- Nie ma zgody w Unii Europejskiej. Wzywamy do potępienia aktów przemocy i dyskryminacji wobec osób LGBT oraz do ponaglenia polskich władz, by te podjęły działania mające na celu ochronę społeczność LGBT+ i rozszerzyły przepisy o przestępstwa z nienawiści motywowane orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową – czytamy w petycji adresowanej do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. W petycji, której inicjatorami są All Out, Kampania Przeciw Homofobii i Lambda Warszawa, przypomniano unijnym władzom m.in. o strefach wolnych od LGBT, homofobicznych naklejkach Gazety Polskiej i atakach na osoby LGBT.

- Doszliśmy do punktu, kiedy Komisja Europejska razem z Radą Europy muszą podjąć natychmiastowe działania poprzez włączenie kwestii naruszeń praw podstawowych w procedurę art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i uruchomienie procedury naruszeniowej wobec Polski – mówi Marcin Rodzinka, członek zarządu KPH i dodaje –  Społeczność LGBT w Polsce nie traci nadziei, wierzymy, że Unia Europejska nas nie zostawi - dodaje.

Czytaj: Szefowa KE zapowiada obronę unijnych wartości>>

Autorzy petycji podkreślają, że trafi ona do rąk unijnej Komisarz ds. Równości tuż po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji ws. praworządności w Polsce i  mocnych słowach Ursuli von der Leyen. - Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że „strefy wolne od LGBT, to strefy wolne od ludzkości i nie ma na nie miejsca w naszej Unii”. Czas, by słowa zastąpiły natychmiastowe i zdecydowane czyny. Osoby LGBT+ z Polski to obywatelki i obywatele UE i ich prawa muszą być chronione - mówi Matt Beard, dyrektor All Out.