Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowało, że najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (283,6 tys.) i śląskim (237 tys.). Resort zauważa, że rodzice chętnie wnioskują przez internet.

 


Samorządy działają szybko

Jak podkreśla minister Bożena Borys-Szopa, chociaż zgodnie z przepisami samorządy mają 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku o świadczenie, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej. Część świadczeń została już przyznana, a pieniądze w najbliższym czasie trafią na konta rodziców.

Czytaj w LEX: Świadczenie wychowawcze – zmiany od 1.07.2019 r. >

Resort przypomina, że złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Od 1 lipca można składać również wnioski o świadczenie „Dobry start”, czyli tzw. wyprawkę szkolną. W ciągu tygodnia rodzice złożyli już ponad 963,7 tys. takich wniosków.

Czytaj też: Ministrowie resortu pracy chcą rozwiać wątpliwości przy "500 plus"

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500+” wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci. Dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r. Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Czytaj w LEX: Procedura przyznawania 500+ od 1 lipca 2019 r. >

W roku 2019 program „Rodzina 500+” będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.