Rząd poprawia system zarządzania kryzysowego

Administracja publiczna

Wzmocnienie systemu zarządzania kryzysowego oraz zmiany w sposobie wyłaniania infrastruktury krytycznej, uwzględniający potrzeby lokalnych społeczności - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowe rozwiązania uwzględniają cele i wymogi Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w tym obszarze - podkreślają autorzy projektu.

21.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Państwowa Komisja Wyborcza już w nowym składzie

Wybory

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania dziewięciu osobom, które utworzą nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Trzech członków będzie kontynuowało pracę, sześciu rozpoczyna kadencję. Przewodniczącego i dwóch zastępców wybierze Komisja ze swojego składu.

20.01.2020

Samorządowcy boją się, że będą finansować walkę z ASF

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy i powiaty będą musiały za własne pieniądze stawiać ogrodzenia blokujące możliwość migracji zwierząt, by chronić swój teren przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Samorządowcy obawiają się braku możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

20.01.2020

W poniedziałek prezydent powoła nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

Administracja publiczna

Wśród dziewięciu nowych sędziów Państwowej Komisji Wyborczej znajdzie się troje z dotychczasowego składu: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych oraz Zbigniew Cieślak. Po zmianach siedmiu na dziewięciu członków PKW powołuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.01.2020

Kolejne miasta rezygnują z plastikowych naczyń

Samorząd terytorialny Środowisko

Władze samorządowe coraz powszechniej wydają zarządzenia wprowadzające zakazy wykorzystywania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie tylko we własnych urzędach, ale też w podległych jednostkach organizacyjnych, takich jak szkoły, biblioteki czy spółki.

18.01.2020

Do samorządów trafił apel o uchylenie uchwał anty-LGBT

Samorząd terytorialny

Kampania Przeciw Homofobii wysłała do samorządów, które uchwaliły przepisy anty-LGBT, apel o ich uchylenie. Wszystkie samorządy dostały również grudniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, która wezwała do uchylenia uchwał anty-LGBT.

17.01.2020

Hałas, a nie odległość, powinien decydować o lokalizacji wiatraka

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Obecne sztywne kryterium odległości farm wiatrowych od budynków, tak zwana 10H, blokuje inwestycje w wiatraki oraz planowanie przestrzenne w gminach. Branża oczekuje na jej usunięcie i wprowadzenie badania oddziaływania akustycznego wiatraków. Tymczasem resort rozwoju właśnie zapowiedział projekt nowelizacji ustawy jeszcze w tej połowie roku.

16.01.2020

Radni głosują jawnie, bo mamy prawo do informacji

Samorząd terytorialny

Wyborcy powinni wiedzieć, jak głosują ich przedstawiciele, więc zasada jawności dotyczy nie tylko obrad rady, lecz również głosowań. Prawo wyraźnie wymienia przypadki odstępstw od tej zasady. Rada nie może więc sama określać, o czym zdecyduje w głosowaniu tajnym. Tajne głosowanie w Wilczycach nad rezygnacją wiceprzewodniczącego zostało zakwestionowane przez wojewodę.

16.01.2020

Eksperci: Konieczna dostępność obiektów turystycznych i rekreacyjnych

Samorząd terytorialny

Rada Dostępności spotkała się w nowym składzie, jej członkowie przyjęli nominacje od minister polityki regionalnej. W planie prac jest uruchomienie dostępności w turystyce górskiej, parkach narodowych oraz inwestycjach samorządowych takich jak parki miejskie, siłownie plenerowe oraz place zabaw.

15.01.2020

Gminy chcą bezpieczeństwa, ale muszą zapłacić za fotoradar

Samorząd terytorialny Transport

W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.

15.01.2020

Wsparcie finansowe dla średnich miast coraz bliżej

Samorząd terytorialny

Małe i średnie miasta mają szansę na dofinansowanie projektów mających na celu ich rozwój. Chodzi o podniesienie jakości życia mieszkańców przez poprawienie stanu powietrza, ograniczanie bezrobocia, politykę mieszkaniową czy wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

14.01.2020

NIK: Połączenie agencji rolnych nie zaszkodziło, ale zabrakło odpowiednich analiz

Administracja publiczna

Zmiany w administracji rolnej w 2017 roku nie zostały poprzedzone rzetelnymi i kompleksowymi analizami wskazującymi na brak efektywności działania Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, w tym na konieczność redukcji zatrudnienia - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie został odpowiednio przygotowany do wykonywania zadań przejętych od zniesionych agencji.

14.01.2020

Daleka droga do urny zniechęca do głosowania

Wybory

Lokal wyborczy oddalony o kilkanaście kilometrów, zwłaszcza przy braku autobusu, skutecznie zniechęca do głosowania. Problem dotyczy głównie mniej zaludnionych okolic. Po zmianie prawa wyborczego gminy odsunięto od ustalania siedzib komisji wyborczych, mimo że to one najlepiej wiedzą, dokąd łatwiej się dostać. A wkrótce kolejne wybory - w maju wybierzemy prezydenta RP.

14.01.2020

Gminy czekają na dane i nowy wzór wyliczeń poziomu recyklingu

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy wzór do obliczeń poziomu recyklingu, ale gminy są pewne, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymaganych wskaźników jest minimalizacja odpadów zmieszanych. Czekają teraz na dane niezbędne do oszacowania poziomów za 2019 rok. W tym roku, jeśli nie osiągną wymaganych poziomów, będą narażone na kary.

13.01.2020

Wszyscy wojewodowie już powołani

Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wręczył akty powołania dwóm nowym wojewodom. Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Ewa Leniart została wojewodą podkarpackim oraz Władysław Dajczak - wojewodą lubuskim. Publikujemy aktualną listę wojewodów.

10.01.2020