Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej. Dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat - zaapelował we wtorek do rektorów uczelni minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział jednocześnie wsparcie finansowe dla uczelni  na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu tego roku.

 

Uczelnie solidarne z Ukrainą – oferują pomoc studentom>>

 

Zdalne nauczanie powinno być ostatecznością

Zwracając się do pracowników naukowych i studentów płockiej Akademii Mazowieckiej, minister Czarnek podkreślił, iż trwająca po agresji Rosji wojna na Ukrainie ma swoje konsekwencje gospodarcze, w tym energetyczne, a także społeczne, dla całej Europy, świata, a w szczególności dla Polski.

- To jest trudny czas. Stawiamy czoła tym trudnościom. Obniżamy ceny energii, ogrzewania do racjonalnych wartości. Raz jeszcze apeluję z tego miejsca. W związku z tymi działaniami, bardzo kosztownymi, ale potrzebnymi, bardzo proszę wszystkich rektorów w całej Polsce o refleksję. Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalne - oświadczył szef MEiN.

 

I dodał: "dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat". Jak zapowiedział, "decyzje rządu i parlamentu za chwilkę będą umożliwiały normalne funkcjonowanie". Czarnek podkreślił też, że na przyszły tydzień zaplanowane jest już ostatecznie spotkanie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z premierem, podczas którego ogłoszone zostaną - jak to określił – "kolejne bardzo dobre informacje, o kolejnych kilkuset milionach złotych jeszcze w tym roku dla uczelni i o kolejnych kilkudziesięciu milionach złotych dla uczelni zawodowych". We wtorkowej inauguracji roku akademickiego na płockiej Akademii Mazowieckiej uczestniczyli też m.in. marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz wicemarszałek tej izby niższej Piotr Zgorzelski. (ms/PAP)