Partnerstwo publiczno-prywatne w transporcie wciąż niedoceniane

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Partnerstwo Publiczno-Prywatne może być realizowane także w inwestycjach dotyczących infrastruktury transportowej. Według ekspertów nie tylko w drogach, ale też tunelach, mostach, portach, lotniskach. A także w mniejszych obiektach takich, jak wiaty przystankowe czy parkingi.

26.06.2019

Nowa ustawa ma ułatwić dostęp do instytucji publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o dostępności.

25.06.2019

WSA: Sołtys nie może zostać przewodniczącym rady sołeckiej

Samorząd terytorialny

Przepisy nie dopuszczają łączenia funkcji sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że skoro taka możliwość nie została ustawowo przewidziana, to lokalny prawodawca nie może tego zrobić w akcie prawa miejscowego.

25.06.2019

Koalicja dla edukacji apeluje o zmiany

Samorząd terytorialny

Zmian w podstawach programowych, kompetencji do kształtowania sieci szkół oraz nowych zasad finansowania edukacji - takich m.in. działań oczekują od Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiciele Koalicji dla edukacji. W jej skład wchodzą samorządowcy, rodzice i nauczyciele.

24.06.2019

WSA: Gdy wojewoda nie jest aktywny, można stwierdzić przewlekłość

Samorząd terytorialny

Strona złożyła wniosek do wojewody. Została jednak wezwana do uzupełnienia braków pisma dopiero po niemalże dwóch miesiącach od wszczęcia postępowania. Tymczasem organy mają obowiązek załatwiać sprawy w terminie, odpowiednio koncentrując materiał dowodowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

24.06.2019

Wiceprezydent Bydgoszczy: Zastraszająco szybki wzrost wydatków w oświacie

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Samorządowcy nie zgadzają się na pokrywanie ze swoich budżetów obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli. Protestują też przeciwko sposobowi nowelizacji Karty Nauczyciela, który nie dał im szansy się wypowiedzieć. Obawiają się też skutków zapowiedzi rządu o obniżki podatków, która miasta należące do Unii Metropolii Polskich będzie kosztowała 2 mld zł rocznie.

24.06.2019

Nowelizacja ustawy o uwłaszczeniu nie rozwiązuje wszystkich problemów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Niektóre obiekty budowlane np. banery reklamowe czy kapliczki, które według dotychczasowej wykładni wyłączały przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie mają powierzchni użytkowej. Na gruncie nowelizacji może więc powstać w takich sytuacjach konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego – uważa dr Łukasz Sanakiewicz.

22.06.2019

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

21.06.2019

Miasta: Rozszerzenie uwłaszczenia pozbawia dochodów z majątku

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy z miast apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy zmieniającej zasady w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich zdaniem pozbawia ona Skarb Państwa i samorządy stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku.

21.06.2019

WSA: Wójt nie dostanie dwóch dodatków specjalnych

Samorząd terytorialny

Wójt nie może otrzymać dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że piastunowi tego stanowiska przysługuje jeden dodatek, który dostaje z racji pełnionej funkcji.

20.06.2019

Urzędy mogą polec na 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Za chwilę gminy zaleją wnioski o nowe świadczenie 500 plus. Niektórym zabraknie pieniędzy na obsługę i dodatkowych pracowników, będą więc musiały wyłożyć je z własnej kieszeni. Inne samorządy - jak co roku - zwrócą część przeznaczonej na to dotacji. Nawet gdy urzędnikom przybędzie pracy, nie oznacza to, niestety, że zostaną za to wynagrodzeni.

20.06.2019

WSA: Radny nie ma roszczenia o wybranie go do komisji

Samorząd terytorialny

Dokonując wyboru do komisji, radni powinni kierować się zasadą równości i zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość udziału w pracach sejmiku województwa. Nie oznacza to jednak, że radny ma roszczenia o wybranie go do komisji, której chce być członkiem – uznał WSA w Łodzi.

19.06.2019

Potrzeba zmian i pełnej kodyfikacji zarządzania kryzysowego

Samorząd terytorialny

Możliwość tworzenia tzw. sztabów koordynacyjnych, które mają przejmować kontrolę nad sytuacją kryzysową i usuwaniem jej skutków, prowadzenie przez wójta wykazu form pomocy dla mieszkańców oraz obowiązek sporządzania planów zarządzania ryzykiem i reagowania kryzysowego - to propozycje projektu ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

19.06.2019

Protest samorządów - nie chcą rozmawiać o zmianach w oświacie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Samorządowcy odmówili udziału w spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa edukacji na znak protestu przeciwko przerzucaniu na nich obciążeń związanych z nowelizacją Karty nauczyciela. To sytuacja bez precedensu i wyraz desperacji. Samorządowcy obawiają się, że to może doprowadzić do paraliżu samorządu.

18.06.2019

Samorządy chcą budować drogi, rząd opóźnia procedury

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków, które zostaną objęte wsparciem finansowym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Związek Gmin Wiejskich RP apeluje w tej sprawie do premiera. Jednocześnie gminy i powiaty pozytywnie oceniają podwyższenie puli środków.

18.06.2019

NIK: W sezonie turyści nie zawsze wypiją czystą wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

Według Najwyższej Izby Kontroli w miejscowościach, gdzie liczba turystów w sezonie przekracza liczbę mieszkańców, sieci wodno-kanalizacyjne są narażone na przeciążenie. Może tam brakować wody w kranie albo będą w niej bakterie.

18.06.2019

Karta Wojewódzka - więcej władzy dla samorządów

Samorząd terytorialny

​Rząd centralny powinien zajmować się sprawami strategicznymi, takimi jak obronność, polityka zagraniczna, wspólne ubezpieczenia zdrowotne czy emerytalne. Te niestrategiczne, jak edukacja czy podział środków na program 500 plus z powodzeniem mogą przejąć samorządy wojewódzkie. To propozycja ekspertów w ramach projektu „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”.

18.06.2019

Rząd chce wspierać rozwój małych i średnich miast

Samorząd terytorialny

Mniejsze i średnie miasta wyludniają się, gdy mieszkańcom doskwiera brak mieszkań, niedobór miejsc pracy czy upadek lokalnego przemysłu. Żeby ich zatrzymać, miasta muszą zainwestować w polepszenie warunków życia i zwiększenie dostępności, również dla niepełnosprawnych i seniorów. Warto zabiegać o rządowe dofinansowanie

18.06.2019

Wciąż nie wiadomo, co z podatkiem VAT od cen prądu

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.

17.06.2019