Mogą zmienić się zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce, jest poradnik

Administracja publiczna Brexit

Wciąż nie ma rozstrzygnięcia, na jakich zasadach nastąpi brexit i jak zmienią się normy pobytu Brytyjczyków w Polsce. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował broszurę informacyjną, która prezentuje możliwe scenariusze po 29 marca 2019 r.

11.03.2019

Likwidacja białych plam transportowych idzie powoli

Samorząd terytorialny

Zezwolenia na regularne przewozy, minimalna dostępność publicznego transportu w regionie i możliwość określenia udziału przewoźników prywatnych w rynku - to niektóre rządowe propozycje, dzięki którym ma zniknąć deficyt połączeń autobusowych. Za określenie potrzeb i organizowanie przewozów mają odpowiadać samorządy.

11.03.2019

Zmiany w ustawie mają rozładować napięcie wśród pracowników socjalnych

Pomoc społeczna

Resort rodziny planuje poszerzenie listy studiów uprawniających do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Problemy kadrowe to jednak tylko część postulatów protestujących w pomocy społecznej. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu dopiero w połowie roku. Tymczasem branża zapowiada strajk.

09.03.2019

Już niemal 67 tysięcy wniosków o e-dowód

Samorząd terytorialny

Rekord padł w poniedziałek 4 marca. Złożyło wtedy wnioski 18 640 osób, niemal 4 tysiące - online. Zainteresowanie nie słabło też w pozostałe dni. Pierwsze spersonalizowane, czyli gotowe do odbioru, dowody osobiste są już w urzędach. W przyszłym tygodniu - jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji - mają trafić do rąk właścicieli.

08.03.2019

Kobiety też zmagają się z wyzwaniami samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Jeśli pas drogowy jest za wąski, gmina musi go poszerzyć, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie na budowę drogi, ale to podwyższa koszty. Niepokój samorządów budzi też wysoka cena zagospodarowania odpadów. Najlepszą zmianą dla samorządu byłby nieograniczony budżet – to problemy i życzenia kobiet-włodarzy.

08.03.2019

Miasta za wzmocnieniem samorządu i obroną decentralizacji

Finanse samorządów

Związek Miast Polskich zapowiada propozycje rozwiązań dotyczących finansów samorządów. Chce też zaproponować sposoby rekompensowania ubytków w dochodach własnych spowodowanych zmianami ustawowymi.

07.03.2019

TK: Niekonstytucyjny przepis ustawy o dochodach samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu, zgodnie z którym gmina otrzymuje bez rekompensaty niższą część wyrównawczą lub równoważącą subwencji ogólnej lub dokonała wyższej wpłaty wyrównawczej i nie otrzymała jej zwrotu.

07.03.2019

Właściciel zabytku może nie wiedzieć, co ma i czego nie może

Administracja publiczna Budownictwo

Prawo własności nieruchomości wpisanej do gminnej ewidencji zabytków jest ograniczone. A przepisy nie zobowiązują do poinformowania właściciela o planowanym, ani nawet o dokonanym już wpisie. Nie wie on więc, że posiada dobro kultury i może być narażony na kary pieniężne, jeśli np. wykona remont.

07.03.2019

Miasta pozwą państwo za reformę oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Zwrotu kosztów reformy oświaty będą domagały się od Skarbu Państwa miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich. Pozew zbiorowy w tej sprawie ma być gotowy w kwietniu, trwa właśnie szacowanie poniesionych wydatków.

06.03.2019

Apel o większą jawność w planowaniu przestrzennym

Samorząd terytorialny

Organizacje miejskie i Sieć Obywatelska Watchdog są zdania, że do uporządkowania przestrzeni w miastach niezbędna jest wiedza mieszkańców o negocjacjach władz z inwestorami. Powinni mieć dostęp do dokumentów i informacji na ten temat.

06.03.2019

Samorządy muszą teraz lepiej planować zadłużenie

Finanse samorządów

Po zmianie ustawy o finansach publicznych samorządy muszą teraz bardzo dokładnie planować swoje zadłużenie. Zdolność jednostki do spłaty zobowiązań już zaciągniętych i planowanych będzie brana pod uwagę przy wydawaniu opinii o kondycji finansowej danego samorządu przez regionalne izby obrachunkowe.

06.03.2019

NIK: Samorządy utrudniają dostęp do kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Brak pieniędzy, słaba sytuacja lokalowa, kłopoty kadrowe oraz wydatki z naruszeniem prawa - to zarzuty NIK wobec samorządowych instytucji kultury. - Nieporadność samorządów jako organizatorów ogranicza ofertę kulturalną i jej odbiór przez grupy narażone na wykluczenie - czytamy w raporcie z kontroli.

05.03.2019

MSWiA: Ruszyła produkcja e-dowodu

Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło w poniedziałek, że uruchomiona została produkcja dowodu z warstwą elektroniczną. Od 4 marca można już składać wnioski o nowe dokumenty z nowymi funkcjami.

04.03.2019

Dulkiewicz będzie nowym prezydentem Gdańska

Wybory

Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Według sondażu opublikowanego przez portal miasta Gdańska uzyskała 82,22 procent głosów. Jej kontrkandydaci otrzymali odpowiednio - Grzegorz Braun - 11,86 procent, a Marek Skiba - 5,92 procent głosów.

04.03.2019

Można wnioskować o e-dowody, urzędnicy przygotowani

Administracja publiczna

Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste, które umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. W formularzu mała zmiana - pojawi się pytanie o zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego. E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip.

04.03.2019

KE blokuje przekop Mierzei Wiślanej

Środowisko Administracja publiczna

Polska nie powinna na razie podejmować żadnych prac w związku z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną - stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami polskich władz - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.

01.03.2019

Podwyżka diety za pracę w komisji wyborczej

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła nowe wyższe stawki dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych, zastępców przewodniczących oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych.

01.03.2019

W PKS wsiąść, tylko skąd go wziąć

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Brak prawa i niejasne reguły w organizacji transportu autobusowego powodują likwidację nierentownych linii i tzw. białe plamy komunikacyjne. Samorządy i firmy czekają na nowelizację ustawy, rząd szykuje zmiany i zapowiada pieniądze na przywrócenie zredukowanych połączeń. A tymczasem w mniej ludnych gminach „autobusu po prostu nie ma”...

01.03.2019

NIK sprawdza program LEADER - prawie bez zastrzeżeń

Samorząd terytorialny

Europejski program wspierania rozwoju wsi zakłada realizację oddolnych inicjatyw dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. W ocenie NIK środki zostały prawidłowo rozdysponowane, a inicjatywy wybierano zgodnie z przepisami. Nie dochowywano jednak terminów weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy - opóźnienie wynosiły od kilkunastu dni do kilkunastu miesięcy.

28.02.2019