku akademickim 2021/2022 studiuje w Polsce 34 725 obywateli Ukrainy, którzy stanowią 41,5 proc. wszystkich cudzoziemców kształcących się w Polsce. Od 24 lutego blisko 5,7 tys. obywateli Ukrainy zgłosiło się na polskie uczelnie, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów, z czego 873 Ukraińców jest w trakcie rekrutacji a 472 już przyjęto.
Monika Sewastianowicz
10.05.2022
W całej Polsce, we wtorek rozpoczyna się maraton egzaminów zawodowych dla prawników, którzy chcą uzyskać tytuł adwokata lub radcy prawnego. W tym roku ma podejść do nich ok. 3800 osób, już bez maseczek i większości covidowych ograniczeń. A po czeka ich trudne wejście na prawniczy rynek. Stąd też coraz więcej głosów, że zmienić się powinny nie tylko prawnicze szkolenia, ale i forma egzaminu np. poprzez dodanie części ustnej.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2022
Prawnicy
Obecne egzaminy zawodowe dla osób, które chcą być radcami prawnymi lub adwokatami spełniają swoją rolę. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian, choć oczywiście można dyskutować np. nad częścią ustną. Ważne natomiast jest, by aplikacja rozwijała umiejętność korzystania z wiedzy prawniczej w różnych obszarach prawa, i w tym zakresie samorządy powinny przeprowadzić ewaluacje stosowanych narzędzi.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
Od 1 października proponujemy podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 4,4 proc. - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to rektorzy na uczelniach decydują o wynagrodzeniach i podwyżki już teraz na części uczelni stały się faktem. W wielu miejscach, w tym np. w KUL podwyżki już są faktem bez tych 4,4 proc., które proponujemy od 1 października - powiedział.
Monika Sewastianowicz
09.05.2022
Szkolnictwo wyższe
Otrzymaliśmy od KEN propozycje zestawu wartości referencyjnych i oceny poszczególnych dyscyplin, poszczególnych podmiotodyscyplin publikacji podmiotów - ogłosił w poniedziałek minister nauki Przemysław Czarnek. Do końca tego tygodnia dokonamy zmian w wartościach referencyjnych tak, aby zmniejszyć negatywne skutki ewaluacji - poinformował.
Monika Sewastianowicz
09.05.2022
Szkolnictwo wyższe
W poniedziałek Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło program specjalny dla ukraińskich naukowców. Skorzysta z niego 51 osób. Do Polski przyjechało lub wkrótce przyjedzie 38 badaczek i 13 badaczy. Program obejmuje badania podstawowe i aplikacyjne.
Monika Sewastianowicz
09.05.2022
Liczne wydarzenia ostatnich lat, klęski żywiołowe, kryzysy uchodźcze, a ostatnio tragiczna wojna w Ukrainie pokazują, że trzeba umieć pomagać – wskazał prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu dr Grzegorz Dziubanek. Stąd uruchomienie nowej specjalności na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Monika Sewastianowicz
06.05.2022
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie powołujące w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Rozwoju i Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki. Nowy pełnomocnik ma zająć się koordynowaniem działań na rzecz współpracy międzynarodowej oraz budowania relacji. Nie podano jednak, jakie praktyczne znacznie ma mieć jego działalność.
Monika Sewastianowicz
05.05.2022
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Pełniła funkcję dyrektora NAWA od maja 2020 r. W czasie jej kadencji agencja przygotowała programy,...
Monika Sewastianowicz
02.05.2022
Szkolnictwo wyższe
Prawniczki są zdolne, wykształcone, kompetentne i mocno zaangażowane w swoją pracę. Nie boją się trudnych projektów i dużych wyzwań, tak samo jak ich koledzy. Mimo to, w swojej pracy narażone są m.in. na umniejszanie ich wiedzy i dyskryminację. Nadal też rzadziej obejmują najwyższe stanowiska. Wiele z nich słyszy niewybredne komplementy, a część - wprost - "niemoralne" propozycje.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2022
Prawnicy
Nawet najlepsze narzędzia nie będą się sprawdzały w efektywnym nauczaniu, gdy wykładowca będzie chciał przygotować zajęcia jak najniższym kosztem. Niezwykle istotny jest zatem czynnik ludzki, zatrudnianie do nauczania jak najlepiej dobranej kadry dydaktycznej, polepszanie doskonalenie swoich kompetencji. Nauczanie online stało się dla wielu nauczycieli brutalną weryfikacją metod i technik prowadzenia zajęć.
Beata Igielska
29.04.2022
Dla studenta
Prawo.pl