Program Mieszkanie plus rozpędza się

Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań - mówi wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Tysiąc już zbudowano, kolejny tysiąc jest w budowie, a 18 tys. w fazie projektowej.

11.10.2019

W niedzielę wybierzemy posłów i senatorów

Wybory

13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wyborca powinien mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to także smartfon, w którym mamy zainstalowaną aplikację mObywatel.

11.10.2019

Od piątku ostrzejsze przepisy dotyczące alarmowania o smogu 

Środowisko

Od piątku zaczną obowiązywać zaostrzone normy dotyczące informowania o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska ws. ostrzejszych norm informowania i alarmowania o smogu.

10.10.2019

Myć, czy nie myć - segregacja śmieci wciąż sprawia kłopoty

Samorząd terytorialny Środowisko

Jakie śmieci wrzucać do którego pojemnika, czy myć opakowania przed wyrzuceniem – z badań wynika, że nie jesteśmy do końca pewni. Według ekspertów wiedza dotycząca segregacji odpadów jest zbyt ogólna i powierzchowna.

10.10.2019

Logowanie do portali administracji możliwe przez bank PKO BP

Nowe technologie

Węzeł krajowy ma umożliwić prostsze i wygodniejsze logowanie się do systemów administracji oraz zdalne załatwiania spraw urzędowych. Jako pierwsi nowym rozwiązaniem objęci zostali klienci PKO Bank Polski, który jako pierwszy zapewni możliwość logowania się do wszystkich systemów administracji publicznej przez swoje loginy.

10.10.2019

Trzecia rewolucja śmieciowa nie ułatwia życia samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Mamy do czynienia z trzecią rewolucją śmieciową - twierdzą samorządowcy. I wskazują, że każda gmina musi odnieść przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku do swoich uwarunkowań i rozwiązań. A regulacje ustawowe nie zawsze odpowiadają sytuacji, w której funkcjonują poszczególne samorządy.

09.10.2019

Trwa konkurs na działania społeczno-kulturalne w małych miejscowościach

Samorząd terytorialny

„Odkryj Swój Skarb” to konkurs Narodowego Centrum Kultury na najciekawsze działania lokalne pielęgnujące dziedzictwo małych i średnich miejscowości. Domy kultury, biblioteki czy muzea mogą zgłaszać inicjatywy takie jak zwiedzanie, warsztaty, gry i zabawy.

09.10.2019

Wybory parlamentarne mają kosztować ponad 224 mln zł

Finanse publiczne

236 mln 765 tys. zł - to kwota zaplanowana na wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do Sejmu i do Senatu w tym roku. Na sam wydruk kart do głosowania zarezerwowano blisko 36 mln zł.

09.10.2019

Małe miasta rozwiną się dzięki pieniądzom unijnym

Samorząd terytorialny

Rząd pracuje nad Pakietem dla małych miast. Ministerstwo rozwoju deklaruje, że do 10 procent środków unijnych przeznaczonych dla Polski zainwestuje w ich rozwój. To łącznie 685 jednostek, co stanowi prawie trzy czwarte wszystkich miast. Chodzi o to, żeby poprawić warunki życia mieszkańców.

08.10.2019

Tylko do końca dnia można dopisać się do spisu wyborców

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania jest możliwe do 8 października. Jeśli ktoś nie zdąży, a chce głosować poza miejscem zamieszkania, może jeszcze wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania.

08.10.2019

UE: Ponad 4 mld dotacji wydano z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Z opublikowanego we wtorek przez Europejski Trybunał Obrachunkowy audytu wynika, że ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wśród skrytykowanych państw znalazła się m.in. Polska.

08.10.2019

Samorządom brakuje kadr - najbardziej specjalistów od inwestycji i IT

Samorząd terytorialny HR

Lokalna administracja ma coraz większe problemy z rekrutacją specjalistów, szczególnie od budownictwa, dróg, ochrony środowiska, architektów i informatyków. Nawet tam, gdzie wakatów nie ma, biurka przyszłych emerytów w przyszłym roku mogą być puste. Powodem są niekonkurencyjne zarobki, ale zdobyciu i utrzymaniu profesjonalnej kadry nie sprzyja też upolitycznienie.

08.10.2019

Raport o stanie samorządu nie spełnił zadania, konieczne zmiany w prawie

Samorząd terytorialny

Regulacja ustawowa w zakresie raportu o stanie samorządu jest niewystarczająca. Relacje z sesji rad, na których odbywały się debaty nad raportami, są trudne do znalezienia. Specjalistyczny język i obszerność znacznie utrudnia zrozumienie dokumentów. A raporty o stanie JST miały służyć mieszkańcom.

07.10.2019

Przedsiębiorcy wydobywający węgiel obawiają się zmian w prawie geologicznym

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.

04.10.2019

Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie na konserwację zabytków

Samorząd terytorialny

W ramach programu ministra kultury „Ochrona zabytków” samorządy i inne jednostki mogą otrzymać pieniądze na prace budowlane lub restauratorskie przy zabytku wpisanym do rejestru. Przeprowadzone będą dwa nabory, pierwszy trwa do 31 października 2019 roku.

04.10.2019

Urzędy chcą się pozbyć urzędniczej nowomowy, bo będzie łatwiej i… taniej

Pacjent Administracja publiczna

Kolejne instytucje chcą upraszczać język komunikacji z obywatelami. Kancelaria premiera będzie szkolić swoich urzędników na prawdziwych próbkach ich pism. Narodowy Fundusz Zdrowia powoła korpus oficerów językowych. Ujęcie obowiązku pisania jasno to wielkie wyzwanie, ale przepisy są w planach. Tym bardziej, że eksperci podkreślają, że łatwa komunikacja to także oszczędność pieniędzy.

04.10.2019