Brak transmisji z obrad rady narusza prawo, nawet gdy gmina jest biedna

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Nieudostępnianie mieszkańcom transmisji z sesji rady narusza prawo i nie ma znaczenia argument, że gminy nie stać na sprzęt. Już prawie dwa lata samorządy mają obowiązek zapewnienia dostępu do obrad online. Okazuje się jednak, że jest gmina, gdzie takiego przekazu nie ma.

29.10.2019

NIK: Brakuje środowiskowych domów samopomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Mimo że od kilku lat rośnie liczba ośrodków dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz nakłady finansowe państwa na ten rodzaj wsparcia, wciąż są „białe plamy”. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że na koniec 2018 roku w prawie 8,5 proc. powiatów nie było żadnej takiej placówki, a niemal 20 proc. wszystkich ośrodków nie spełniało standardów.

28.10.2019

Brak prostej definicji budowli podziemnej to problem dla gmin górniczych

Samorząd terytorialny

Przez wiele lat gminy górnicze pobierały podatek od nieruchomości, od 2014 roku borykają się ze zwrotem tych podatków. Spór jest o to, w jakim zakresie może on obejmować podziemne budowle. W przypadku Jastrzębia Zdroju było to ponad 100 milionów złotych zwrotu dla przedsiębiorstwa górniczego. Wiele gmin wciąż się rozlicza, a wpływa to też na wskaźniki w budżecie miasta – mówi prezydent miasta Anna Hetman.

28.10.2019

Wójt startujący do parlamentu powinien zapobiec paraliżowi gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Odpowiedzialność wobec gminy i mieszkańców powinna skłonić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta kandydującego do Sejmu czy Senatu do zabezpieczenia pełnomocnictw w urzędzie. Bo po wyborze do parlamentu, kiedy mandat samorządowy wygasa, przez nieokreślony prawem czas gmina czeka na powołanie przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta.

25.10.2019

Wnioski o dotacje za straty w uprawach w wyniku suszy można składać do 15 listopada

Samorząd terytorialny

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc suszowa jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, gdy szkody wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

24.10.2019

Stefan Płażek: Sekretarz to najwyżej wykwalifikowany człowiek w urzędzie

Samorząd terytorialny

Sekretarz w samorządzie powinien mieć przydzielony wyraźny zakres kompetencji. Dzięki temu jego wysokie, najwyższe kwalifikacje byłyby wykorzystywane z korzyścią dla jednostki – uważa dr hab. Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

23.10.2019

Szkolenie sołtysa bez podatku dochodowego

Samorząd terytorialny PIT

Uczestnictwo sołtysów w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych, finansowanych ze środków budżetu gminy, gdy wiąże się z wykonywaniem przez nich funkcji, należy zaliczyć do ich codziennych obowiązków. Wydatki gminy w tym zakresie nie są dla sołtysów przychodem. Nie stanowią też dla nich nieodpłatnego świadczenia - uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

22.10.2019

WSA: Obcokrajowiec może być dyrektorem liceum

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Cudzoziemiec może zostać dyrektorem liceum ogólnokształcącego o specjalizacji sportowej, nawet jeśli nie ma znajomości języka polskiego poświadczonej egzaminem lub dokumentem - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W dwóch punktach sąd zarządzenie uchylił jako wydane z błędną podstawą prawną.

22.10.2019

Nieważność decyzji w trybie dekretu Bieruta, jeśli nieruchomość wchodziła w skład gospodarstwa rolnego

Samorząd terytorialny

Uprawnienie do żądania stwierdzenia nieważności decyzji wydanej w trybie tzw. dekretu Bieruta w odniesieniu do nieruchomości warszawskiej, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, nie przysługuje wszystkim spadkobiercom dotychczasowego właściciela - piszą Agata Plichta-Trzonkowska oraz Kamil Rudol, adwokaci z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

22.10.2019

Wójt wybrany do parlamentu - komisarz ma powiadomić o wygaszeniu mandatu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wraz z wyborem do Sejmu lub Senatu traci mandat samorządowy. Niestety wiąże się z tym szereg wątpliwości zarówno co do czasu na powołanie w ich miejsce komisarzy jak i sprawowania władzy wykonawczej w tym czasie - piszą prof. UAM dr hab. Krystian Ziemski i radca prawny Natalia Błaszczyk.

21.10.2019

Zdarza się, że wójt „naciska” na sołtysa, na co przeznaczyć fundusz sołecki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.

19.10.2019

Prof. Izdebski: Dobrze, że głos samorządów będzie w parlamencie

Samorząd terytorialny Wybory

Łączenie funkcji samorządowych i parlamentarnych nie rodziłoby problemu należytego wypełniania obowiązków. Senat powinien być izbą refleksji, a to przecież samorządowcy mają wiele materiału do refleksji na podstawie tego, co mieli okazję poznać w zetknięciu z realnym życiem i problemami podczas pracy w samorządzie - mówi prof. Hubert Izdebski.

19.10.2019

MIiR: Bez zbędnych formalności w ewidencji gruntów w starostwach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

18.10.2019

WSA: Nie każdy obowiązek może się znaleźć w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może nakładać obowiązku rozpoznania warunków gruntowo-wodnych z weryfikacją stanów i poziomów wód. Czynności w tym zakresie są dokonywane dopiero na etapie postępowania administracyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

18.10.2019

Mandat radnego wybranego do parlamentu wygasa i nie można go odzyskać

Samorząd terytorialny

Po zakończeniu wyborów do parlamentu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami lub senatorami. Zgodnie z prawem nie muszą oni składać żadnych oświadczeń. Nie są już radnymi z mocy prawa i nie mogą się z tego wycofać. Teraz obowiązują inne zasady, niż przy poprzednich wyborach.

18.10.2019

Konsultacje społeczne można prowadzić metodą Design Thinking

Samorząd terytorialny

Design Thinking to metoda wytwarzania innowacyjnych produktów i usług, wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, zwłaszcza w branży nowych technologii. Można ją jednak skutecznie wprowadzać do działań i konsultacji społecznych. Podczas webinarium ekspert podpowie, w jaki sposób to zrobić.

17.10.2019