SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Co do zasady umowa inżyniera kontraktu, polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu, konsultacjach jest umową starannego działania, a nie rezultatu - orzekł Sąd Najwyższy. - Data końcowa umowy jest związana z wykonaniem zadania, a nie z konkretnym terminem - dodał.

22.10.2019

Zamówienia in-house nie zawsze zgodne z prawem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Wyłączenie dla zamówień in-house po orzeczeniu TSUE w sprawie litewskiej powinno być trudniejsze do zastosowania. Wyrok przynajmniej w teorii powinien spowodować przesunięcie części zamówień dotychczas udzielanych bez przetargu do procedur wynikających z prawa zamówień publicznych - pisze Jacek Liput

20.10.2019

UE: Ponad 4 mld dotacji wydano z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Z opublikowanego we wtorek przez Europejski Trybunał Obrachunkowy audytu wynika, że ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wśród skrytykowanych państw znalazła się m.in. Polska.

08.10.2019

Przetargi: Elektroniczne oferty nie będą otwierane publicznie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Nie ma odwrotu od elektronizacji zamówień publicznych. Od stycznia 2021 roku wszystkie przetargi będą musiały odbywać się przez specjalną platformę. Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych e-oferty nie będą musiały być otwierane publicznie. Są jednak wątpliwości, czy to nie ograniczy ważnej w tej dziedzinie zasady jawności.

30.09.2019

Administracja dostaje narzędzia do transformacji cyfrowej

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo AI

Konkursowa platforma dla innowatorów, cyfrowa piaskownica administracji, zapewnienie usług chmurowych, sklep z aplikacjami - to cztery narzędzia transformacji cyfrowej, z których będzie mogła korzystać administracja publiczna. Ich powstanie ogłosił w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

27.09.2019

Niejasne zasady przy dotacjach na samorządowe drogi

Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Procedury przyznawania pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych wciąż budzą emocje wśród samorządowców. Największe niejasne dla nich kryteria zmian, które w stworzonych przez wojewodów listach projektów z propozycjami dofinansowania, może dokonywać premier.

27.09.2019

Nowe prawo zamówień do podpisu prezydenta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Wzmocnienie pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień, a także zwiększenie zainteresowania polskich firm udziałami w przetargach publicznych - to niektóre z zmian w przyjętej w czwartek bez zmian przez Senat nowej ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta.

26.09.2019

SN: Gdy podwykonawcy robót budowlanych są w sporze, wynagrodzenie trafia do depozytu

Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Złożenie spornej kwoty wynagrodzenia dla podwykonawców do depozytu było prawidłowe - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że nie było powodu, by inwestor ustalał relacje między podwykonawcami, którzy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wynagrodzenia i nie chcą złożyć oświadczeń woli, że zaspokojono ich żądania należycie.

13.09.2019

Urząd Zamówień Publicznych już dopuszcza waloryzację kontraktów

Zamówienia publiczne Małe i średnie firmy

Nagłe zmiany na rynku, wzrost cen materiałów czy wynagrodzeń uzasadnia zmianę umowy - stwierdził w najnowszym stanowisku Urząd Zamówień Publicznych. Zastrzegł jednak, że zamawiający musi każdorazowo ocenić, czy był to nieprzewidywalny wzrost kosztów. Zdaniem ekspertów może to uratować wiele kontraktów zawartych przed burzliwym wzrostem kosztów.

11.09.2019

Nowe prawo zamówień publicznych zwiększy prawa wykonawców

Zamówienia publiczne

Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych zapewne wzrośnie liczba odwołań kwestionujących wzorce umowne. Nowa ustawa bowiem wskaże, czego w nich nie może być, a Krajowa Izba Odwoławcza będzie już zobowiązana do zajęcia się taką sprawą - ocenia radca prawny Tomasz Krzyżanowski z kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.

05.09.2019

Rynek zamówień potrzebuje dobrych praktyk

Zamówienia publiczne

Obecne przepisy zawierają wiele rozwiązań, które pozwalają zamawiającym realizować zamówienia publiczne dobrej jakości. Nie są jednak stosowane w obawie przed kontrolą. Dlatego Urząd Zamówień Publicznych powinien przygotować wzorcowe dokumenty i dać gwarancję, że nie zostaną zakwestionowane – mówi Tomasz Zalewski, partner w kancelarii Bird&Bird.

29.08.2019

RPO: Przy zamówieniach publicznych należy uwzględniać potrzeby seniorów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do samorządów, żeby w udzielanych zamówieniach publicznych uwzględniały potrzeby osób starszych i kierowały się rekomendacjami ekspertów w tym zakresie. Inaczej seniorzy będą mieli utrudniony dostęp do korzystania z wielu usług publicznych lub zostaną go w ogóle pozbawieni.

26.08.2019

UOKiK tropi zmowę przy budowach dróg

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dwóch przedsiębiorców mogło wpłynąć na wyniki dziesięciu zamówień publicznych na remonty dróg. Według Urzędu miało to polegać na stosowaniu niezgodnego z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

26.08.2019

Ustawa o zamówieniach prawie gotowa - koncyliacje we wszystkich przetargach

Zamówienia publiczne

Sejmowa komisja do spraw deregulacji skończyła prace nad liczącymi ponad 700 artykułów dwoma projektami dotyczącymi przetargów. Jeden to nowe prawo zamówień publicznych, drugi to przepisy je wprowadzające. Do obu będą poprawki, a jedna z nich proponuje wprowadzenie postępowania koncyliacyjnego dla wszystkich zamówień.

26.08.2019

Od września pierwsze wspierane połączenia autobusowe

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Od pierwszego września tego roku mają ruszyć pierwsze połączenia autobusowe uruchamiane przy wsparciu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Natomiast nabory wniosków na środki z funduszu autobusowego powinny ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

30.07.2019

Kancelaria Hoogells wzmacnia zespół zamówień publicznych i PPP

Prawnicy Zamówienia publiczne

Radca prawny Anna Dynek, specjalistka w zakresie prawa zamówień publicznych, obsługi projektów infrastrukturalnych i PPP dołączyła do kancelarii Hoogells, gdzie objęła stanowisko Dyrektora Działu Zamówień Publicznych i Infrastruktury.

30.07.2019

Dentons pomagał przy największym w Europie zakupie autobusów ekologicznych

Samorząd terytorialny Prawnicy Zamówienia publiczne

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie kupią za 400 mln zł 130 przegubowych, elektrycznych autobusów niskopodłogowych. To największy zakup ekologicznych pojazdów dla publicznego transportu zbiorowego w Europie - poinformowała kancelaria Dentons, która doradzała przy tym przetargu.

29.07.2019

Komisja Europejska radzi jak postępować z wykonawcami z krajów trzecich

Zamówienia publiczne

W przetargach trzeba stawiać na jakość, a oferty zawierające rażąco niską cenę powinny być eliminowane. Takie wnioski płyną z wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie udziału w przetargach wykonawców spoza krajów UE – pisze Jacek Liput, radca prawny, szef praktyki prawa zamówień publicznych w kancelarii Gawroński&Partners.

28.07.2019