Karta Wojewódzka - więcej władzy dla samorządów

Samorząd terytorialny

​Rząd centralny powinien zajmować się sprawami strategicznymi, takimi jak obronność, polityka zagraniczna, wspólne ubezpieczenia zdrowotne czy emerytalne. Te niestrategiczne, jak edukacja czy podział środków na program 500 plus z powodzeniem mogą przejąć samorządy wojewódzkie. To propozycja ekspertów w ramach projektu „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”.

18.06.2019

Rząd chce wspierać rozwój małych i średnich miast

Samorząd terytorialny

Mniejsze i średnie miasta wyludniają się, gdy mieszkańcom doskwiera brak mieszkań, niedobór miejsc pracy czy upadek lokalnego przemysłu. Żeby ich zatrzymać, miasta muszą zainwestować w polepszenie warunków życia i zwiększenie dostępności, również dla niepełnosprawnych i seniorów. Warto zabiegać o rządowe dofinansowanie

18.06.2019

Wciąż nie wiadomo, co z podatkiem VAT od cen prądu

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.

17.06.2019

Podwyżki dla nauczycieli obciążą samorządy na 1,3 mld zł

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rząd przerzuca na samorządy skutki zmian w Karcie Nauczyciela, wyliczone na 1,3 mld zł. Samorządowcy chcą pieniędzy na realizację obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli oraz innych zobowiązań przyjętych przez rząd w trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Resort edukacji obiecuje, że pieniądze będą.

17.06.2019

Dofinansowanie w zwalczaniu plagi komarów dla podtopionych gmin

Samorząd terytorialny

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach. Gminy, które ucierpiały, otrzymają kolejne wsparcie finansowe z rezerwy ogólnej. Wnioski będzie można składać do MSWiA za pośrednictwem wojewodów.

17.06.2019

WSA: Zebranie wiejskie to organ uchwałodawczy, nawet jeśli gmina ma inne zdanie

Samorząd terytorialny

Zebranie wiejskie nie jest tym samym co ogół mieszkańców uprawnionych do wyboru sołtysa oraz członków rady sołeckiej. Dlatego zapis uchwały gminnej nadający jej taką kompetencję narusza prawo, a tym samym musi być unieważniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

17.06.2019

Planowanie przestrzenne nadal w lesie

Samorząd terytorialny Budownictwo

W Polsce buduje się osiedla, a nie miasta, a brak kontroli nad rozlewaniem się ośrodków miejskich i ich zabudową prowadzi do chaosu przestrzennego. Od reszty Europy różni nas to, że nie wiadomo, gdzie jest u nas miasto, a gdzie tereny leśne – uważają eksperci. To kryzys gospodarki przestrzennej – alarmują.

17.06.2019

Szpital upada, powiat może zbankrutować

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Starosta żywiecki obawia się upadku szpitala, który zapewnia opiekę medyczną 150 tysiącom mieszkańców i około 50 tysiącom turystów. Długi szpitala powodują coraz większe zadłużenie powiatu, który niebezpiecznie zbliża się do granicy swoich możliwości finansowych. Potem czeka go bankructwo.

17.06.2019

Testament urzędowy praktyczny, ale mało popularny

Samorząd terytorialny

Testament allograficzny (urzędowy) to alternatywa dla testamentu notarialnego. Ma przy tym swoje zalety. Opłaty są niższe, a sporządzenie go w domu testatora nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Ponieważ jest rzadko sporządzany, urzędnikom przyjmującym ostatnią wolę incydentalnie, zdarzają się czasem błędy formalne.

15.06.2019

Cmentarz może być pod miastem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Problem zakładania nowych cmentarzy może rozwiązać dopuszczenie możliwości ich lokalizowania nie tylko w samych miastach, ale też w okolicznych gminach. Nadszedł też już czas, aby zliberalizować przepisy o kolumbariach, a nawet pomyśleć o prywatyzacji zadań publicznych związanych z grzebaniem zmarłych - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

15.06.2019

Minister prosi samorządy o sprawną wypłatę świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Minister rodziny apeluje do samorządów o odpowiednią organizację i przygotowanie realizacji zadań związanych z obsługą Programu „Rodzina 500+”. Jak zapewnia, fundusze na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

14.06.2019

WSA: W walce z alkoholizmem gmina jeden krok za ustawodawcą

Samorząd terytorialny

Przyczyną nieważności zapisów gminnej uchwały określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu na terenie gminy może być wkroczenie w materię zarezerwowaną dla ustawodawcy i nieprecyzyjność przepisów. Chodzi o odgórne wskazanie wymogów architektonicznych oraz niepewność co do odległości punktu sprzedaży - wyjaśnił WSA w Gorzowie Wlkp.

14.06.2019

Ewidencja odpadów od 1 stycznia 2020 roku będzie tylko elektroniczna

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Sejm przyjął w czwartek ustawę, zgodnie z którą prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie od przyszłego roku wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

13.06.2019

Gmina dziedzicząca mieszkanie może je wynająć

Samorząd terytorialny

Gmina na skutek dziedziczenia spadku staje się właścicielem jego składników i może nimi swobodnie rozporządzać, a więc np. oddać wchodzące w skład spadku mieszkanie w najem – odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.

13.06.2019

Mniej w kasach gmin po przekształceniu użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo

Tylko w pierwszych latach, jeśli jednorazowe opłaty będą masowe, uwłaszczenie może działać na plus na gminne budżety. W dłuższym czasie stracą, bo ustawodawca nie zapewnił rekompensat za utracone wpływy. Samorządowcy mówią, że to atak na ich majątek. Tymczasem w dużych miastach już wzrosły koszty kadrowe związane z realizacją ustawy.

13.06.2019

Cmentarz w partnerstwie - Kraków zbuduje nekropolię w PPP

Samorząd terytorialny

Jeszcze w tym roku w Krakowie ruszy inwestycja realizowana wspólnie przez Zarząd Inwestycji Miejskich i prywatnego operatora projektu budowy infrastruktury cmentarnej. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powstanie spopielarnia, budynek ceremonialny, kolumbarium i ok. 9 ha cmentarza. 

12.06.2019

Rząd nie może odsyłać samorządów do banków

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Państwo zleca samorządom coraz więcej zadań, nie gwarantując ich finansowania - miasta domagają się już zwrotu ponad 100 milionów złotych. Nie przychodzi im z pomocą Trybunał Konstytucyjny, a dochodzenie roszczeń w sądzie jest bardzo trudne. Samorządy są zmuszane do dopłacania z własnej kieszeni. Rząd doradzał im nawet, że mogą w tym celu... zaciągnąć kredyt w banku.

12.06.2019

NIK: Parkowanie płatne w miastach nie zawsze legalne

Samorząd terytorialny

Wrocław w ciągu 4,5 roku osiągnął 49,8 mln zł dochodu ze stref płatnego parkowania. Jednak zastrzeżenia NIK wzbudziła budowa parkingu podziemnego, bo została nierzetelnie przygotowana. Inne miasta pobierały nienależne opłaty, niektóre strefy były źle oznaczane. NIK oceniła funkcjonowanie stref w miastach.

11.06.2019

W czerwcu debaty nad raportami o stanie samorządów - jest sporo wątpliwości

Samorząd terytorialny

Raport o stanie samorządu ma być omawiany na sesjach rad pierwszy raz, bo to nowy obowiązek. Jednak przez luki w prawie pojawiają się pytania związane z tymi debatami. Np. czy dziecko może zabrać głos na sesji? Ile czasu ma mówić mieszkaniec, żeby sesja nie trwała za długo? Kiedy radny może mu przerwać?

11.06.2019

RIO: Dochody z opłat za śmieci wciąż nie pokrywają kosztów gmin

Samorząd terytorialny Środowisko

Wkrótce regionalne izby obrachunkowe opublikują wyniki kontroli przeprowadzonej w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ich przeznaczenia. Ze znanych już ustaleń wynika, że samorządy muszą do systemu dopłacać z własnych dochodów, kosztem realizacji innych zadań.

10.06.2019