Ważność czasowej rejestracji auta do 14 dni od odwołania epidemii

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ważność czasowej rejestracji pojazdu jest przedłużona, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii nie trzeba iść do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego. Pojazd powinien jednak odpowiadać warunkom technicznym zgodnie z Prawem o ruchu drogowym. Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

21.04.2020

Do końca tygodnia rząd przedstawi propozycje wsparcia samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W ciągu najbliższych dni rząd przedstawi projekt wsparcia budżetów samorządów. Zdaniem samorządów propozycje nie są wystarczające, a niektóre mogą wręcz osłabić ich finanse. Chcą rozważenia możliwości wprowadzenia nowej części subwencji ogólnej, która zrekompensowałaby ubytki w dochodach własnych spowodo­wane stosowaniem przepisów ustawy CoViD-19.

21.04.2020

Urzędy gotowe do pracy, ale brak wytycznych o środkach ochrony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Rząd wskazał zadania, które mimo epidemii muszą wypełniać urzędy, by odmrażać gospodarkę i życie społeczne. Samorządowcy są za, bo to dla dobra mieszkańców i ożywienia biznesu. Jednak wciąż konieczne jest ograniczenie kontaktów bezpośrednich i środki ochronne. No i brakuje definicji i procedur, czego i jak używać w urzędach, analogicznie na przykład do sklepów.

21.04.2020

Kwarantanna zbiorowa w rękach wojewody - resort zdrowia nie ma listy miejsc

Pomoc społeczna Administracja publiczna Koronawirus

W odpowiedzi na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że resort nie ma listy placówek kwarantanny zbiorowej ani danych teleadresowych tych miejsc. - Organizacja w tym zakresie należy do zadań wojewody - wyjaśniła.

20.04.2020

Gowin nie poprze odrzucenia weta Senatu w sprawie głosowania korespondencyjnego?

Wybory

Ustaliliśmy, że oczywistym jest, że wybory powinna przeprowadzać Państwowa Komisja Wyborcza, a nie rząd, czy Poczta Polska. To jest warunek tego, by wybory były przeprowadzone w sposób uczciwy, w sposób zgodny z konstytucją - poinformował przewodniczący PO Borys Budka po spotkaniu z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem.

20.04.2020

Odmrażanie gospodarki rozszerza zadania administracji

Administracja publiczna

Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd - zakłada poprawka zaproponowana przez rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Rozporządzenie zostało opublikowane w niedzielę i obowiązuje od poniedziałku 20 kwietnia.

20.04.2020

Samorządy mocno odczują skutki walki z pandemią

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Zmiany wprowadzane w związku z epidemią dotkną też finansów samorządowych. Według ekspertów samorządy będą raczej ponosiły skutki pomocy sektorowi prywatnemu zgodnie ze specustawą koronawirusową, niż korzystały na rozwiązaniach przewidzianych przez rząd. Przez epidemię ich budżety mogą się zmniejszyć łącznie o 13,5 mld zł. O ile spadną dochody z podatków, dowiemy się w lipcu. Najświeższe dane wskazują, że w I kwartale były niższe o 1,2 procent niż rok temu.

20.04.2020

Pogrzeby w czasie koronawirusa - zakłady pogrzebowe apelują o zmiany

Samorząd terytorialny Koronawirus

Pracownicy zakładów pogrzebowych alarmują, że nie są dostatecznie chronieni w związku z epidemią koronawirusa. Ich wątpliwości budzą choćby zapisy dotyczące mycia zwłok jak również to, że ubrania do kremacji, w osobnym worku. Do Głównego Inspektora Sanitarnego napisała Rzecznik Praw Obywatelskich.

19.04.2020

Kolejna wersja tarczy antykryzysowej ma wspierać samorządy

Finanse samorządów

W przyszłym tygodniu mają zostać przedstawione nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej - zapowiedziała to wicepremier Jadwiga Emilewicz. Tym razem zmiany mają wesprzeć budżety samorządów w walce z pandemią - również w postaci pieniędzy pochodzących z wydłużonych o sześć miesięcy koncesji na sprzedaż alkoholu.

18.04.2020

Parlament Europejski krytycznie o wyborach w trakcie pandemii

Wybory Prawo europejskie

Ubolewanie nad krokami podjętymi przez polski rząd, a mianowicie zmianą kodeksu wyborczego wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego i innym przepisom prawa, w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w środku pandemii - to element rezolucji w sprawie zwalczania epidemii koronawirusa przyjętej w piątek 17 kwietnia br. przez Parlament Europejski.

18.04.2020

Powiaty: Trudności z rejestracją pojazdów nie są winą starostów

Samorząd terytorialny Transport

Związek Powiatów Polskich w liście do ministra infrastruktury podkreśla, że samorządy powiatowe nie są odpowiedzialne za aktualne trudności w rejestracji pojazdów. Jak się okazuje, w wielu starostwach liczba zarejestrowanych w marcu pojazdów leasingowanych jest porównywalna z analogiczną liczbą z marca roku ubiegłego.

17.04.2020

Szumowski: Tradycyjne wybory możliwe za dwa lata

Wybory

Przez dwa lata nie ma szans, by wybory w tradycyjnej formie były bezpieczne - uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Co innego wybory korespondencyjne, które zdaniem szefa MZ można przeprowadzić bezpiecznie. Tu jego zdaniem panuje dowolność w kwestii doboru terminów.

17.04.2020

Za wcześnie na przygotowywanie pakietów wyborczych dla wszystkich

Wybory Koronawirus

Organy przygotowujące wybory muszą działać w ramach obowiązującego stanu prawnego. Pakiety wyborcze mogą więc być przygotowywane, ale wyłącznie dla wyborców, którzy już teraz mogą głosować korespondencyjnie. Tymczasem z działań Ministerstwa Aktywów Państwowych i Poczty Polskiej wynika, że czynią przygotowania do powszechnego głosowania korespondencyjnego.

17.04.2020

Miasta wprowadzają ulgi w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Nowelizacja specustawy koronawirusowej daje gminom podstawę prawną do przesunięcia terminów płatności i zwolnień od podatku od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Takich ulg mogą też udzielać mieszkańcom. Jednak dochody z tych podatków to znaczna część budżetów gmin. Dlatego wskazana jest zmiana sposobu naliczania subwencji.

17.04.2020

Funduszowy Pakiet Antywirusowy kieruje pieniądze z UE na walkę z koronawirusem

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo europejskie Koronawirus

Przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej specjalny Funduszowy Pakiet Antywirusowy przekierowuje fundusze unijne na walkę z koronawirusem. Resort podkreśla, że działa w zakresie w porozumieniu z marszałkami województw.

16.04.2020

NIK krytycznie o działaniu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności

Administracja publiczna

W Polsce kompetencje w zakresie bezpieczeństwa żywności rozdzielone są między kilka instytucji, co zdaniem NIK nie sprzyja ich sprawnemu działaniu. Najważniejsze problemy to braki kadrowe, które są spowodowane zbyt niskim płacami. Działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności wymaga usprawnienia.

16.04.2020

Posłowie zajęli się projektami obywatelskimi - mają być skierowane do dalszych prac w komisjach sejmowych

Administracja publiczna

Sejm zajął się na środowym posiedzeniu pięcioma projektami obywatelskimi. Projekt dotyczący finansowania wynagrodzeń nauczycieli skierowano do komisji. Posłowie w czwartek zagłosują nad dalszym losem projektów o udziale dzieci w polowaniach, karach za publiczne propagowanie obcowania płciowego wśród niepełnoletnich, zaostrzenia prawa do aborcji i ochrony mienia bezdziedzicznego.

15.04.2020

Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok zatwierdzone

Samorząd terytorialny Transport

Premier zdecydował o rządowym wsparciu ze środków Funduszu Dróg Samorządowych i zatwierdził listy zadań. W ramach naboru wniosków na 2020 rok na pieniądze może liczyć 2 297 zadań, w tym 623 powiatowe i 1 674 gminne za łączną kwotę 3 244 milionów złotych.

15.04.2020

Senat 28 kwietnia zajmie się przepisami o wyborach korespondencyjnych

Wybory Koronawirus

Senat będzie niezwykle starannie procedował na ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego. Okres 30 dni, który mamy na procedowanie, zapewne będzie wykorzystany - oświadczył w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Trzy senackie komisje, które pracują nad nowym prawem, wystąpiły do ponad 20 instytucji i podmiotów z prośbą o przygotowanie opinii w ciągu dwóch tygodni.

15.04.2020