„Jest to dokument, który podsumowuje dotychczasową debatę toczoną na temat obszarów metropolitalnych. Stawiamy w nim 17 pytań, na które chcielibyśmy, aby do końca maja odpowiedzieli samorządowcy czy też eksperci" - powiedziała w czwartek w Poznaniu podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Wilamowska.
Zielona księga ma formę interaktywnego formularza zamieszczonego na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji samorządowych mogą zapoznać się z krótkim wprowadzeniem do każdego z ośmiu proponowanych tematów i później odpowiedzieć na postawione w formularzu pytanie.
Osiem tematów to m.in. pytanie o zasady, na jakich powinny funkcjonować metropolie np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego, czy też pytanie o to, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne, czy tylko transportowe. Opinie będą zbierane do końca maja 2012 roku.
„Po zakończeniu zbierania opinii ministerstwo przygotuje białą księgę, która będzie zawierała już konkretne rozwiązania prawne, które pozwolą lepiej funkcjonować samorządom w obszarach metropolitalnych” - zapowiedziała Wilamowska.
Według prezesa Unii Metropolii Polskich, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wszystkie duże miasta w Polsce są za uchwaleniem ustawy metropolitalnej.
„Nie wszyscy to demonstrują, ale jest wola uchwalenia takiej ustawy wśród gospodarzy największych polskich miast” – powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami Adamowicz.
Prezes Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny uważa, że bez względu na ostateczne rozstrzygnięcia każde ułatwienie dla funkcjonowania metropolii będzie lepsze niż żadne.
„Jeżeli nie uda się wprowadzić metropolii z silnymi kompetencjami, to niech będzie miękka (ustawa metropolitalna - PAP) na zasadzie konsensusu. Każde rozwiązanie będzie lepsze niż to, co jest obecnie” – powiedział dziennikarzom Grobelny.
Wilamowska, Adamowicz i Grobelny uczestniczyli w Poznaniu w konferencji Naukowo–Samorządowej „Polskie Metropolie - Dokonania i Kierunki Rozwoju”. (PAP)