Sygnaliści w służbach mundurowych - idea słuszna, ale ma mielizny

Prawo karne Compliance Wojsko

Najnowsza wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa obejmuje również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych, czyli formacje hierarchicznie podporządkowane. Zdaniem ekspertów, idea jest jak najbardziej słuszna, ale z realizacją mogą być problemy. Projekt nie obejmuje na przykład najczęstszych naruszeń, do których dochodzi w takich służbach.

06.05.2022

Kobiety będą bronić Ojczyzny dobrowolnie, a obowiązkowo tylko niektóre

Administracja publiczna Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny nie przewiduje obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet ani obowiązkowej kwalifikacji. W armii mogą służyć dobrowolnie. Przepisy zostawiają jednak furtkę do kwalifikacji wojskowej kobiet, ale tylko tych o określonych umiejętnościach i specjalizacjach. Ale w czasie wojny możliwy jest szerszy zaciąg ochotniczy do obrony kraju.

29.04.2022

Armia potrzebuje rekruta, pomoże ustawa o obronie Ojczyzny

Administracja publiczna Wojsko

Jednym z celów ustawy o obronie Ojczyzny, która 23 kwietnia weszła w życie, jest pozyskanie rekruta dla wojska. Obok istniejącej już zawodowej służby wojskowej i terytorialnej służby wojskowej przepisy wprowadzają roczną dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Z ustawy nie wykreślono regulacji o obowiązkowej służbie zasadniczej, która ma trwać 9 miesięcy. Decyzję o jej przywróceniu pozostawiono w ręku prezydenta.

23.04.2022
1    3  4  5  6  7