Epidemia koronawirusa ma wpływ na wydawane przez organy administracji decyzje administracyjne. Ustawa zmieniająca ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw nie wstrzymuje terminów załatwienia wielu spraw administracyjnych. Pomimo problemów operacyjnych, kadrowych czy logistycznych, należy w dalszym ciągu zapewnić funkcjonowanie urzędów wydających decyzje administracyjne i doręczać je stronom.

 

Terminy składania odwołań wstrzymane

Jak mówi dr Artur Kokoszkiewicz , radca prawny, ekspert Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, z uwagi na to, że bieg terminów do m.in. składania odwołań od decyzji został wstrzymany, prowadzi to do sytuacji, w której wydawane aktualnie decyzje, do końca epidemii są nieprawomocne i nieostateczne.

Zobacz wzór w LEX: Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji >

- Zasadą jest bowiem, że decyzje wydane w pierwszej instancji administracyjnej są nieprawomocne do czasu upływu terminu do skutecznego wniesienia odwołania, czyli co do zasady 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie - wyjaśnia.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa nie zawiesi terminów w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym

Decyzje są niewykonalne

Zawieszenie, a w praktyce wydłużenie terminu do skutecznego złożenia odwołania od decyzji do końca epidemii - czyli nie wiadomo do kiedy - prowadzi do sytuacji, kiedy decyzje, nawet te korzystne dla stron, są nieprawomocne i nieostateczne, a co za tym idzie, niewykonalne. - Na to nie można natomiast pozwolić – alarmuje dr Kokoszkiewicz.

Jego zdaniem zasadne byłoby rozważenie podjęcia działań zmierzających do wyraźnego poinformowania adresatów decyzji, że zgodnie ze specustawą przysługuje im prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji. Do decyzji powinna być dołączana szablonowa krótka informacja o prawie do zrzeczenia się odwołania.

- Uważam, że standardowe pouczenie o tym w dole decyzji nie wystarczy, gdyż wiele osób tego nie przeczyta lub nie zrozumie znaczenia – mówi. Szablon powinien zawierać wskazanie, że z uwagi na specustawę zasadne jest skorzystanie przez stronę z takiego zrzeczenia się, bo to pozwoli na uprawomocnienie się decyzji.

Jest to szczególnie istotne w sprawach rozstrzyganych korzystnie dla strony. Jak zaznacza ekspert, do decyzji mógłby być też dołączony szablon zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania, nawet z zaadresowaną kopertą zwrotną.