Rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami 21 tez samorządowych

Samorząd terytorialny

Samorządowcy chcą, żeby na bazie uwag mieszkańców powstało 21 postulatów, które zostaną przedstawione partiom politycznym. Samorządowe tezy mają być podstawą do przygotowania konkretnych projektów ustaw, które zostaną przekazane parlamentarzystom.

11.07.2019

Skargę na bezczynność organu można przesłać przez ePUAP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Skargę na bezczynność organu można wnieść również w formie dokumentu elektronicznego do skrzynki podawczej tego organu - odpowiada ekspert na pytanie Czytelnika. Pismo takie powinno jednak spełniać określone wymogi.

11.07.2019

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.

11.07.2019

Nowe regulacje mają przyspieszyć wydawanie zgód wodnoprawnych

Samorząd terytorialny

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Dzięki wprowadzeniu nowych regulacji oczekiwane jest przyspieszenie wydawania zgód wodnoprawnych, również w przypadkach wymagających zgłoszenia, czyli dokonywanych w trybie „milczącej zgody”.

09.07.2019

Zarzuty złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych dla marszałka pomorskiego

Samorząd terytorialny

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego usłyszał w prokuraturze sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Mieczysław Struk nie zgadza się z ustaleniami służb i podkreśla, że nie ma szczegółowej instrukcji sporządzania oświadczeń.

09.07.2019

Samorządy chcą wykazać, ile dokładają do zadań zleconych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządowcy chcą uwzględnienia w klasyfikacji budżetowej wydatków, które ponoszą na zadania zlecone. Według nich wydawanie pieniędzy na te zadania powinno być przejrzyste, a wprowadzenie klasyfikacji bardzo by to uprościło. Innego zdania jest resort finansów.

09.07.2019

WSA: Skargi na uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego lepiej pocztą nie wysyłać

Samorząd terytorialny

W Kodeksie wyborczym przewidziano wyjątkowe rozwiązanie proceduralne. Termin do dokonania czynności jest zachowany, gdy pismo przed jego upływem zostanie wniesione do organu. Gdy strona nada przesyłkę na poczcie w ostatnim dniu terminu, to korespondencja do organu wpłynie już po czasie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

09.07.2019

Skan umowy o pracę inspektora ochrony danych powinien być udostępniony

Samorząd terytorialny

Skan umowy o pracę inspektora ochrony danych to informacja publiczna i powinien podlegać udostępnieniu. Natomiast skany dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje zawodowe to dokumenty prywatne, które nie są informacją publiczną, nie są więc udostępniane.

08.07.2019

WSA: Klub radnych nie może być pominięty w komisji skarg

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może powołać komisji skarg, wniosków i petycji w niepełnym składzie osobowym. Dlatego głosowanie nad jej składem powinno zostać przełożone do czasu, gdy będzie można powołać skład z uwzględnieniem przedstawicieli wszystkich klubów – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

08.07.2019

Mieszkańcy nie chcieli oceniać raportów o stanie samorządów

Samorząd terytorialny

Do 30 czerwca br. wszystkie samorządy przeprowadziły sesje, podczas których debatowały nad raportami o stanie swoich jednostek. Zgodnie z nowymi przepisami w dyskusji na ten temat na forum rady mogli brać udział mieszkańcy gmin i miast. W praktyce jednak z takiej możliwości nie korzystali.

08.07.2019

Specustawa pozwoli rządowi przejąć kontrolę nad Westerplatte

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku to cel uchwalonej w czwartek 4 lipca przez Sejm ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". To finał sporu w tej sprawie pomiędzy rządem i gdańskim samorządzie.

05.07.2019

WSA: Dieta nie przysługuje wyłącznie z racji pełnienia funkcji

Samorząd terytorialny

Dieta stanowi rekompensatę za utracone zarobki i sprowadza się do wyrównania wydatków oraz strat spowodowanych pełnieniem funkcji, np. przewodniczącego rady. Osoba zajmująca to stanowisko nie ma jednak prawa do dodatkowej stałej miesięcznej diety – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

05.07.2019

NIK: Większość ochotniczych straży nie może gasić pożarów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Tylko 30 proc. istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych i do nich trafia 70 proc. dotacji. Resztą tych funduszy dzielą się pozostałe jednostki, ale nie wystarcza to na solidne ich wyposażenie, a więc nie nadają się one do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych. 

04.07.2019

Niesamodzielność, brak środków i niejasność prawa szkodzą gminnym instytucjom kultury

Samorząd terytorialny

Pieniędzy na kulturę jest mało, a niejednolita interpretacja przepisów przez samorządy i instytucje kultury powoduje problemy. Mimo formalnej odrębności wójt, burmistrz i prezydent miasta mają wpływ na powołanie dyrektora i wysokość dotacji. Zdarza się, że samorządy karzą przedsiębiorcze placówki, ścinając im dotacje

04.07.2019

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.

04.07.2019

Nie wyrzucasz śmieci, ale i tak zapłacisz

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje jasno, że za śmieci zapłacimy w każdej sytuacji. Nawet, gdy odpadów nie wytarzamy lub pozbywamy się ich na własną rękę. Dzieje się tak, ponieważ należność ta ma charakter publicznoprawny, a nie opłaty za zrealizowaną usługę.

04.07.2019

Zmiany w ustawie mają przysporzyć gruntów na "Mieszkanie+"

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie podaży gruntów, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przez KZN, co ma umożliwić sprawniejszą realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego, a w szczególności rządowego programu „Mieszkanie+” - to główny cel podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

03.07.2019

W gminach uzdrowiskowych będzie można otwierać niektóre zakłady

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która zliberalizuje przepisy i pozwoli na zakładanie firm wytwórczych w pobliżu sanatoriów. Dotychczas obowiązujące prawo zabrania się m.in. lokalizacji nowych oraz rozbudowy istniejących zakładów przemysłowych, nawet tych niezagrażających środowisku i nieuciążliwych dla mieszkańców.

03.07.2019